Astroloji

Gerçekçi bir yol haritası: Finansal Astroloji

Finansal astroloji, astrolojinin ilkelerini finansal piyasa analiziyle birleştiren niş bir alan. Gezegenlerin konumları ve hareketleri gibi gökyüzü olaylarının finansal piyasaların hareketlerini ve eğilimlerini etkileyebileceği veya tahmin edebileceği inancıyla çalışıyor. Biz de Astrolog Ece Çetin ile finansal astrolojinin yaşamda hizmet ettiği alanları konuştuk.

Astrolojiye ilginiz nasıl, ne zaman başladı ve yaşam planınıza nasıl yerleşti?

Bir güneş akrep olarak bazı yok oluşlarla derin kuyulara girip çıktım ve yeni başlangıçlar yaşadım. Yaradan kişiye kaldırabileceği yükü verir derler ve Akrep kaldırdığı için çok veriyor ona sanki. Bir güneş akrep olarak ben bunları neden yaşıyorum derken araştırmalara başladım. Yaşam planını nereden öğrenirim diye düşünürken sorularımın cevaplarını astrolojide buldum.

2015’te başladı maceram. Tüm astrologları iki sene boyunca durmadan okudum ve eğitim almaya adım attım. Uranyen astroloji ile çıktım bu yola. Matematiksel bir astroloji ilgimi çekti ve benim anlayabileceğim dilde olduğunu fark ettim. Açıkçası ayağı yere basan bilgiler edindim. Ardından finansal ve karma astroloji ile sinastri geldi.

Gezegenlerin enerjisini doğru kullanarak yönetmeyi öğretmek

Önce kendi haritama bakmak için başlamıştım. Öğrendikçe doğum haritası potansiyelimi olduğu gibi yaşamışım yaşamaya da devam ediyorum. Kendimi tamamlamak için astrolojiye başladım aslında. Bilgileri hızlı öğreniyordum ve daha iyi öğrenebilmek için danışmanlıklar vermeye başladım. Haritam da bu potansiyele uyuyor ve böyle bir kariyer veriyor bana. Amacım, öncelikle kendime yaptığım faydayı onlara dağıtmaktı. Gezegenlerin enerjisini doğru kullanarak yönetmeyi öğretmeyi çok sevdim. Danışanlarımdan gelen geri bildirimler de gelecek ile ilgili öngörülerimin çıktığı yönünde.

Öngörülerinizle ilgili pozitif geri bildirim almanız önemli, bu da motive ediyordur sizi.

Gökyüzünün bir enerjisi var ve bu enerjiyi biz yeryüzünde yaşıyoruz. Hocalarımız, her zaman “Gökyüzünde ne yaşıyorsak yeryüzünde o vardır.” derlerdi. Ben de gökyüzündeki enerjiyi danışana aktarıyorum, o da bunu yaşıyor ve bundan daha doğal bir şey yok. Bundan kaçılmaz.

Olumsuzlukları görmek ve aktarmak ne zor. Zararlı etkileri de dile getiriyor musunuz öngörülerde?

Şöyle imkanlar var, şurada şöyle bir enerji var ama bu enerjiyi böyle aktive edersen sana zararsız şekilde çıkarsın, diyebiliyorum. Yoksa kişi o etkiyi alır zaten, ondan kaçış yok. Belli bir orana kadar haritalarımızda cüzi irade kullanabiliyoruz. Kullanamayacağı yerler olunca da söylüyorum mutlaka.

Neden özellikle finansal astrolojiye yöneldiniz?

Uranyen ile başlamış oldu aslında çünkü Uranyen Astroloji matematiksel zekâ gerektiriyor. Çok keyif aldım çünkü matematik zekâm iyidir. Uranyen Astroloji, insan vücudunun kılcal damarlarına iner. Nokta atışı bilgi sunar ve şaşmaz. Danışanlarıma mutlaka şu başlıklardan birini yaşayacaksın derim ve olur. Doğum haritasında o seçenek çalışır. Kişisel gezegenler, Ay, Güneş Merkür Venüs Mars’tır ve bunlara belli oranda müdahale edebiliriz, onları güçlendirebiliriz. Güneş yöneterek kimliğimizi benliğimizi yönetebiliriz örneğin. Ama Satürn Jüpiter, Uranüs, Neptün, Plüton gezegenlerinden özellikle Satürn ve Jüpiter sosyal gezegenlerdir ve kişinin sosyal statüsünü belirler. Kişi bunlara müdahale edemez. Örneğin, kimi hayatı boyunca asgari ücretle çalışır, kimi tırmalar, başarır ve yükselir. Kimine de sistem ya da aile, otomatik vermiştir. Örneğin, Satürn Oğlak yüksek statüdür ama çok çalışmak gerekir.

