Okyanus gibi olmak

Ne muhteşem bir canlılıktır denizler, okyanuslar. İçindeki renkli ve çeşitli canlılıkla beni her zaman büyüler. Okyanusa ya da denize bakınca insanın içindeki derinlikler, katmanlar, çeşitlilik canlanır zihnimde.

Hayatla aramızdaki ilişkiyi de okyanusların, denizlerin katmanları ile ifade edebiliriz. Bazen çok derinlere ineriz, görülmek, duyulmak istemeyiz. Bunun için belki kilo alırız, belki depresyona gireriz, belki de kaçıp gideriz.

Bazen yunuslar gibi suyun bir içinde bir dışında varlığımızı gösterir, sevgi üretir, dikkat çekeriz. Hayatla uyumu ve neşeyi herkese göstermek isteriz.

Bazen de çaresiz kalır suyun üstündeki tahta parçası gibi oluruz. Nereye gideceğimizi ne yapacağımızı bilemeyiz. Her durum gözümüzde büyür, uçsuz bucaksız okyanusta kaybolmuş hissederiz.

İnsan tüm bunlardan daha büyüktür ve daha da derindir. İnsanın içindeki evrenler tüm galaksileri kapsayacak kadardır.

Peki ne olur da insan evreninden çıkıp suyun üstündeki tahta parçası gibi olur?

İNSAN UNUTUR VE HATIRLAR

İnsan unutur; kendini, yapabilirliğini, yetkinliğini, evrenini….

Unutmak da hayatın bir gereğidir. Hayatın bir döneminde unutmak ve tekrar bulmak gerekebilir. Hayat amacı, “yetkinliğini unutmak ve yeniden hatırlamak, güçlendirmek” olanlar için gereklidir.

İnsan destek almayı öğrenmek için, bildiğinin dışına çıkabilmek için, yolların çeşitliliğine açılabilmek için önce unutur sonra hatırlar ve kullanır. Bazı insanların görevi de hatırlatmaktır. Unutan olacak ki hatırlatan da hayat amacını gerçekleştirsin. Domino etkisi yaşamımızda çok etkin.

İNSAN KAYBOLUR VE BULUR

Bulmak için kaybolmak da yöntemlerden birisidir. Bulmanın tek yöntemi kaybolmak olmasa da genetik mirasla aktarılmış yoğun bir yöntemdir.

Evrenini, muktedirliğini, yapabilirliğini unutanları saygıyla selamlıyorum. Büyük bir cesarettir. Kocaman evreni bir tahta parçasının üstüne sığdırmak ve kendisinden kadim olduğu okyanusun üzerinde salınmak, bir şey yapmamak gibi görünse de büyük bir çaba ve emektir.

Vakti gelince hatırlamak üzere kendini unutan herkesi sevgiyle kucaklıyorum.

Hayat amacınıza saygıyla…

 

Yorumlar