Astroloji

Doğum haritamızdaki retro gezegenler ne söyler?

Merhaba sevgili okurlarım,

Bana en çok gelen ve anlaşılamayan sorulardan biri de doğum haritalarımızdaki Retro gezegenler oluyor. Bu yazımda size bunu anlatmayı seçtim.

Retro gezegenler bela mı, nimet mi?

Çocuklarımızı anlamak ve doğru yönlendirmek için Retro gezegenlerden nasıl faydalanabiliriz?

Öncelikle ilahi plan açısından hiçbir gezegenin konumu, durumu, yerleşimi bizim için bela değildir. Sistem için kötü yoktur ve olamaz. Sadece aşılması gereken bariyerler, engeller ve sınavlar vardır. Eğer haritanızda Retro gezegen varsa rahatlayın ve korkmayın. Korku, bilgisizlikten gelir. Retroların anlamını bilirseniz yaşamınızdaki bu enerjileri de yönetebilirsiniz.

Gezegenin Retro olması demek, o enerjinin içeri dönmesi, yavaşlamasıdır.  Yani dış dünyada madde planında değil, daha çok iç dünyamızda mana planında tezahür etmesi demektir. Hangi gezegen Retro ise, o gezegenin evrensel plandan gelen enerjisini birey; kendi içinde düşünür. Birçok başarılı, önemli ve dahi kişinin haritasında Retro gezegen vardır.

Kişi, Retro gezegene veya gezegenlere sahipse, önceki yaşam anılarını şimdiki zamana (enkarnasyona) getirmiştir. O gezegenin temsil ettiği konularda, daha önceki yaşamlarında çözülmemiş, anlaşılmamış bir şeyler vardır. O yüzden bu yaşamda kişi, sahip olduğu bu Retro gezegenin enerjisini içerde daha yoğun hisseder. Geçmiş yaşamında sahip olduğu anılarının üstüne, bu yaşamda alacağı etkiler gelecektir. Yani burada bir zenginlik söz konusudur.

ÜST SINIFA BORÇLU GEÇMEK GİBİ

Ben Retro gezegenlerin enerjisini, bazı derslerden ikmale kalan öğrencilerin bir üst sınıfa borçlu geçmesine benzetirim. Öğrenci bir üst sınıfa geçmiştir. Ancak geçen yıldan çözemediği, anlamadığı bazı ders veya derslerini de yanında getirmiştir. İşi biraz daha zor olabilir. Çünkü hem içinde bulunduğu yılın sınavlarından hem de geçmiş ders sınavlarından sorumludur. Daha çok çalışır. Nihayetinde ikmale kaldığı dersleri derinine inerek çalışır, anlar ve çözer. Retro gezegenler de ikmale kaldığımız derslerdir.

Şimdi gezegenlerin Retrolarını kısaca inceleyelim. Bu arada haritanızda gezegenlerin Retro olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Haritanızda gezegenin yanında (R) işareti bulunuyorsa o gezegen retrodur. Güneş ve Ay asla Retro olmaz.

MERKÜR RETRO

Haritanızda Merkür Retro ise, bireyin zihni içeriye doğru çalışır ve olaylar üzerine defalarca geri gidip tekrar etme eğilimi verir. Düşünme süreci bilinçaltında kuruludur. Bu, sol beynin daha çok çalışması anlamındadır. Kendisini ifade ederken, yazım dili kullanmaya daha yatkındır. Müzik, resim gibi sözsüz ifade araçları, bu kişiler için mükemmel ifade araçlarıdır.  Bu bireyler, kolektif bilinçaltına dokunabilir ve önceki zamanlardan algılama yeteneğine sahiptir.

Ebeveynlere: Eğer çocuğunuzun haritasında Merkür Retro ise, çocuğun kendisinin gerçekte olduğundan daha zeki olduğunu hissettirmesi ve söyletmesi muhtemeldir. Bu çocuğun öğrenme süreci farklıdır, daha az akıllı değildir, sadece dikkati dağınıktır. 

