Aktüalite

Hangi tip annesin?

Bir bebeğin doğumuyla bir anne, bir de baba doğuyor aslında. Tıpkı 12 burç gibi, anneliğin de çeşitleri var. Bakalım siz ya da anneniz, hangisisiniz?

Mükemmelliyetçi Anne: Aşırı kontrolcü, korkusuz ve sürekli tetiktedir. Görünüş onun için her şeydir. Çocuklar ondan sorumluluk sahibi olmayı ve sözlerine sadık kalmayı öğrenir. Çalışkan olurlar. Ancak bazı durumlarda başkalarının düşüncelerine daha çok değer verebilirler.

Öngörülemeyen Anne: Gergin, kızgın, aşırı duygusaldır. Tamamen o anki moduna göre hareket eder. Düşüncelerinde yarattığı kurgular gerçekmişçesine hareket edebilir. Çocuklar empati kurmayı öğrenirler. Duygusal olarak başkalarını nasıl destekleyebileceklerini öğrenirler. Bu çocuklar da bazı durumlarda aşırı duygusal tepkiler verebilirler.

En İyi Arkadaş Anne: Çocuklarına engel koymak ve sorumluluk almak konusunda, çocuklar sanki kendileriyle eşitlermiş gibi davranır. Bu anneler, eğer anne olduklarını kabul ederlerse hayatlarının darmadağın olacaklarını düşünürler. Bu nedenle anne gibi olmaktan kaçınırlar. Çocuklar ebeveyn ve çocuk rollerini ve sınırlarını öğrenirler. Bazı durumlarda görmezden gelindiklerini hissedebilirler.

Önce Ben Diyen Anne: Çocuklarını kendilerinden bağımsız bireyler olarak görmekte zorlanırlar. Sürekli olarak önceliği kendi ihtiyaç ve isteklerine tanırlar. Bu annelerin çocukları, başkalarını desteklemeyi öğrenirler. Problem çözme konusunda iyidiler. Ancak kendi fikirlerine güvenmekte zorlanırlar, çünkü annelerinin fikirleri hep onlarınkinden daha önemli olmuştur.

Bütün Anne: Duygusal olarak dengede, çocuğunu birey olarak görebilen ve onların kendi bağımsızlıklarını kazanmalarına yardım eden annedir. Kendisi mükemmel olmasa da, annelik sorumluluğunu kabul eder ve uygular. Çocuklar risk alabilir, girişken davranabilir. Bağımsız olmayı öğrenirler.

Dırdırcı Anne: Sürekli olarak şikayetçi olur ve eleştirir. Çocuğun dağınıklığı, ders notları, kıyafetleri, oyunları… Bu annelerin çocukların kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Öte yandan etrafındakiler için alan tutabilirler.

Tutumlu Anne: Ev alışverişi, ihtiyaçların karşılanması konusunda optimum yararı sağlamaya çalışırlar. Çocuklar tutumlu olmayı öğrenirler. Kendilerini şımartabilmek onlar için zor olabilir.

Titizlik Takıntılı Anne: Her zaman evin dağınık ve kirli olmasından dolayı şikayetçi, her yerin dağınık olduğunu söyler. Çocuklar eve dair tüm işleri öğrenirler ve ilerleyen yıllarda zorluk çekmezler. Kendileri de düzen konusunda aşırı kontrolcü olabilir.

Evhamlı Anne: “Telefonuma neden bakmıyorsun?” “Bir şey mi oldu?” Sorularını çok sorarlar. Hep çocuğun başına bir iş gelecekmiş gibi endişe duyarlar. Çocuklar cesur adımlar atmak konusunda zorluk yaşayabilir. Çocuklar karşılıklı iletişimin devamlılığını ve önemini öğrenirler.

Retro Anne: Hep eski günleri ve eski şeyleri anlatırlar. Bizim zamanımızda ile başlayan cümleler kurarlar. Çocuklar önceki nesillerle kolaylıkla iletişim kurabilir. Çocukların anı yakalaması zor olabilir.

Şifacı Anne: şifalı bitkiler, baharatlar, otları bilir. Öğrendiği şifa teknikleri düzenli olarak uygular. Çocuklar sağlıklı ve dengeli beslenmeyle büyür. Ruh&beden&zihin dengesini deneyimleyebilir. Aşırı şifa ve denge odaklı olunduğundan dünyevi olarak köklenmek zor olabilir.

Batıl Anne: Sürekli kara kedi görmenin şansızlıktır, pirinçleri bitirmezsen evde kalırsın gibi batıl inançları paylaşırlar. Çocuklar mistisizme merak duyar. Batıl inançları yaşam kalitesini düşürebilir.

Dinleyen Anne: Tüm endişeleri, dertleri dinler. Hep olumlu yönden bakmak için destekler. Çocuklar olumlu bir bakış açısına sahip olur. Bazen başkalarının dertlerini çok fazla çözmeye çalışırlar.

Amigo Anne: Tüm rüyalarınız, hayalleriniz için sizi destekler. Başarılarınız ve hatalarınız da hep yanınızdadır. Özgüven öğrenilir. Bazen aşırı güven ile kibir karıştırılabilir. 

İlk Öğretmen: Bize ilkleri öğretir. Bize rehberlik eder. Çocuklar başkalarına rehberlik etmeyi öğrenir. Bazen konfor alanından çıkmak zor olabilir.

Master Şef Anne: En iyi aşçıdır, elinden her iş gelir. Mükemmel görünen sofralar kurar. Tabaktakiler bitmezse dünyası yıkılabilir. Çocuklar dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenir. Bazen kilo kontrolü zorlaşabilir.

Montessori Anne: Montessori ekolüne göre oyuncaklar, mobilyalar, oyunlarla dolu bir hayat sunar. Çocuğunu keşfetmesi için cesaretlendirir. Cesur ve yenilikleri seven çocuklar olur. Bazen diğer ekollerden gelen çocuklarla iletişim kurmakta zorlanabilir.

Instagrammer Anne: En yeni giysiler, oyuncaklar, trendleri sunan bir annedir. Çocuğun sınırsız güzel fotoğrafı olur. Bazen görselliğe odaklanılırken an kaçabilir.

Spiritüel Anne: Meditasyon yapar, adaçayı yakar. Favori kokusu palo santodur. Mantralar, mandalalarla, olumlama cümleleri ve sonsuz sınırsız olasılıklarla çocuklarını yetiştiri. Çocuklar açık görüşlü olur, olayları çok farklı açılardan ele alabilir, farkındalıkları yüksek olur. Bazen dünyaya köklenmekte zorlanabilirler.

 

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

damla_selin_tomru
Reklam ve halka ilişkiler alanında 12 yıl çalıştıktan sonra yaşam amacını keşfetme yolculuğuna çıktı. Bu yolculuk ona iki kitap, yeni bir alanda hizmet imkânı, kadim yerlere tur organize edebilme ve bu alanda röportajlar yapma hediyesini verdi. Heyecanla yeni hediyeleri bekliyor.