Aktüalite Mümkünat

Modern Zamanlarda Aşk Yok Mudur?

Love bombing, ghosting, gaslighting diye diye sonunda dizisi de geldi izledik. Her karakter Y ve Z kuşağından bir parça taşıyor. Tabi ki her romantik komedide olduğu gibi karakterler ya zengin ya da üst orta sınıf diyebileceğimiz türden. Çıtır çerez diyebileceğimiz bir yapım olmasına rağmen bence karakter analizleri yapıldığında temsil ettikleri haller tam da günümüzdeki ilişki sorunlarının sebeplerini anlatıyor. Her yerde yazılıp çizildi, bu nedenle dizinden bahsetmek yerine dizinin gözler önüne serdiği sorunları konuşmak daha iyi olacak gibi.

Özellikle kadın erkek ilişkilerinin son dönemde hızla dönüştüğü bir ortamda dizi hızlı bir özet sunuyor. Artık her davranışın bir tanımı var ve her davranış bir travmaya dayandırılıyor. Bunun doğruluğu yanlışlığı tartışılır fakat dizide travmaların yarattığı güvensizliklerden ziyade davranış kalıplarına odaklanıldığını söyleyebiliriz.

İyi giden bir ilişkinin aldatma sonucunda bitmesiyle ilişkiyi bitiren tarafların süreci nasıl göğüslediği ve hayatlarına nasıl devam ettiklerini izliyoruz.  Modern dönem ilişkileri, özellikle Y ve Z kuşakları göz önüne alındığında çeşitli dinamikler ve zorluklarla karakterize ediliyor. Bu kuşakların sosyal ve kültürel normlara yaklaşımları, teknolojinin etkisi ve bireysellik anlayışları, ilişkilerin şekillenmesinde ve sona ermesinde belirleyici rol oynuyor dizide.

İlişkilerde Bireysellik ve Bağımsızlık Arayışı

Y ve Z kuşakları, önceki kuşaklara kıyasla daha fazla bireyselliğe ve bağımsızlığa değer verirler. Bu kuşakların büyük bir kısmı, kişisel hedeflerine ve kariyerlerine odaklanırken ilişki kurma ve sürdürme konusunda daha temkinli davranır. Bireysellik arayışı, ilişkilerde yakınlık ve bağlılık eksikliğine yol açabilir. Birçok genç, kendi özgürlüklerini koruma isteğiyle uzun süreli ilişkilere girmekte tereddüt eder ve bu da ilişkilerin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyebilir. En son Issız Adam filminde bununla yüzleşmiş bir nesil olarak o günden beri hiçbir şey aynı olmadı gibi geliyor sanki.

Teknolojinin ve sosyal medyanın yaygınlaşması, ilişkilerin dinamiklerini kökten değişti. Y ve Z kuşakları, dijital dünyada büyüdükleri için çevrimiçi etkileşimlere büyük önem veriyorlar ancak, bu durum bazen yüz yüze iletişimi ve duygusal bağı zayıflatabiliyor. Sosyal medya platformları, ilişkilerde kıskançlık, güvensizlik ve mahremiyet sorunlarına neden olabiliyor. Ayrıca, sürekli olarak “daha iyi birini bulma” düşüncesi, ilişkilerin yüzeysel kalmasına ve hızla sona ermesine yol açabiliyor. Zaten çıkma teklifi de kalktı piyasadan malum. Dizide karakterler arasındaki ilişkiler tam da bu belirsizliği farklı karakterde insanların göğsünde nasıl yumuşattığını ifade ediyor.

İletişim Sorunları

Elbette ekonomik ve sosyal beklentiler etkili ama olmazsa olmaz şey, iletişim. Ancak, Y ve Z kuşakları arasında iletişim sorunları yaygın. Dijital iletişim araçlarının artması, yüz yüze iletişim becerilerini zayıflatırken çiftler, duygularını ve ihtiyaçlarını açıkça ifade edemediklerinde, yanlış anlamalar ve çatışmalar ortaya çıkabiliyor. İletişim eksikliği, ilişkilerde uzaklaşmaya ve nihayetinde ayrılığa neden olabiliyor. Bu dizide iletişim eksikliğinden ziyade iletişim kurma biçimlerinde neye öncelik verildiği ya da hiç iletişim kurulmadığı durumları izliyoruz.

Modern dönem ilişkileri, Y ve Z kuşaklarının özellikleri ve beklentileri doğrultusunda şekillenirken birçok zorlukla karşı karşıya. Bireysellik arayışı, yüksek beklentiler ve belki de sorumluluk almaktan kaçınanlar için beklentisizliklerle iletişim sorunları, ilişkilerin bitme nedenleri arasında öne çıkıyor. Bu kuşakların ilişkilerinde daha sürdürülebilir ve sağlıklı bağlar kurabilmelerinin mümkün olup olmaması aslında tamamen kişiye özgü artık. Bu kadar kavram karmaşasının olduğu yerde içi boşaltılmış ilişkiler yaşanması ve bu ilişkilerin normalleştirilmesi de şaşırtıcı değil.


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.