VENÜS RETRO

Haritanızda Venüs Retro ise; kendinize ve başkalarına duyduğunuz sevgiyi, özgürce ifade etme zorlukları olabilir. Aslında seviyor ve seviliyorsunuzdur ancak bu enerjiyi hissetmekte sıkıntılar yaşıyorsunuzdur. Duygusal olarak yerine getirilmediğinizi hissedersiniz ve hayat olaylarını “kimse beni sevmiyor, değer vermiyor” merceğiyle yorumlama eğiliminde olabilirsiniz. Duygulara dayalı ilişkiler de sınavlarınız vardır. Venüs’ü Retro olan kişilerin kendi öz değer duygularını çok yükseltmeleri ve en önce kendilerini çok sevmeyi öğrenmeleri gerekir. 

Ebeveynlere: Çocuğunuzun Venüs’ü Retro ise; onun günlük yaşantısına güzellik, sanat ve sevgi katan tüm faaliyetlerde bulunmasını teşvik edin.  Bir hayvanı sevmek yardımcı olabilir. Çocuğun insanları özgürce ve bugünkü bağlamda sevmeyi öğrenmesini sağlayın.

MARS RETRO

Haritanızda Mars Retro ise; geçmişteki deneyimlerinizi, anılarınızı dahili olarak yeniden yaşamak için çok fazla enerji harcama eğiliminde olacaksınız. Geçmişe sürekli bağlı olduğunuz için şimdiki yaşam çevrenizdeki insanlara geçmiş yaşam rolleri verebilirsiniz. Ruhsal arzularınızı yerine getirmek, bedensel ihtiyaçlarınızı ertelemek veya ihmal etmek eğiliminde olabilirsiniz. Çünkü cinsel tecrübeler daha az tatmin edici olabilir ve ruhsal bütünleşmeye ve birey doyuma daha çok önem verebilir. Yani tensel zevklerin yerini, derin sevgi paylaşımı alabilir.

Ebeveynlere: Çocuğunuzun Mars’ı Retro ise; çocuğunuza bol miktarda uyku, besleyici bir diyet, çok sayıda açık hava egzersizi oluşturmak için yardım edin.  Onun manevî arzulara daha çok ilgi duyma eğilimi göstereceğini bilin.

JÜPİTER RETRO

Haritanızda Jüpiter Retro ise; genişleme enerjisi içeri doğru çevrilir, böylece içsel büyümenin çoğu spiritüel olarak yönlendirilmiş çalışmalarla gerçekleşir. Birey elde ettiği veya edeceği  fırsatları, farkında olmadan erteleyebilir. Elde ettiğinde ise,  yeniden yeniden planlama eğilimi gösterebilir. Bu kişiler, daima kendi gerçekliğini arar, kendi hakikatini yaratır. Çünkü sıradan olan şeyler, belki statükonun onları hoşnutsuz hissettirmesi muhtemeldir. Bu kişiler, özgür bir ruhtur ve başkalarının izini mutlu bir şekilde takip edemezler. Büyük bilgelik ve peygamberlik yeteneğine sahiptirler ve bu özelliklerini manevi olgunluğa erişerek elde edebilirler.

Ebeveynlere: Çocuğunuzun Jüpiter’i Retro ise çeşitli yer, etkinlik, felsefe keşfetmesi ve her birinin kalıcı önemini kendisi için belirlemesi gerektiğini bilin. Bu çocuğun size sunabileceği çok yönlülüğün ve benzersiz anlayışların keyfini çıkarın.

SATÜRN RETRO

Haritanızda Satürn Retro ise; karmik borçlarınız vardır ve bu yaşamda da devam ettiğiniz konuların işaretidir.  Bu enkarnasyon ikinci şansınızdır.  Böylece, aynı anda iki ömrün üstesinden gelmenin yükünü hissedeceksiniz. Bu nedenle, öz-değeriniz ve zorlukların üstesinden gelme beceriniz hakkında iç şüpheler yaşayabilirsiniz. İyi haber, ruhunuzun, bir ömür boyu başarıyla yeniden yapmak için gerekli manevi olgunluğa ulaştığınızı biliyor olmasıdır. Daha önce yaşamınızda büyük kişisel mücadeleler ve fedakarlıklar yoluyla ilerlemişsinizdir. Şimdi, Satürn’ün disiplini ile akışı öğrenirken muazzam bir bilgelikle ödüllendirileceksiniz. 

