Evinizi wellness merkezine dönüştürmenin 8 yolu

Wellness merkezleri, yoga, meditasyon ve bisiklet sürme gibi aktivitelerle zinde ve sağlıklı kalma yoluyla gençleşmeye odaklanan foneksiyonel bir tatil sunar. Diğer tatillerde olduğu gibi, konuklar lezzetli yemekler yer ve lüks spa uygulamalarının tadını çıkarır. Ama diğer tatillerden farklı olarak wellness merkezlerinin sağlık koçları, reiki, şifa hizmetleri ve detoks suları da vardır. Bu yerler, sağlık bilincine sahip ziyaretçileri Hindistan ve Bali gibi egzotik bölgelere götürür. Ne yazık ki hepimiz böyle yolculuklara çıkmak için molalar veremeyiz ya da yeterli bütçeyi ayıramayız. O halde aynı sağlık araçlarını kendi evimizde uygulayıp benzer faydaları elde edebiliriz.

1.Yoga

Wellness merkezlerinin en önemli etkinliklerinden yoga, esnekliği, solunum kalitesini ve stres yönetimini destekler. Güne biraz Güneşi Selamlama yoga serisiyle başlayın veya ücretsiz çevrimiçi yoga videolarından yardım alarak gece yogasıyla bitirin.

2.Teknoloji Detoksu

Çoğu insanın gün içinde ilk ve son baktığı şey cep telefonları oluyor. Pek çok wellness merkezinde bir kural olan teknoloji yasağını siz de evinizde uygulayın. Belirlediğiniz bir süre boyunca teknolojik aletlerinizden (laptop, ipad, cep telefonu vs.) uzak durun. Bu sayede daha iyi uyuyabilir, stres seviyenizi azaltabilirsiniz. “Netflix olmadan çok zor,”’ diyorsanız dışarı çıkmayı, belki bir kitapçıya gitmeyi deneyebilirsiniz.

3.İç Temizlik

Bu merkezlerin önemli bir yönü de vücudunuzun detoksifikasyonudur. Birçok merkezde alkol, kafein ve tütünün yanı sıra aşırı şekerli yiyecekler ve süt ürünleri de yasaktır. Bunun yerine, sağlıklı yiyeceklere odaklanılır. Bu nedenle konuklara sunulan yemekler genellikle vegan, iyi tarım ile üretilmiş malzemelerle hazırlanmış mevsime uygun yemekler olacaktır. Evde bunu uygulamak için, işlenmiş gıdalardan uzak durun ve yemeklerinizi evde hazırlayarak temiz bir beslenme programı uygulayın.

4.Biraz da Koku

Başlangıç noktası bütünsel olsa da aromaterapi, evinizin tam bir wellness merkezine dönüşmesine yardımcı olabilir. Banyonuza yağlar ekleyin. Yağı, buhurdan kullanarak veya cildinize masaj yaparak uygulayın. Örneğin lavanta yağının antibakteriyel ve yatıştırıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Yağı cildinize uygulamak eklem ağrılarını ve stresi azaltabilir.

5.Meditasyon Yapın

Meditasyonun dikkat ve ruh sağlığı için iyi olduğunu herkes bilir. Medical Daily’e göre meditasyon beyin egzersizi yapmaya benziyor. 2011'de yapılan bir Harvard araştırmasında, sekiz haftalık meditasyon programına katılanların beyinlerinde kaygı ve strese neden olan gri madde miktarının azaldığı görülmüş. Meditasyona ilk olarak yalnızca meditasyon için ayrılmış bir alanda her sabah birkaç dakika oturduğunuz günlük bir oturma pratiği oluşturarak başlayabilirsiniz. Ardından, göğsünüzün nasıl yükselip alçaldığı veya nasıl ses çıkardığı gibi nefesinizin bazı yönlerine odaklanabilirsiniz. 10 dakikayla başlayın, daha sonra internet ya da çeşitli uygulamalar üzerinden farklı meditasyon pratiklerini deneyebilirsiniz.

6.Doğaya Karışın

Wellness merkezlerini cazip kılan en önemli nedenlerden biri genelde gözden uzak, doğa içindeki güzel konumlarıdır. Yakınlarınızdaki bir parkta veya şehir ormanlarında zaman geçirmek için kendinizi evden çıkmaya zorlayın. Bu sayede ister yürüyüş, ister koşu yapın veya bisiklete binin, zihniniz kelimenin tam anlamıyla temiz hava alabilecek.

7.Kendinize Masaj Yapın

Belki kendinize ait bir masörünüz olmayabilir ama bu masajsız kalacağınız anlamına gelmiyor. Bir yumuşak masaj rulosu edinerek (foam-roller) başka ellere ihtiyacınız duymadan kendinize kolayca masaj yapabilirsiniz. Masaj rulosu üstünde yuvarlanma, kas gerginliğini gidermek için bir kendi kendine kas gevşetme tekniğidir. Masaj rulosu üzerinde yuvarlanmak rahatsız edici olabilir, ancak acı verici olmayacaktır. Not: Sırtınızın alt kısmını, eklemlerinizi veya kemiğinizi yuvarlamayın. Bunun yerine, bir nokta yumuşayana kadar silindiri 30 ila 90 saniye döndürün, Foam-roller için olan çeşitli hareket kılavuzlarına göz atabilirsiniz.

8.Günlük Egzersiz

Bisikleti sürmek ya da yürüyüş hareket hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Wellness merkezlerinde her gün yaklaşık 19 km yürümeniz gerekiyor. Bunun yerine evinizde de kalp sağlığınız için günlük egzersizler yapabilir veya sabah koşularına çıkabilirsiniz.

Yorumlar