Astroloji

Bir yer bulalım, içinden Jüpiter hattı geçen!*

Atalarımız “Tebdil-i mekanda ferahlık vardır” demişler. Sadece mekânda değil, mahalle, şehir, ülke değiştirmekte de ferahlık olabiliyor. İşte astrolojinin az bilinen ama gitgide önem kazanan bir alanı olan AstroKartografi (Astro-Lokalite) tam da bunu sağlıyor. Coğrafya değiştirdiğinde astrolojik haritanın bazı unsurları değişiyor, kimine parada kimine aşkta, kimine kariyerde, kimine hepsinde yeni şans kapıları açılıyor. Jüpiter hattının geçtiği yere yerleştiysen genel bir mutluluk ve bereket hali içine girerken, Satürn hattında oturuyorsan haliyle biraz daralıyorsun. Astrolog, Astro Lokaite uzmanı Berna Atay’la astro lokaliteyle neler yapabileceğimizi konuştuk. 

Astrolojinin senin için en büyüleyici yanı nedir?

Astroloji öncelikle zihnimizi terbiye ediyor ve ben bu yanına hayranım. Madde dünyasında yaşayan beşeri varlıklarız ve yaşam yolumuzda önümüze çıkan engellere, gecikmelere, çelişkilere verdiğimiz tepkiler oldukça beşeri. Zor dönemlerimizde “neden ben” ya da “neden” sorularının götürdüğü yer oldukça problemli olabiliyor. Astroloji potansiyellerimizi gösterdiği kadar önümüze çıkan engelleri, gecikmeleri ve kırılımları da gösteriyor. Bunları fark etmek önce bizi kendimize getiriyor. Semboller lisanının bize aktardığı bilgiler aslında. Kim olduğumuza, ve/veya kim olmaya ilerlerken yaşayacağımız olaylara, konulara kısacası deneyimlerin ne olduğuna ışık tutuyor.  Deneyimden kaçamayacağımız anlar elbette olabilir fakat onlara vereceğimiz tepkiler değişiyor. Öncelikle ben astrolojinin kişisel gelişime inanılmaz katkısı olduğunu düşünen bir astroloğum. Bilgi bize kim olduğumuzu, amaçlarımızı semboller lisanı ile aktarırken, korku veya endişe duyan yanımızı sakinleştiriyor ve bu hayatta ilerlerken potansiyellerimizi fark ediyoruz.  Muazzam bir bilgi var elimizde, hayran olmamak imkânsız. 

AstroKartoGrafi ya da astro lokalite nedir? Biraz anlatır mısın?

AstroKartoGrafi bir olayın yer ve yöne göre aldığı, alacağı etkileri inceleyen astrolojinin önemli ve güçlü bir dalıdır diyebiliriz. Dünya üzerinde hangi gezegen hattımızın nereden geçtiğini görmek ve bilmek çok kıymetlidir. Astro Lokalite, hayatlarımız veya bir olay ile ilgili konunun en uygun, rahat ve anlamlı yerini, konumunu belirleme gücünü bize sağlar. Astroloji semboller lisanıdır, semboller aracılığı ile gökyüzü bizimle temastadır. Örneğin şans ve fırsatlar gezegeni Jüpiter’in bir doğum haritasında güçlü konumda olması kişinin yakalayacağı fırsatları, maddi ve manevi zenginliği ifade ederken Jüpiter hattının geçtiği lokasyonları görmek nerede bu fırsatın bana daha fazla ulaşacağını bilmek anlamına gelir. Dünya üzerinde haritamızda yerleşmekte olan tüm gezegen hatlarının iz düşümlerini AstroKartoGrafi gösterir. Doğduğumuz lokasyonda haritamız problemli çalışabilir. Örneğin kişinin doğum anında yükselen burç yöneticisi haritada oldukça sorunlu bir alanda yerleşmiş olabilir. Kişi lokasyon değiştirdiğinde bu durum değişir. Kişinin kendine olan güveninin artması ile birlikte hayatına farklı persfektifler katabilir. Elbette şunu bilmemiz çok önemlidir, haritamızda yerleşmekte olan gezegenlerin birbirleri ile olan açılarını ve yerleştikleri burçları değiştiremeyiz. Sadece ev yerleşimlerinin değişmesi bile kişinin deneyimlerini değiştirebilir. 

