Herkesin aşkı Venüs’üne benzer
Astroloji Dergi

Herkesin aşkı Venüs’üne benzer

Doğum haritalarımızdaki Venüs, sevgimizin kalitesini ve dilini anlatır. Hepimiz severiz ancak bunu gösterme şeklimiz, başka bir deyişle sevgi dilimiz farklıdır. Hepimiz âşık oluruz, aşkı hissetme ve yaşama şeklimiz farklıdır. Haritalarımızdaki Venüs, ne tip aşıklar olduğumuzu anlatır.

Dünya sevgi enerjisiyle yaratıldığına göre, sevgisiz, aşksız geçen ömre ömür denir mi hiç? Denmez tabii! Aşk! O büyülü duygu… O nice filmlere konu olmuştur. Nice şairlere feyz olmuştur. Nice cinayetlere sebep olmuştur. Onun için ülkeler, hükümdarlar savaş yapmıştır. Uğruna nice şarkılar yazılmıştır. Herkes o sonsuz aşkı arar ve sonsuza dek süreceğine inanılır. Belki de aşkı yaşamak değil de onu anmak, dillere pelesenk yapmaktır onu büyülü yapan ne dersiniz?

Neden âşık olmak istiyoruz?

Kalbimiz daha hızlı çarpar, içimizi ısıtacak hormonlar çalışmaya başlar, beyin kimyasallarımız pozitif uyarılar alır ve verir, beynin limbik sistemi muhteşem çalışır, iyi duygular içimizde coşmaya başlar. Kısacası kendimizi çok iyi hissederiz. Sanırım bu iyi hissetme hali yüzünden aşkın peşinden koşmaya devam edeceğiz.

Sonsuz aşk var mıdır? Aşk her şeyi affeder mi? Aşk her şeyin üstünde mi? Bizi kendine esir etmesinin nedeni ne? Aşkın büyüsü nereden geliyor? Neden aşkı bir yaşayan bir de yaşamayan pişman?

Konu aşk olduğunda, tüm işaretler tabii ki Venüs’ü, nam-ı diğer Afrodit’i gösterir. “Aşk Tanrısı”dır o. Mitolojide, güzelliğiyle tüm tanrıları büyülemiş, endamıyla aşık etmiş, nefesiyle nice fırtınalara sebep olmuş, gözyaşıyla dalgaları yükselterek tsunamiler çıkartmıştır. Mitolojide Afrodit, astrolojide Venüs.

HERKESİN SEVGİSİ KENDİNE BENZER

Doğum haritalarımızdaki Venüs, sevgimizin kalitesini ve dilini anlatır. Hepimiz severiz ancak bunu gösterme şeklimiz, başka bir deyişle sevgi dilimiz farklıdır. Hepimiz âşık oluruz, aşkı hissetme ve yaşama şeklimiz farklıdır. Haritalarımızdaki Venüs, ne tip aşıklar olduğumuzu anlatır. Aşka bakış açımızın kalitesi Venüs’e bağlıdır.

Yaratılan her canlının yaratılış hamurunda sevgi vardır. Hepimiz severiz, âşık oluruz. Ancak bazen “Acaba şu kişi beni hiç sevdi mi? Beni sevdiğini hissetmiyorum, bence o beni sevmiyor, ne kadar soğuksun, sen sevgiden ne anlarsın, ben aşık olamıyorum” tadında birçok cümleye ve soruya tanıklık etmişizdir.

12 burç olduğuna göre, belki bazılarınız, “O zaman 12 tip sevgi dili mi var?” diye düşünebilirsiniz. Teknik olarak hem evet hem de hayır diyeceğim buna. 12 burç olsa da Venüs’ün içinde bulunduğu burç, yerleştiği ev, Venüs’ün derecesi ve diğer gezegenlerle oluşturduğu açı işin içine girince sonsuz parametreler çıkıyor bu durumda. Yani genel olarak 12 tip sevgi dili olsa da, bunlar kendi içinde sonsuz olasılıklar oluşturuyor.

Genel olarak Venüs burcumuz aşkın ve sevginin bizim için lisanını belirliyor. Nasıl ki Türkçe’deki “Seni seviyorum”, İngilizce’deki “I love you” veya Almancadaki “Ich liebe dich”in etkisi değişmiyorsa, aşkın ve sevginin de dili, farklı burçlarda etki kaybetmez. Sadece farklılaşır. O yüzden kendi Venüs’ümüzü bilmek ve tanımak nasıl bir aşık olduğumuzu anlamamız için önem kazanır.

HER ŞEY ZIDDIYLA VAR OLUR, AŞK DA

Aşkın duygu katmanları vardır. Nasıl ki her şey zıddıyla var oluyorsa, aşk da zıddı olan nefretle var olur. Aşkın duygu katmanlarında, nefret, öfke, tutku, kıskançlık ve acı vardır. Bu yüzden de dozu çok önemlidir. Bunu şöyle anlatayım; bir yemek yaparken baharatları “bir tutam” kıvamında kullandığınızda o yemek leziz olur. Ancak aşırı tuz veya aşırı karabiber koyduğunuzda yemek leziz olmaktan çıkar ve yenmeyecek bir hal alır. Aşk da buna benzer. Kıvamında dozunda yaşanan ve yaşatılan bir aşk efsane olur. Dozu kaçtığında, nefrete, intikama dönüşür ki bu da acı verir.
AŞK! Ne kadar yazsak, yazılamaz, anlatılamaz. Onu ancak yaşayanlar bilir. Sözlerimi sevgili Şems-i Tebrizi’nin bir sözüyle noktalıyorum: “Aşkı kalem yazmaz ki kitaplarda bulasın.”
Aşkla…

12 TİP AŞK VE SEVGİ DİLİ

Kim nasıl seviyor?

Venüs Koç: Savaşarak, zıtlaşarak
Venüs Boğa: Sabırla, sadakatle, istikrarla
Venüs İkizler: İletişim becerileriyle ve akılla
Venüs Yengeç: Şefkatle, merhametle
Venüs Aslan: Gururla, coşkuyla, gösterişle
Venüs Başak: Yardımcı olarak hizmet ederek
Venüs Terazi: Yüksek sevgiyle, eşitlikle
Venüs Akrep: Yoğun tutku, arzu ve cinsellikle
Venüs Yay: Bol seyahat ve bilgiyle
Venüs Oğlak: Sorumluluk ve ciddiyetle
Venüs Kova: Özgürce ve arkadaşça
Venüs Balık: Romantizm ve yoğun duygusallıkla

Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.
Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Olgu Ilgın
Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki kurumsal kariyer hayatını 2010’da tamamladı ve astroloji alanında yıllara dayalı eğitimlerini kolektif bilincin yükselmesi adına profesyonel hayatına taşıdı. Şirket, kurum ve bireylere danışmanlık yapıyor.