eve-gd58cd1b0e_1920-pixabay-mod
Astroloji

Lilith burçlarımız: İnsan gösterdiği değil, sakladığı kişidir

Merhaba Mümkün okurum;

Yazın sıcaklığı hissettiğimiz şu günlerde umuyorum ki hepinizin umutları yeşermeye başlamıştır.

Hepimizin gösterdiği bir yüzü ve göstermediği, gösteremediği bir yüzü, hatta belki yüzleri vardır. Rahmetli anneannem hep “Torbadaki yüzünü gösterdi” deyimini kullanırdı, şaşırdığı veya tanıyamadığı insanlar için. 

Maskelerimiz var, benliklerimiz var. İnsanoğlu daima yargılanmak değil, onaylanmak ister. Egosal benlik onay bekler. Bu yüzden hep onay alacak şekilde davranmaya programlanmıştır. Ve insanın gerçek kimliği en çok öfkelendiğinde, aşırı tepkisel davrandığında, duygusal olarak zorlandığı zamanlarda ortaya çıkar. Çünkü ego zarar görür. Gölge kimlikler, o zaman güneşe çıkar.

Ne büyük hazinedir doğum haritalarımız. Bir insanla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü bilgi o haritada vardır. Bir insanın gölge kimlikleri, en büyük zaafları hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

TORBADAKİ DİĞER YÜZÜMÜZ: LİLİTH BURÇLARIMIZ

Bu yazımda, astrolojide, “Torbadaki diğer yüzümüzü” veya sakladığımız gölge kimliğimizi gösteren Lilith burçlarımızı yazmak istedim.

Lilith bir astreoid. Gökyüzüne baktığınızda o tabak gibi kocaman pırıl pırıl gördüğümüz Ay’ın, arka tarafta kalan karanlık tarafıdır o. Görünmeyen, saklı durandır. Orada göstermek istemediği bir korkusu vardır. Ay’ın aydınlık tarafını gösterir. Onun arkasına saklanır. Ama oradadır. Yok değildir. Tıpkı bizim de sakladığımız gölge yönlerimiz gibi. Lilith hepimizin haritasında bir burca yerleşmiştir. Bakalım Lilith burçlarımız ve gölge kimliklerimiz neler?

Lilith Koç: Başarının gölgesi vardır. Gölgesinde değersizlik korkusu taşır ve “Yeterince iyi miyim?” sorusuyla muhatap bırakır kendini. Bu gölgesi yüzünden kendisine iyi gelecek olayları ve insanları es geçebilir, reddedebilir.

Lilith Boğa: Güvenliğin gölgesi vardır. Gölgesinde mahrum kalma korkusu taşır ve ne kadar güvende olduğunu konfor seviyesiyle ilişkilendirir. Bu gölge onu sürekli aç gözlü istekler peşinde koşturur. Daha çok para, daha çok mal, mülk. Ve sonuç büyük bir tatminsizlik olarak yansır.

Lilith İkizler: Onaylanmanın gölgesi vardır. Gölgesinde reddedilme korkusu taşır ve kendisini sürekli başkalarıyla mukayese eder. Reddedilme korkusu yüzünden başkalarının beklentilerine göre hareket eder. O kadar çok eder ki, ilişkilerinde en çok tükenmişlik sendromuna o yakalanır. Risk alıp adım atmadığından bir çok fırsatı da kaçırmış olur.

Lilith Yengeç: Desteğin gölgesi vardır. Gölgesinde yüzüstü kalma korkusu taşır ve ne kadar destek gördüğünü başkalarının onun için ne yapıp yapmadığına bakar. O kendisiyle ilgilenmek yerine başkalarının onunla ilgilenmesi için her türlü duygusal manipülasyonu yapabilir.

Lilith Aslan: Yönetmenin gölgesi vardır. Gölgesinde değişim korkusu taşır ve mevcut durumu kaybetmemek adına katı müdahaleler ortaya çıkarır. Çevresindeki herkesi yönetme arzusundadır ve bunu yüksek egoyla ve kibirle yapabilir. Amaç her şeyin aynı kalmasıdır.

Lilith Başak: Becerinin gölgesi vardır. Gölgesinde başarısız olma korkusu taşır ve yetersiz olma hissinden dolayı, kendisine çok ağır eleştirilerde bulunur. Bu öyle bir etkidir ki, ne yaparsa yapsın yeterince iyi değildir kişi ve genel olarak her şeyden memnuniyetsizlik duyabilir.

Lilith Terazi: Mükemmeliyetçiliğin gölgesi vardır. Gölgesinde yalnızlık ve izole olma korkusu taşır ve mükemmellik arayışı önce kendisiyle olan ilişkisine, sonra tüm ilişkilerinde rahatsız edici boyutlara ulaşır. Yalnız kalmamak adına kendisiyle olan ilişkisini isteklerini yok sayar.

Lilith Akrep: Ölümün gölgesi vardır. Gölgesinde kaybetme korkusu taşır ve bu yüzden sürekli kazanmak zorunda hisseder. Kayıplar yaşanmasın diye aşırı bir çaba ve güç ortaya koyabilir. Aslında onu öldüren yiyip bitiren şey, bu çabasıdır.

Lilith Yay: Gerçeğin gölgesi vardır. Gölgesinde anlamsızlık korkusu taşır ve yaşamdaki yaşadığı her olaya bir anlam yükleme çabasındadır. Anlam yoksa değeri de yoktur. Çevresinde daima gerçeklik ve dürüstlükle ilgili konular dolaşır. Daha çok ona yalan söyleyen kişilerle muhatap olabilir.

Lilith Oğlak: Kontrolün gölgesi vardır. Gölgesinde ihmal edilme ve kabul görmeme korkusu taşır ve dikkat çekmek adına kontrolünü bırakmamak için otoriter davranışlar sergileyebilir. Yok sayılmamak, geride kalmamak için aşırı güç mücadelesi ortaya koyabilir. Bu durumda güçsüz ve yorgun kalmasına neden olabilir.

Lilith Kova: Gücün gölgesi vardır. Gölgesinde güçsüzlük korkusu taşır ve güçlü gözükmek adına duygusuz bile kalabilir. Çünkü duygular zaaflardır, zayıftır. “Düştüm ama canım yanmadı ki” diyen kişilerdir. İnsanlar tarafından sıklıkta duygusuz olarak suçlanır.

Lilith Balık: Güvenin gölgesi vardır. Gölgesinde zafiyet korkusu taşır ve ona yardım eden iyilik yapan kişilerden daima şüphelenir. Zayıf görünmemek için duygularından özelinden bahsetmez. Ona göre insanlar onu yumuşak yerlerinden kırarlar diye düşünür.

Tek bir yüzümüz yok. Hepimiz bu yüzden gösterdiğimiz değil, sakladığımız kişileriz. Bizi her türlü zaaflarımızla tanıyıp kabul eden seven ve bağrına basan insanlar iyi ki varlar.

Sevgiyle,

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Olgu Ilgın
Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki kurumsal kariyer hayatını 2010’da tamamladı ve astroloji alanında yıllara dayalı eğitimlerini kolektif bilincin yükselmesi adına profesyonel hayatına taşıdı. Şirket, kurum ve bireylere danışmanlık yapıyor.