Astroloji Mümkünat

Başak dolunayı rüzgarı

Başak dolunayının estirdiği rüzgâr, kendini hala ılık ılık kendini hissettirirken biraz anlamaya çalışalım, bu burcun kerameti nedir?

Yeniay ve dolunay hatta tutulma, tek başına, sanıldığı kadar önemli bir etki taşımaz. Var olan etkiyi daha güçlü hale getirir. Bu yüzden özellikle ağır hareket eden gezegenlerin önemli bir konumda olduğu durumlarda, bu gezegenlerin transitlerinin yaratmakta olduğu etki, etkiyi alanların hayatlarında çok daha hissedilir hâle gelir. Bu dolunayda, Satürn gezegeni tam da bu konumda görünüyor.

Satürn Gezegeninin Etkileri ve Talepleri

Satürn gezegeni, en basit haliyle kişinin aldığı sorumluluk, kendisine çizdiği yol, kurduğu yapı, kendisini nasıl yetersiz hissettiği, bu duygunun üstesinden gelmek için nasıl çabaladığıyla ilgilidir. Bunun sizin için ne olduğunu, bu gezegenin haritanızdaki konumu anlatır. Tam da bu yüzden haritasında vurgulananı anlayamamış birinin, herhangi bir dönemin gelişmelerinden nasıl etkileneceğini öngörmek çok da mümkün değildir.

“Bir gezegenin etkisini, onun sizin hayatınızda nasıl ifade bulduğu ve neyi temsil ettiği üzerinden alırsınız.”

Satürn gezegeni, Balık burcunda süren yolculuğunda, bizden bilinçli aklımızın isteklerini bırakmamızı, evrenin düzenine güvenmemizi talep ediyor. Bu talep, bu gezegenin haritamızda dokunduğu yere iletiliyor. Bize burasıyla ilgili farkındalık, huzur, şefkat ve fedakârlık geliştirmek düşüyor. Değişen koşullara uyum sağlamamız, kaosu anlamamız, evrenle uyum içinde yaşamamız ve hayata karşı anlayış gösterebilmemiz…

Kişi etki aldığı yerle ilgili kendini aşırı hassas, kırılgan, çaresiz ve savunmasız hissedebilir. Bu onu korku ve karamsarlığa sürükleyebilir. Buradan kaçmaya çalışırken kurban rolünde, gerçeklikten kopuk, dağılmış, korku ve endişelerinin esiri olmuş birine dönüşebilir. Kendi kısıtlamalarının farkına varıp kendini evrenin akışına, bilinmeyene bırakabilmesi gerekir. Bu sağlanabildiğinde, evrenle gerçek bir bütünleşme duygusu, kendini aşma ve sonsuzluk duygusu deneyimlenir.

Kişinin, hemen ardında duran belirsizlikle boğuşmak yerine önünde duranla ilgilenmesi, gerçekçi ve pratik çözümler geliştirebilmesi önemlidir. Bunu reddettiğinde, hayal kırıklığı kaçınılmaz hâle gelir.

Dolunay ve Yönetici Gezegen Merkür’ün Önemi

Dolunay-yeniay ya da tutulmanın gerçekleştiği burcun yönetici gezegeni önemlidir. Dolunay Başak burcundayken bu gezegen, Merkür’dür. Bu gezegen, kişinin nasıl düşündüğünü, nasıl algıladığını, nasıl iletişim kurduğunu, kendisini yazılı ve sözlü nasıl ifade ettiğini anlatır. Alacağınız etki, yine bu gezegenin sizin haritanızda nasıl bir konumda olduğuyla ilgilidir.

