İş yerinde uygulayabileceğiniz 7 basit meditasyon tekniği

Meditasyon yeni duyduğumuz bir kavram değil ve tam şu anda sahip olduklarınız dışında hiçbir şey gerektirmiyor… Meditasyonun güzelliği ve sadeliği buradan gelir. Hiçbir yere gitmenize, hiçbir şeye sahip olmanıza gerek yoktur, kaybedecek bir şey yoktur ama işteki kaotik bir günde dinginlik bularak kazanılacak çok şey vardır.

Çoğu zaman günlerimiz patronlarımızın, müşterilerimizin, ya da kaotik düşüncelerle dolu zihnimizin merhametine kalmıştır. Günlük yaşamın hızlı temposuna çekilmek o kadar kolaydır ki çoğu insan nefeslerini fark etmenin, vücutlarının farkında olmanın, akıntıdaki yapraklar gibi akıp giden düşüncelerini seyretmenin nasıl bir şey olduğunu unutur. Kişisel ve profesyonel yaşamlarımızdaki deneyimlerimizde bu tür bir huzur, bağlantı ve uyum çok nadirdir.  Bu bağlantıyı ne kadar yakalarsak, o kadar iyi hisseder, o kadar net düşünür ve o kadar mutlu oluruz.

İşte iş yerinizde farkındalığınızı yeniden kazanmak için uygulayabileceğiniz 7 basit yöntem:

  1. Hızlı bir tazelenme için popüler bir meditasyon uygulaması kullanın.

Denenecek birçok harika meditasyon uygulaması var. Size uygun bir uygulama bulana kadar birkaç ücretsiz uygulama indirmenizi tavsiye ederim. İsviçreli psikiyatr olan analitik psikolojinin kurucusu Prof. Dr. Carl Gustav Jung’un arketiplerini baz alan Goddes, sağlıklı yaşam ve uyku terapisi seansları, dünyaca ünlü uzmanların tavsiyeleri, günlük motivasyon, rehberli uyku seansları ve koçluk gibi çeşitli ayrıcalıklar sunan Simple Habit gibi uygulamalar işinize yarayabilir. Meditasyona başlamak için uygulama mağazanıca birçok ücretsiz meditasyon bulabilirsiniz.

  1. Yapılacaklar listenize geçmeden önce nefeslerinizi saymak için beş dakika ayırın.

Beş dakika kadar kısa bir süre, gününüzde büyük bir fark yaratabilir. Farkındalık meditasyonu yapmanın en kolay yollarından biri nefese odaklanmaktır. Rahatça oturun ve gözlerinizi kapatın. Şimdi doğal, eşit, ritmik nefesler almaya başlayın. Nefes alırken bir, nefes verirken iki sayın. 10'a kadar saydığınızda, tekrar baştan başlayın. Bu basit meditasyon tekniği, keskin bir odak geliştirmek isteyenler ve yeni başlayanlar için oldukça konforludur.

  1. Duyularınıza ve seslere odaklanarak şimdiki zamanın içinde kaybolun.

Sandalyenizde sırtnız dik olarak rahatça oturun. Gözleriniz kapalı ve nefesinizi sakinleştirerek rahat bir dinlenme moduna ulaşmayı bekleyin. Sonra dikkatinizi bedeninizdeki hislere çevirin. Ayağınızın yerdeki basıncını hissedin. Şimdi farkındalığınızı bacaklarınızın üstünde dinlenen ellerinize getirin. Aynı şekilde gergin ve rahat alanları tanımak için vücudunuzu baştan aşağı tarayın. Ardından, dikkatinizi oturduğunuz yerden duyabileceğiniz seslere çevirin. Kulak zarınıza çarpan her şeye dikkat edin. Herhangi bir şey yapmanıza veya tepki vermenize gerek yok. Bu birkaç dakika boyunca sadece deneyiminize şahit oluyorsunuz. Bu teknik rahatlamak ve topraklanmış hissetmek için iyi gelecektir.

  1. Öğle arasında yemek yeme deneyiminizi derinleştirin.

Her ısırıkta acele etmek yerine yemeğinizin tadını çıkarın. Yemeğin kokusuna, nasıl göründüğüne ve tadının karmaşıklığına dikkat edin. Farkındalığınızı çiğnemenin ve yutmanın nasıl hissettirdiğine yöneltin. Yemek yerken veya bir sohbet içindeyken tamamen orada olmaya özen gösterin.

  1. Canlandırıcı bir yürüyüş meditasyonu deneyimlemek için dışarı çıkın.

Ofisin dışına çıkın ve kendi derinliklerinize gidin. Önce hareketsiz durarak farkındalığınızı ayaklarınıza, ayak bileklerinize, dizlerinize baldırlarınıza ve kalçalarınıza getirin. Sonrasında yavaşça yürümeye başlayın ve yürümenin nasıl bir his olduğunu fark edin - her basit adımda vücudunuz kaç bölgesi hareket ediyor? Bonus bir deneyim için attığınız her adımla nefesinizi senkronize edebilirsiniz.-

Bu tür bir aktif meditasyon sadece huzur verici olmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizden ve vücudunuzdan gereksiz gerginliği gidermenize de yardımcı olur.

  1. Sessizce bir mantrayı tekrarlayın.

Meditasyon sırasında tekrarlamak için kendi mantranızı veya ifadenizi yaratmakta özgürsünüz. "Rahatla" veya "Ben buradayım, şu andayım, hazırım" gibi basit bir şey seçebilirsiniz. Hangi mantraya odaklanmak istediğinize karar verdikten sonra, zihninizde onu tekrar etmeye başlayın. Sözlerinizi nefesinizle senkronize edin, böylece her şey ritmik ve tutarlı olacaktır.

Bu tür meditasyonlar, elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiğinde sizi hazırlamaya yardımcı olabilir.

  1. Görselleştirmeye dayalı bir meditasyon deneyin.

Yeni bir şeyler istiyorsanız, bir şeyi görselleştirmeyi deneyin. Bu, kendinizi bir dere kenarında otururken hayal etmek kadar basit olabilir. Bu derenin yanında otururken derenin berrak mavi suyunun sağdan sola akıyorken ne kadar güzel olduğuna dikkat edin. Zihninizde bir düşünce fark ettiğinizde, onu akarsuyun üzerindeki bir yaprak olarak imgeleyin. Bu sahneyi izlerken sakin kalarak, huzur içinde düşüncenin uzaklaşmasını izleyin. Bu tür meditasyonlar, şimdiki ana yeniden bağlanmak için oldukça etkilidir.

Meditasyonun şaşırtıcı yanı, pratik yapmanın milyonlarca yolunun olmasıdır ve hiçbiri yanlış değildir.

 

Çalışırken kendinize bir iyilik yapmak istediğinizde, duraklat düğmesine basın, nefesinize yeniden bağlanın ve şimdiki anla temasa geçtiğinizde her zaman erişilebilen o derin huzuru hissedin.

 

Yorumlar