“Kişinin ilk hedefi, kendi potansiyellerini bilmek ve yönetmek olmalı.”

Finansal astroloji net yargılarda bulunabildiğinden bana çok daha gerçekçi ve ayakları yere sağlam basan bir alan gibi geliyor. Kişinin hayatının ana noktasının ilişkiler olduğunu düşünmüyorum. İşi, kariyeri gibi daha önemli dinamikler var. Kişi, kendi potansiyellerini doğru yönetebilirse ailevi durumu vs. sınavlarını yoluna koyarsa ilişki de ardından gelecektir. İlişki, hayatımızı yoluna koyduktan sonra keyif çatma alanı gibi geliyor bana. O yüzden kişinin hayattaki hedefi öncelikle ilişkiler olmamalı. Yani iyi bir ilişkim olursa hayatım da yolunda gider düşüncesi, bana doğru gelmiyor.

Bize biraz açıklar mısınız astrolojinin finansal halini?

Finansal astrolojiyi, şirketler danışmanlık olarak alıyorlar. Günlük olarak da o şirketin işleyişinde o gün neler yapılmalı, neler yapılmalı rapor halinde verebiliyorum. Bu da o şirkete büyük avantaj sağlıyor.

Borsalarda kullanılan teknik analizinin temeli astrolojidir zaten. Dolunaylar ve yeni aylar gibi. 1920’lerin sonunda Büyük Buhran’ı bir astrolog biliyor ve kimse onu dinlemiyor. Değeri sonradan anlaşılıyor. Daha sonra gökyüzü alt yapısı kullanılarak borsalarda bu plan uygulanmaya başlanıyor ve yüzde yüz çalışıyor. Teknik analizin alt yapısı da gökyüzünün konumlarıdır. Finansal astroloji de buradan yola çıkarak öngörülerini, riskleri ve olasılıkları sunar.

Piyasadaki iniş çıkışların burçlarla nasıl bir ilişkisi oluyor?

Burçlar, bizim temalarımızdır. Aslan burcunda altın yükselişleri bekleriz. Venüsyen tutulmalarda, yeni aylar ve dolunaylarda parayla ilgili hızlı iniş çıkışlar bekleriz. Merkür Retroları, şirketler için kendi içine dön, kendi planını ve iç analizini yap ki Retro bitince daha hızlı ilerleyebilsin diye fırsatlar sunar.

Şirketlerin açılış tarihleri ya da kişinin işe başlama, istifa tarihleri ile ilgili nelere dikkat etmek gerekir?

Bu tarihler çok önemli. Bu yenilikleri yeni aylarda yapmak gerekir. Dolunay fazında yapılırsa her türlü sıkıntı yaşatabilir bu dönemler. Kişisel alanda da doğum haritası potansiyelinin iyi biliniyor olması gerekir ki pozitifte kullanılsın.

Şirket kuruluş tarihi danışmanlıklarını verirken Venüs Retro ise o şirket parayla ilgili sıkıntı yaşar. Şirket haritasında Ay müşterileri temsil eder ve hangi burçtaysa müşteri kitlesi odur ve o müşteri kitlesine oynaması gerekir şirketin. Örneğin ay terazideyse pahalı ürünler, kişisel zevklere hitap eden Venüsyen ürünler tercih edilebilir. Kozmetik ya da tekstil firmaları ay terazideyken kurulduysa şanslı olacaktır.

“Finansal astroloji aslında şirketin üstünüzde bir yönetim sistemi gibi çalışır.”

Bilgiler kullanılarak şirket tıkır tıkır işler. Düzenli danışmanlıkla atılacak adımlar pratik olarak yönetilebilir.

Diyelim bir şirket aniden battı ya da kötü bir ekonomik sürece girdi. Böylesine kötü bir haberi de verebilmek ve net şekilde ön görmek mümkün oluyor mu?