DİKKAT, YATAK ODANIZDAN SATÜRN HATTI GEÇİYOR MU?

Astro lokaliteye göre bir yere tatile gitmekle ya da yerleşmekle neler kazanabiliriz?

Tatile gitmek daha kısa vadeli bir aktivite, yerleşmek gibi değil. Bulunduğumuz bölgede etkilerini 1 hafta 10 gün gibi hissetmeye başlıyoruz. Tatil söz konusu olduğunda elbette moral ve motivasyonumuzu arttıracak bölgelere gitmek yerinde olur. Örneğin Venüs hattımızın geçtiği bölgeler gibi… Konu yerleşmekse bu çok daha önemli elbette. Eğitim amaçlı orta uzun vadeli yerleşimler de oldukça önemli olabiliyor.  

Konu iş ve kariyer olduğunda elbette güçlü bir kariyer görünümü olabilecek bölgeleri seçmek yerinde olur. Örneğin MC (kariyer) Güneş hattı bizi o bölgede oldukça ileriye taşır. Evlilik amaçlı yer değişimlerinde kişinin kendini rahat ve evinde hissetmesi için IC (yuva) hatları, DSC (evlilik) hatlarına dikkat edilmelidir. Eğitim amaçlı lokasyon değişimlerinde Merkür’ün durumu elbette Jüpiter ile birlikte önemli olacaktır. Biz muhakkak fiziksel olarak bulunamasak da örneğin Jüpiter hattımızın geçtiği lokasyon hattındaki kişilerden destek alabilmekteyiz. 

Örneğin ticaret yapan bir kişinin Jüpiter, Venüs MC Güneş, MC Ay hattının geçtiği lokasyonlar ile ticari bağları olabiliyor. Benim Ay MC (kariyer) hattım NewYork’dan geçiyor, o bölgeden oldukça fazla insan tanıyorum, danışanım ve öğrencilerim bu bölgeden olabiliyor.  Bunu sadece şehir ve ülke değişimi olarak da düşünmemeliyiz. Örneğin Local Space hatlarımıza bakarak yaşadığımız şehirde dahi mahalle değiştirerek birçok deneyimi değiştirebiliyoruz. Yaşadığımız şehrin tam ortasında yerleştirdiğimiz Local Space haritamızı GoogleEarth üzerine yerleştirdiğimizde görüyoruz ki, mekân değişince enerjimiz değişiyor. Daha mikro ölçekte evimizin krokisi üzerine bu hatları yerleştirdiğimizde görmekteyiz. Örneğin yatak odamızdan Satürn hattı geçiyor ve biz Satürn hattında uyuyorsak huzursuz oluruz. Bu durum evlilikte çiftlerin yatakta birbirlerinden uzak olmalarına bile sebep olabilir. Venüs hattının geçtiği bir yatak yerleşimi hem uyku kalitesini hem de çiftlerin romantizmini oldukça fazla arttıracaktır. 

TOROSLAR VE TAURUS, YANİ BOĞA BURCU

Doğduğumuz ülke ya da şehir bize uygun mu ilk nelere bakmalıyız? Uygun değilse başka yapabileceğimiz bir şey var mı?

