Çifte bayram sevinci
Yaşam

Çifte bayram sevinci

Acısıyla tatlısıyla, münakaşasıyla idrakiyle bir Ramazan ayını daha geride bırakıyoruz.

Sizce de her Ramazan bir yılın temize çekimi için harika bir alan açmıyor mu? Hatta vicdan muhasebesi yaptıran kıymetli bir süreci de barındırmıyor mu bünyesinde?

Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne inmeye başladığı ay olarak biliniyor. Bunun bilinciyle uzun yıllar boyunca her Ramazan ayında aksatmadan her gün en azından bir cüzü hem sesli hem sessiz anlayarak okumaya özen gösterdim.

Şimdilerde her günü Ramazan-ı Şerif günleri gibi algılarım açık yaşamaya niyet ettiğimden beri yıllar önce verdiğim emeğin kaymağını yiyorum. Ne zaman zihnimi zorlayan bir olayla karşılaşsam zihin depomdan gerekli ayetler gözümün önüne gelip kendini hatırlatıyor.

Ne büyük şanstır insan için Yaradan tarafından bahşedilmiş o sonsuz kapasiteye sahip zihin denen araç. Doğru bilgilerle donatınca, bir bilgisayar misali verileri sentezleyip insanın yolunu kolaylaştırıyor.

Şimdi size bu Ramazan bitiminin kutlamaya değer nasıl özel bir sevinç kaynağı olduğunu dile getireyim. Umarım ki sunacağım bakış açısı sizlerde de aynı coşkuyu uyandırır.

Bildiğimiz gibi arefe 20 Nisan gününe rastlıyor. Bütün bir yılın bilançosuna göz atıp kapanışları yaptıktan sonra bayrama kavuşmanın hazırlığını yapacağız. Arefe oruç tutarak geçirdiğimiz son gün. Nefsimize hakimiyetimizi şereflendirdiğimiz gün, bedenen arınan insan ruhen de arınmışlığın doruğuna ulaşıyor arefede. Banyolar yapılıp bayramlıklar ütülü ve askıda bekliyorsa arefe böceği de olduk demektir. Bayramın birinci ve ikinci günleri aile ve büyüklerimizin ziyaretlerine, idrak ettiklerimizle şekillenen sohbetlere doyulmuyor.

Bu yıl her yıldan farklı olarak bayramın son günü çocuksu bir neşe dolacak içimize. Çünkü yurdumuzun demokratik yapıya geçişine liderlik eden Ata’mızın armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı o gün. Zihnimizi kurcalayan ruhsal gelişimimize katkı sağlayan yaşadığımız her şeyi gözden geçirdikten sonra hak edilmiş, o saf çocuksu neşeyi tadacağız.

İlahi sistemin işleyiş şekline hayranlığım kabardı yine. Sizce de Yaradan’ın nizamı mükemmel değil mi?

2023’ ün ilk yarısı özellikle Türk milletine bütün olarak acı dolu deneyimler tattırmış olsa da bayrama ulaşmış olmak insanı ferahlatıyor. Hele de zamanlama olarak 23 Nisan’ın bayram sürecine dahil olması başka türlü bir döneme geçiş yaptığımızın habercisi gibi. Bunu havada dahi koklayabiliriz aslında.

O yüzden bu bayram başka türlü bir bayram. Hakkını vererek çocuksu bir coşkuyla neşe dolu geçirmenizi dilerim. Hepimizin çifte bayramı kutlu olsun!

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ipek-sevmet
15 yılı aşkın süre kurumsal firmalarda yönetici asistanlığı ve marka iletişim uzmanlığı yaparken profesyonel koçluk, Reiki, Access Consciousness ve Theta Healing disiplinlerine ait çeşitli eğitimler aldı. Meme kanseri atlattıktan sonra kendini tamamen şifa çalışmalarına adadı.