Astroloji

İlişkilerde dönüşüm rüzgarları

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Merhaba Mümkün okuru,

2019 yılında Satürn ve Plüton Oğlak burcunda kavuştuğundan beri değişen dünya düzenine ayak uydurmaya çalışıyoruz. Şaşırıyoruz, bazen özlüyoruz, arıyoruz. Umuyoruz biraz belki. Belki eskisi gibi olur dediğimiz çok başlık var hemen hepimizde. Ancak alışıyoruz. Bu bazılarımız için çok yavaş, bazılarımız için daha kolay ve kabullenilir oluyor.

“Yukarıda ne varsa aşağıdadır.” sözü ne çok şey anlatır. Gökyüzünde gezegenlerin geçişleri, yeryüzüne de daima yansır. Plüton, evrim demektir. Plüton’un burç değiştirmesi ve veya önemli zamanlarda gezegenlerle yaptığı etkileşim yeryüzünde de bağlantılı olduğu gezegen ve burç enerjileriyle büyük dönüşümlerin olacağının sinyallerini verir.

Dönüşüm temsilcimiz Plüton Kova burcuna geçerek önümüzdeki 20 yılın enerjilerini de dönüştürmeye başladı. Plüton Kova geçişinin etkilerinden dergide diğer yazımda detaylarıyla bahsetmiştim. Bu yazımda, bu yıl kadersel rotamızın mimarları olan Mars ve Venüs’ün, şubat ayında Plüton ile yapacağı kavuşumun etkilerinden bahsedeceğim.

Şubat ayına dikkat!

Bu yılın teması: İlişkiler. Kadersel sürecimizi yöneten Ay Düğümleri, bu yıl Kuzey Düğüm Koç, Güney Düğüm Terazi burcunda. Bu durumda Koç burcunun yöneticisi Mars, Terazi burcunun yöneticisi Venüs’ün hareketleri yıl genelinde ekstra önem kazanıyor. Bu senenin başrol oyuncuları da diyebiliriz onlara. Şimdi bu iki başrol oyuncusu, Kova burcunda Plüton ile kavuşum yapacaklar. Mars 13 Şubat’ta, Venüs ise 16 Şubat’ta Plüton ile kavuşum yaparak yaklaşık 18-19 yıllık ilişkiler geçmişimizi temize çekerken dönüşmemizi isteyecekler.

Bu süreç, sarsıcı olacaktır çünkü alışkanlıkları geride bırakmak zordur. İnsan, su bulanık da olsa bildiği suda yüzmek ister. Onun için o bulanık su, güvenli konfor alanıdır. Ancak kaçınılmaz olanı kabul etmek, her zaman süreci yumuşatır. Plüton, değdiği yeri mutlaka dönüştürür. Bakın değiştirir demiyorum, dönüştürür diyorum. Dönüşüm, eskisi gibi olmamaktır. Şimdi bu süreci biraz astrolojik olarak anlatmak istiyorum.

Önce Kova burcunu iyice anlayalım. Kova burcu, modern olanı, çağdaş ve uygar olanı, yeniliği, arkadaşlığı, sosyalliği, eşitliği, uzay ve gökyüzünü, yüksek teknoloji ve zekayı, farklılığı ve özgürlüğü anlatır. Plüton, 20 yıl burada konaklayarak tüm bu başlıklarda büyük dönüşümler yaratacak. Mars ve Venüs gibi kişisel gezegenlerimiz her yıl Kova burcuna girerler. Peki neden bu yıl bu kadar önemli ve sarsıcı, diye düşünebilirsiniz. Kadersel rotamızın mimarları Ay düğümlerimizi, yukarıda yazdığım gibi bu yıl Mars ve Venüs yönetiyor. Başrolde bu iki gezegen olduğu ve bu ikili 3 gün arayla Kova burcunda Plüton ile kavuşum yapacağı için tüm ilişkilerimizle ilgili büyük dönüşümleri de başlatacaklar.

Yeni ilişki modelleri yükleniyor

Alışkın olduğumuz ilişki modellerini unutalım. Öncelikle bu öyle bir yeni model ki bizim toplumumuzda birçok kesimin ayağa kalkacağı, olaylar çıkaracağı, kabul etmek ne kelime deliye döneceği cinsten. Açıkçası bizim toplumumuzda bu dönüşüm bir hayli zor olacaktır. Diğer yandan bazılarımızın çok hoşuna gideceği, bazılarımızın da sinir krizi geçireceği bir dönemin içine giriyoruz.

Öyle ki filmlerde gördüğümüz, hayalini kurduğumuz romantizm gerçekten artık sadece filmlerde olacağa benziyor. Ataerkil ilişkilerin egemenliği geride kalıyor. İlişkilerde her şeyin eşit olduğu bir dönem başlıyor. Erkeğin de evde ev işlerini yaptığı hatta bunun normalleştiği bir ilişki modeline hazırlanın. Kadının yeri, evidir devri zaten uzunca bir süredir bitmişti ancak kadın hem dışarıda hem de evde çalışmaya devam ediyordu. Şimdi şartlar eşitleniyor. Erkekler de tıpkı kadınlar gibi evde de çalışmaya başlayacak.

İlişkilerde arkadaşlık öne çıkacak. Sevgililik kavramı, yerini arkadaşlığa bırakacak. LGBT başlığı, dönem içinde kendine mutlaka bir yer edinecektir. Bazı Avrupa ülkelerinde normalleşen ve yasası çıkan farklı cinsel yönelimleri olanları birleştiren kurumlar çoğalacaktır. Kadının erkekten beklentisi de erkeğin kadından beklentisi de her anlamda dönüşecektir. Her birimiz değişen bu yeni çağ enerjileriyle birebir uyumlanmayabiliriz ancak eski ilişki beklentilerimizi de artık çöpe atabilmeliyiz. Bizimle aynı düşünmüyor diye başkasını ötekileştirmemeli, ayıplamamalıyız.

Sahip olduğumuz her ilişki çöp olacak gibi anlamayalım bu yazdıklarımı. Bakış açılarımızın, sahip olduğumuz ve sürdürdüğümüz ilişkiler içinde bir hayli dönüşeceğini bilelim. Eski beklentilerimizi yok edelim. Bakış açılarımızı dönüştürmeyi bilemezsek ilişkilerimizde bu dönem büyük sancılar çekebiliriz.

13 ve 16 Şubat’tan sonraki dönem, ilişkilerde bir milat olmaya başlayacak. Hazır olalım ve dönemin kolaylığı için kabul edelim.

Sevgiyle,
Beliz Olgu ILGIN


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Olgu Ilgın
Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki kurumsal kariyer hayatını 2010’da tamamladı ve astroloji alanında yıllara dayalı eğitimlerini kolektif bilincin yükselmesi adına profesyonel hayatına taşıdı. Şirket, kurum ve bireylere danışmanlık yapıyor.