Öncelikle doğum haritamızı ayrıntılı olarak anlamalıyız. Eğitimlerimde de daima söylerim haritalarımızda iyicil gezegen yerleşimleri iyiyse biz iyiyizdir. Yaşadığımız ülkede gayet güçlü bir haritaya sahibizdir kıpırdamamak lazım. Örneğin zorlayıcı bir 12.ev yerleşimine sahipsek yer değiştirmek oldukça olumlu sonuçlar getirecektir. Jeodetik haritalar Dünya üzerindeki ülkelerin burçlarını gösterir. Merkezi Greenwich’e göre alınan bu haritalar dünyayı 30’ar dereceye böler. KOÇ burcu ile başlayan burçlara göre İngiltere KOÇ ülkesidir. Doğuya ilerledikçe Boğa ve sırası ile İKİZLER devam eder. Ülkemiz haritasının tam da Toros Dağlarının başladığı bölge ile Boğa burcu başlar. Boğa burcu ingilizcede Taurus ve Toros dağlarının başlangıcını işaret eder. Ülkemizin Jeodetik olarak Yükseleni Aslan’dır. MC’de Boğa burcu yerleşimi vardır. Bu burçlar burada rahat ederler.  

Astro lokalite danışmanlığı verdiğin ve hayatı değişen insanlar var mı? Varsa hikayesini paylaşabilir misin?

30’lu yaşlarında bir kadın danışanım kazançları konusunda oldukça zorlanıyordu. Hak ettiği kazancı elde etmediğini, alım gücü konusunda problemler yaşadığını ve mutlu olmadığını ifade ediyordu.  “Daha rahat olmak istiyorum, daha az çalışarak daha fazla alım gücünde olmak istiyorum” demişti.  Kanada’da finansal alanına Venüs ve Güneş yerleşirken yine Kanada’da eğitim alanında Jüpiter’i yerleştiriyordu. Kanadayı önermiştim.  Orada şartlarının daha iyi olabileceğini fakat orada iken eğitimler de alabileceğini söylemiştim. Kendisi bu danışmanlıktan kısa bir süre sonra Kanada’ya nasıl gidebilceğini düşünmüş ve kendini eğitim yolu ile vize alarak hayatındaki değişimi başlatmış.  Jüpiter’i oldukça olumlu kullanmış. Yakın geçmişte kendisine danışmanlık verdim.  3 aydır Kanada’da olduğunu, dil eğitimi için geldiğini, bu şekilde vize aldığını söyledi. Bu 3 ay içinde yurttan ayrıldığını, sevgilisi ile birlikte yaşamaya başladığını hatta birlikte bir iş projesine başlayacaklarını, parttime çalışarak oldukça rahat yaşadığını, giriştikleri projenin onun hayatına maddi anlamda oldukça fazla katkısı olacağını anlattı. Jüpiter’i çok olumlu kullandığını fark ettim, projeleri üniversite öğrencileri ile ilgiliydi. Hayattan daha fazla keyif almaya başladığından bahsetti.  Hayatında bu değişimin izlerini oldukça güçlü yaşadığını gördüm. O da çok mutlu ve ben de onun adına çok mutluyum.  

Bir astro lokalite danışmanlığında tam olarak neler öğreniyoruz? 

Danışmanlıklar kişilerin içinde bulundukları dönemin kalitesini anlamak üzerine gelişirken, artık danışanlarımız da oldukça bilinçliler. Bizler de elimizden geldiğince böyle konular da var diyoruz. Açıklıyor ve bilinçlenmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Örneğin nereye yerleşmeliyim, nereden arsa almalıyım, nereye eğitime gitmeliyim gibi.  Aynı şehirde taşınmak isteyen bir kişi hangi semt sorusunu da sorabilir, dediğim gibi nereye eğitime gitmeliyim sorusu da bir astro lokalite danışmanlığı içeriğindedir. Astroloji bize bulunduğumuz dönemin ihtiyaçlarını sunuyor, hangi danışanımızın hangi ruh hali, hangi şartlarda, nasıl bir dönemde olduğunu sunuyor. Bazen hayat değişimi kısıtlar, en azından evindeki düzenlemeleri dahi değiştirmek enerjinin değişimini sağlayabiliyor. Çok yakın geçmişte bir danışmanlığımda şöyle bir olay yaşadım; Danışanımın eşi işi sebebi ile İstanbul’da ve kendisi de farklı bir şehirde. Ben İstanbul’a gittiğimde mutlu değilim, bir an önce dönmek istiyorum, evde huzursuzun demişti. DirekT lokalite hatlarını açtım, oturdukları sitenin googleEarth üzerinde hatlarını yerleştirdiğimde gördüm ki, sitenin tam üzerinden zorlu gezegen hatları alıyor. Evde huzursuz. Taşınmaları gerektiğini ve hangi bölgelerde oturmanın kişiyi mutlu edeceğini aktardığımda danışanım muazzam mutlu olmuştu. Haritalara bütünsel yaklaşmak gerekiyor.