Satürn transiti alan ve Natal haritası zayıf bir şirket olabilir. Ve evet söyleyebilirim, böyle bir potansiyel var diyebilirim. Finansal astroloji kişisel alanda da kullanılır ama en iyi şirketler üzerinden işler.

Yani bir şirket güçlenmek istiyorsa bunu finansal astroloji ile rahatça yapabilir öyle değil mi?

Elbette. Dünyanın bilinen zenginleri eski yıllardan beri astrolojiyi kullanıyorlar. Amerika’da çok popüler bir alan finansal astroloji, neredeyse tüm şirketlerin bu bilgileri kullandığını söyleyebilirim. Gökyüzünü kullanarak global anlamda güçlü hale geliyorlar çünkü doğru zamanda doğru yatırımlar yapıyorlar. Doğal olarak da şirket hızla büyüyor.

Türkiye için bunu söylemek pek mümkün değil sanırım. Siz nasıl gözlemliyorsunuz alanın durumunu?

Bir kere Türkiye’de astroloji kimi zaman hala fal olarak nitelendiriliyor ne yazık ki. Astrolojide geri kalmış bir ülkeyiz. Teknolojinin gelişmesiyle son yirmi yıldır astroloji herkesin ulaşabileceği bir alan haline geldi ama Amerikalılar finansal astrolojinin gücünü 1920’lerden beri kullanıyorlar. Finansal teknik analiz raporlarını buna göre çıkarıyorlar. Türkiye’de ise gökyüzü matematiğine bu kadar önem verilmiyor.

Astroloji uluslarası bir alan fakat kültürel olarak farklılıklardan kaynaklı durumlar iç içe geçmiş halde diyebilir miyiz?

Karma astrolojiye Hint kültürü çok yatkınken bizim kültürümüz o kadar olamayabilir ama ben yine de karmaya şöyle inanıyorum: Cennet ve cehennem benim için bu dünya. Her ruh, yedi büyük günahı da erdemi de burada yaşıyor. Madde dünyasında bedenlenen ruhlarımız öğreniyor ama aynı zamanda da çile içindeler. Bu çileleri çekip katlanmak zorundalar. Kuran’da “Biz onlara kendimizden parça üfledik.” der. Ruh Yaradan’ın parçasıdır ve ana kaynağına dönmek ister. Yani astroloji, aslında kültürel bir birleşme gibi. Kur’an bu anlamda çok iyi bir yöntem sunar çünkü Tanrı’nın gözüyle kendine bakmayı öğreten net veriler verir.

Geçmiş ve gelecek bütündür ve döngüler yaşarız. Kişiler değişir, döngüler değişmez bazen. Bilinç sıçramasını yaşamanız için o döngüden çıkmanız gereklidir. İlişkilerdeki kısır döngülere bakarken dünyevi akılla saplanır kalırız. Oysa orada kişinin Uranüs’ü iyi çalıştırıldığında üst akıl devreye girer, Tanrı gözüyle bakılır ve orada öğretileri almak çok daha rahat ve kolay olur.

Umarım astroloji ve özellikle finansal astrolojinin nimetleri çok daha hızlı keşfedilir.

Umarım. Beni manevi olarak doyuran şey, bütüne faydalı olmak. Günlük burç yorumları da yazıyorum fakat insanların ya da şirketlerin hayatlarına gerçekçi şekilde dokunmak çok doyurucu. Ben, ışık olmayı seviyorum.


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ASLI ŞENGÜN
Üniversitede aldığı iletişim ve edebiyata dair kuramsal alt yapı ve tekniklerle fikirlerini çeşitli sitelerde yazarak pekiştirmeye ve herkesle paylaşmaya çalışıyor. Bir yandan içerik üretirken bir yandan aldığı eğitimlerle iletişim tekniklerini referans alarak yol arkadaşlığı yaptığı koçluk sistemiyle yetişkinlerin ve öğrencilerin hayatına dokunuyor. Düzenlediği eğitimler ve atölyelerle de evrendeki iyi yaşam çemberinde yeni nesil rehber ve öğrenci olma görevine devam ediyor. Sosyal medya hesabında içerik üretip yazmaya devam ederken aynı zamanda Mümkün Dergi bünyesinde yazı işleri müdürlüğü ve editörlük yapıyor.