Merkür’ün balık burcundaki yolculuğu

Merkür gezegeni, Balık burcunda süren yolculuğunda, tarafsız algı özelliğini, akılcılığını kaybeder. Bilinçdışıyla bilinç arasında köprü işlevi gören bir haberci haline gelir. Rüyalar ve hayaller önem kazanır. Bağlantı kurma, telepati ile iletişim kurma yeteneği kadar yanıltıcı düşünme ve karşıdakini yanıltmak üzere konuşma eğiliminden söz edilebilir. Düşüncelerin hayallerden ve özlemlerden etkilenmesi, hiçbir şeyi incelememek ve ayrıştırmamak, kolay etki altında kalmak ve duyduklarından kendince anlamlar çıkartmak dikkatli olunması gerekenlerdir.

Kişi her türlü özlemini, inancını ve isteğini bir kenara itip sadece önündeki gerçekliğe odaklanabilmeli ve bunu olduğu gibi anlamaya, kabullenmeye çalışmalıdır. Tüm bunlar, gezegenin dolunay esnasında bulunduğu 2 derece balık burcundaki konumu itibariyle 3-4 derece orbla -özellikle kare ve karşıt açı yaptığı burçlarda (İkizler-Yay/Başak) bulunan gezegenler- köşe noktaları üzerinden anlam kazanır.

Başak Burcunun Kerameti

Tüm bunları göz önünde bulundurduktan sonra gelelim başak burcunun kerametine!

Elementi toprak, niteliği değişken olan bu burç, fiziksel dünyada sağlanan değişimle ilgilidir. Hasat zamanına karşılık gelir. Bu belli bir olgunluğa gelinmiş olduğunu gösterir. Eskiler boşuna dolu başak eğik durur dememişler. Burada tevazu ve samimi bir gelişim arzusu vardır. Bu sayede kişi hayatın ona verdiği hediyeyi, bunun sorumluluğunu alarak hizmete dönüştürebilir.

Bu burcun sembolünde elinde bir demet buğday başağı tutan bir kadın görürüz. Bu, üretim süreci ve verimlilikle ilgilidir. Bakire olan bu kadın saflığı, olabileceği en iyi hale gelmeyi anlatır. Kişi bu aşamada kendini analiz ederek aksayan yönleri tespit eder ve bunları düzeltir. Bu sayede ustalık kazanılır.

İnsanlık aleminde başak burcu zanaatkar arketipiyle fiziksel yaşamı düzenleyen kişidir. Psikolojik açıdan sistemi, sağlıklı işler hale getirme becerisine karşılık gelir. Gölge yanıyla pire için yorgan yakabilir.

Kişisel Gelişim ve Ustalık

Kişi, düzeltilecek yönleri olan ve bunları görüp düzeltme niyeti olmayan insanları kendisine çekebilir. Bunu görmeksizin çabaladığında ve istediği şekilde sonuç alamadığında küskünleşir. Onun öğretmen olmaktan ziyade usta olması gerekir.

Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki unvandır. Usta, bir zanaatı bütün incelikleriyle, gereği gibi öğrenmiş olan ve onu kendi başına uygulayabilen, yapabilen kimsedir.

Anlaşılan teori ve pratik ayrımı doğuyor. Başak burcunun hizmet vurgusu bu noktada daha anlamlı hale geliyor.

Yarar gözetme, ilham, kabullenme ve akışa bırakma

Yarar gözetmek, başak burcu için sorun yaratabilir.

Hayatın güzelliklerine, ilham ve duygulara da yakın durması gerekir. Endişe ve kendi düzenini hayata dayatmak kadar işlerini sürekli ertelemek, sürekli yapılacak işleri olmak ama bunları sistemli bir şekilde yapamayıp karmaşa içinde dolanmakla ilgili de dikkatli olunması gerekir.

Kabullenici tavır ve işlerini oluruna bırakma becerisi geliştirmek kolaylık sağlar.

Altını çizelim: Bir gökyüzü olayını anlamak, önce bizim kendi haritamızdaki vurgulananı anlamakla mümkündür.

Yunus Emre’nin şu muhteşem dizeleriyle yazımızı bitirelim: “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır.”

Yazarın Notu: Referans, Barış İlhan- Astroloji Dersleri, Barış İlhan Yayınevi


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.