Beslenme

Hafiflemenin kutsal yolculuğu

Merhabalar sevgili Mümkün dergi dostu! Hayal ettiğiniz o bedende çabasız yaşamak mümkün mü? Bence mümkün!

İlk yazımda ezberleri bozmaya başlayalım dedim. Evet, hayal ettiğiniz bedende, o bedene kavuşmak, o bedende kalmak için deli gibi çaba sarf etmeden, kendinize başarı ve başarısızlık hikayeleri var etmeden yaşamak mümkün.  Nasıl olduğunu bundan böyle her makalemde okuyacaksınız. Şimdiden şifa olsun. Konuya girerken holistik beslenme yaklaşımına biraz değinmem gerek çünkü bundan sonraki bilgiler o temel üzerine inşa olacak.

Zayıflama sektörünün literatürüne yeni yeni giren “holistik” kelimesi aslında Antik Yunan’dan bu yana bilinen bir terim. Aynı zamanda da sistemler kuramı altında değerlendirilen ve bir bütünün içindeki parçaların birbirini olumlu ve olumsuz etkilediğini açıklayan bir kuram. Neden zayıflama sektörü dediğimi önümüzdeki yazılarda anlatırım isterseniz. Merak ediyorsanız yorumlara da beklerim.

Derin anlatımı çok keyifli ve özgürleştirici ama konuyu dağıtmayayım. Uzun yıllardır verdiğim eğitim ve seminerlerde, sıklıkla sosyal medyamda ve kısa zamanda ikinci baskısını yapan kitabım “Hafiflemenin Kutsal Kitabı”nda da üzerine basa basa belirttiğim gibi beslenme denince akla her ne kadar gıdalar gelse de Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık tarifinden yola çıkarak sağlıklı beslenmenin insanın bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal olarak beslenebilmesiyle mümkün olabileceği apaçık ortada. Tabi ki fazla/eksik kiloların sağlık tehdidi olduğu da. Kilo sorunlarının neden sadece gıdalara dayandırıldığı ise muamma. 🙂

Mesele bir tabak patates kızartmasından daha fazlası

Şimdiye kadar hiç düşündünüz mü bedeninizde taşıdığınız o kiloların hangi duygusal yüklerin görünür hali olduğunu? Güçlü olma ihtiyacınızın sizi kalori bombası olan hangi gıdalarla buluşturduğunu? Karbonhidrat tüketimi yalnızca mutlulukla bağlantılı zannediyorsunuz değil mi? Bütün gün koşturan sen’in enerji ihtiyacı nereden karşılanıyor peki? Ya karşınızdaki kırılmasın, üzülmesin diye söyleyemediklerinizin akşamları kıtır kıtır yediklerinize anlatıyorsanız? İçinizdeki çocuğun yapamadığı şımarıklıkları gidip abur cuburla geçiştirmeye çalışıyorsanız? Daha yazarım da konunun anlaşıldığını düşünerek bu kadarla bırakıyorum. Şu an okuduklarınızla, bir tabak patates kızartmasından suçluluk duymadan hafifleyeceğinizi anlatabildim umarım. Yani meselemiz patates değil 🙂

Önünüzdeki sağlıklı yiyeceklerle donatılmış tatlış listelere uyup kilo vermeye, hiç canınız istemediği halde spora gitmeye, yıllardır hayalini kurduğunuz o bedene kavuşup vitrinde gördüğünüz o kıyafeti giyerken üzerinizde güzel durduğunu görmeye çalışıyorsanız düşünün: Size yediren, spor yapmak için enerji bırakmayan onca neden varken bu mümkün mü? Dünyaya geldiğimiz anda bütün duygusal deneyimi en yoğun yaşadığımız yer olan ağzı tutup en yaşamsal ihtiyaç olan gıdaları, aşağıda bastırılmış ve yok sayılmış onlarca duygu varken yönetmek mümkün mü?

Hafiflemek ve o bedene kavuşmak mümkün

Bedenin o kilolara ihtiyacı var demek ki. Çünkü onun aklı, sizi hayatta tutmaktan başka bir şeye çalışmıyor. Gecenin bir yarısı yediği bir tabak makarnaya rağmen incecik gezenleri açıklayabiliyor musunuz kendinize? İrade gücü ile kilo veremiyorsanız başarısız olmadığınızı fark edin istedim bu ilk yazıda. Ve artık ümidiniz kalmadıysa bile hayal ettiğiniz o bedene kavuşmanın mümkün olabildiğini…

“Belli ki bedeniniz bir zaman bir yerde kilolu olursa hayatta kalacağını öğrenmiş. Bildiği doğruyu uygulamaya koyulmuş.”

Ben ve şimdiye kadar dokunduklarım, hafifleme diyoruz bu kilo verme işlerine. Hafiflemek istiyorsanız bu konunun kutsal kitabı ile de en kısa tanışmanızı diliyorum. Yazımı burada virgüllürken tekrar buluşana dek “Hafif yaşa, zinde kal!” dileğimi de buraya bırakıyorum.

Hafiflemek ya da zinde yaşamak ilginizi çekiyorsa bir sonraki yazımda buluşmak üzere!

Sevgilerimle


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Avatar photo
Holistik Beslenme Uzmanı, MBS tekniği kurucusu, yazar, kilo konularında ezberbozan... Gıda Mühendisliği temeli ve 15 yılı aşan Yemek Sektörü tecrübesi üzerine yurt içi ve yurt dışından alınmış sayısız eğitimden dağıtılmış MBS tekniği ile zihin ve duygu dönüşümü ile beden değişimine rehberlik ediyorum. Sihirli değneği var filan diyorlar. İnanmayın. Marifet değnekte değil doğru çözümü üretmekte. Yoksa insanın kendisi mucize!