“JOHN LENNON VE YOKO ONO VENÜS HATTINDA TANIŞTILAR”

Astro lokalite ile ilgili ünlü insanlardan detay verebilir misin?

Benim için oldukça çarpıcı bir örnek John Lonnon ve eşi Yoko Ono’nun hikayesidir.  John Lennon’un AstroKartoGrafi haritasında Venüs hattı Japonya’dan geçmektedir. Eşi Yoko Ono’nun da kendi ACG haritasında Venüs hattının İngiltere’den geçtiğini görüyoruz. Bu bağlantı inanılmaz güçlüdür. Hayatlarına baktığımızda Yoko Ono hayatının bir döneminde İngiltere’ye taşınmış ve sanatını burada yapmıştır. Kişi resmen Venüs hattına çekilmiş. İngiltere’de resim sergisi açmış ve John Lennon’un resim sergisini ziyareti sırasında tanışmışlar. Resim sergisi bir Venüs arketipidir. Bilgi bize gösteriyor ki, John Lennon Japonya’da veya Japon bir kişi ile muazzam aşk yaşayabilir. Yoko Ono da hayatının aşkını Venüs hattı geçen İngiltere’de bulmuştur. Hatlarımızın geçtiği kombinasyonlara dikkat etmeliyiz. Örneğin Merkür hattımız İspanya’dan geçiyordur ve biz İspanyolca öğrenmek isteyebiliriz. Belki kişi bir yazardır ve hikayesine konu olan olaylar İspanya’da geçiyordur. 

Ülkemizin çeşitli yerlerinde de astro lokalite değişiyor mu? Örneğin 7 coğrafi bölgeyi örnek alsak genel olarak hangi enerjiler hakim…

29 Ekim 1923 saat 20:30 Ankara’ya göre çıkartılan haritamızda yükselen derecemize yerleşmekte olan bir Plüton görüyoruz. Plüton ülkesiyiz, Akrep burcuyuz. 

KartoGrafik hatlarına baktığımızda Plüton’un geçtiği hat doğu bölgemizi etkisi altına alıyor. Bu bölge bizler için daima önemli olacaktır. Güçlü olmak istediğimiz fakat krizleri de deneyimlediğimiz alan olarak karşımıza çıkıyor. Ankara’yı merkeze alarak Lokaity hatlarına baktığımızda İstanbul Bağdat caddesinden Güneş hattının geçtiğini görmekteyiz. İstanbul daima cazibe merkezi olarak dikkat çekecektir. 

Aynı zamanda Uranyen astrologsun. Bu yaklaşım neleri farklı görmemizi sağlıyor?

Klasik bakış 360 derecelik zodyak üzerinde 12 ev sistemi üzerinde çalışır.  Uranyen sistemde 90’lık kadran üzerinde çalışırız. Haritaya nitelikler gözünden bakarız. 45-135 gibi minör açıların ve elbette eylemi gösteren 90-180 dereceler üzerinde dururuz. Uranyen Astrolojide eylemin kendisini görüyoruz. Burada transneptünyenler, astreoidler de devreye giriyor. Daha fazla detay ve ayrıntıya ulaşıyoruz. Doğum anımızdan itibaren her bir yaşımızda karşılaşacağımız olayları daha spesifik yakalıyoruz. Örneğin Uranyen bakışla belli bir senede yaşayacağımız stresli bir durumu Lokasyon değiştirerek atlıyabiliyoruz. ASC derecemizden başlayarak ilerlettiğimiz haritamızda zorlayıcı bir yılı, farklı bir yere giderek ASC derecemiz değişeceği için zor deneyimi rahat veya hafif geçirebiliyoruz. 

Astroloji derya deniz bir konu. Daima söylüyorum; dört yıl okuyarak bir meslek sahibi oluyor ve okulu bitiriyoruz fakat astroloji böyle değil, tam oldum diyorsun bir bakıyorsun ki daha derya deniz bilgi var… 

İnsanlara astrolojik mesajın nedir?

Benim astrolojiyi merak eden, ilgi duyan insanlara tavsiyem minör düzeyde de olsa bir eğitim almaları. En azından danışmanlık aldıklarında bundan maksimum fayda sağlamak adına temel düzeyde bilgi sahibi olsunlar. Eğitim alan öğrencilere verebileceğim tavsiyem ise çok yönlü olmaları. Sadece klasik astroloji öğrenip ben oldum, astroloğum dememeleri.. 

Biraz da seni tanıyabilir miyiz? Hayatında astroloji nasıl ve neden başladı? Sen bu yollara nasıl düştün? Daha önce ne yapıyordun? 

14 Haziran 1971 Adana doğumluyum.  12 yaşımda iken babamın işleri sebebi ile İstanbul’a taşındık.  İstanbul’dan Güneş hattımın geçtiğini nice zaman sonra öğrendim. Eğitim hayatım ve çalışma hayatım çok paralel gitti. Çok erken yaşlarda kendi paramı kazanmaya başladım.  Eğitim sonrası çok uluslu şirketlerde dış ticaret ve lojistik alanlarında çalıştım. Tüm bu dünyevi yolculuk devam ederken evlendim, anne oldum, boşandım. Hayatımda kendimi çok dipte hissettiğim bir dönemde yolum astroloji ile kesişti ve inanılmaz büyülü buldum. Hatta o kadar büyülendim ki sadece danışmanlık almanın bana yetmeyeceğini fark ettim ve eğitim almaya karar verdim. 

Klasik Astroloji eğitimim sonrasında astrolojinin birçok kanalı ile tanıştım bunlardan beni en çok büyüleyen ise Uranyen Astroloji ve AstroKartoGarfi oldu diyebilirim. Aldığım farklı eğitimlerin bakış açıma katkısı oldukça yüksek oldu. Astroloji dipsiz bir kuyu, oldum diyebileceğin bir alan değil, farklı kanalları ve kolları var ve hepsi büyüleyici.

Farklı bakış açılarını görmenin ve sentez bilgiyi okumanın önemi ve yeri ben de bir farklı açıkçası. Bireysel haritamın 9.ev’in de 4 gezegenim ile eğitim almanın sonu olduğunu da düşünemiyorum.  Almanın beni mutlu etmesi kadar aktarmanın ve paylaşmanın da bende yeri bambaşka.  2016 yılından itibaren ve Klasik Astroloji alanında ve 2020 yılından itibaren AstroKartoGrafi ve Uranyen Astroloji alanında eğitimler veriyorum.  Danışmanlıklarımda tüm bilgilerimi sentezlemeyi seviyorum. 

*Dünyadan Uzak-Pinhani

Bir yol var ama her yerde tuzak
Bir yol daha var, dönmek de yasak
Deryaya yakın, dünyadan uzak
Deryaya yakın, dünyadan uzak

Gel vazgeçelim hiç zorlamadan
Sen aklı selim, ben yorgun adam
Bir yer bulalım, dünyadan uzak
Bir yer bulalım, dünyadan uzak

Yine gözümüz yükseklerde
Hayat geçiyor perde perde
Doydum artık bana müsaade
Bir yer bulalım, dünyadan uzak

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

kevser-aycan-saroglu
Kul, insan, kadın, gazeteci, yazar, editör, yazar kâşifi, rüya avcısı. Amerikan Dili ve Edebiyatı mezunu. Medya sektöründe çok uzun yıllar muhabir, editör, köşe yazarı olarak görev yaptı. Halihazırda büyük bir yayınevinde yayın danışmanlığı yapıyor. Kendisini ‘ebedi hayat öğrencisi’ olarak görüyor.