Satürn Retro hareketinde rahattır ve onunla birlikte akarken geçmiş hayatınızın tüm bilgeliğine ve yeteneklerine dokunma kapasitesini geliştirirsiniz. Satürn Retro, ruhsal yolda çok ilerlemiş eski bir Ruh’un işaretidir. Şimdi, bu öğrendiklerinizi mükemmelleştirmek için harika bir fırsatınız olduğunu bilin.

Ebeveynlere: Çocuğunuzun Satürn’ü Retro ise, ciddi bir tabiata sahip olma ve fazla sorumluluk sahibi olma ihtimali var demektir. Çocuğunuza, günlük programlara sadık kalma konusunda yardımcı olabilirsiniz. Bu çocuğun, yetişkinliğe ulaşana kadar çocuk olmanın tadını çıkarması gerektiğine dair güvence vermeniz gerekebilir. Oyun yoluyla öğrenilen öz disiplin etkili olabilir mesela. Takım sporları yerine bireysel sporlara, örneğin tenis yüzme veya atletizm gibi dallara yöneltmelisiniz. Çünkü takım sporları onda var olan aşırı sorumluluk bilincini daha da yoğunlaştırabilir.  Onun sezgisel rehberliğini takip edin.  Heykel, dikiş ve ahşap işleri Satürn’ün  yapılarını inşa etme ihtiyacını karşılamak için eğlenceli yollar olabilir.

URANÜS RETRO

Haritanızda Uranüs Retro ise daha önceki yaşamlardan getirilen fikirlerin yeniden keşfi olabilir. Hayatı zenginleştirmek konusunda rol oynayacak geleceğin öncüsü siz olabilirsiniz.  Orijinal olmak,  yeniyi keşfetmek ve fikirleri başkalarıyla paylaşmak gerekebilir. Doğuştan gelen bir özgürlüğe sahip olabilirsiniz. Bu yaşamdaki yolunuz uzun ve eğri olabilir ancak seyahat ederken nerede aşırı mutlu olunur, biliyorsunuzdur.

Ebeveynlere: Bu özgür ruhlu çocuğunuz için teşekkür edin.  Özgünlüğünü ve yaratıcılığını cesaretlendirin. Bu çocuğa sahip olmaya çalışmayın çünkü o zaman, kendisini zincirleme girişimlerine karşı isyan edecektir.

NEPTÜN RETRO

Haritanızda Neptün Retro ise; gizemleri açığa çıkarmak ve dinsel sahtekarlıkları ortaya dökmek arzusu duyabilirsiniz. Bilinçaltı zihniniz hakkında sezgisel bir bilince sahip olursunuz ancak bilinçli uyum sağlamada güçlük çekebilirsiniz. Bilinçli zihin bu kişilerde, bilinçaltına çok daha kolay uyum sağlayabilir. İçsel yolculuklar ve ruh bütünlüğü açısından çok deneyimli olabilirsiniz. Makro kozmos ile sürekli bağlantı halinde olduğunuzdan, kelimelerle ifade edeceğinizden çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Ebeveynlere: Çocuğunuzun Neptün’ü Retro ise, çocuğunuzun eş zamanlı olarak iki ayrı dünyada yaşadığını bilin. Maddi ve manevi dünya arasında yaşayan bu çocuğa destekleyici olun ve onun kendini gerçekleştirmesine izin verin. Onun hayallerini bastırmayın, duvardaki resimlerini çıkartmayın. Sanatsal ve müzikal faaliyetlerle ilgilenmesini teşvik edin.

PLÜTON RETRO

Haritanızda Plüton Retro ise önceki yaşamlardan psişik güçler tarafından devrilmişsinizdir. Bu yaşamda, sahip olduğunuz bu gücü daha yapıcı kullanmalısınız. İnsanlığın tüm mücadelesi adeta sizin mücadeleniz gibi olabilir. İçsel olarak çok güçlü olabilirsiniz. Bu büyük gücü başkalarının toplumların da dönüşerek şifalanmasına destek olacak şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.

Ebeveynlere: Çocuğunuzun doğal olarak gösterebileceği psişik güçleri anlamanız ve bunları bastırmamaya çalışmanız önemlidir. Bunun yerine, bu güçleri, onun yapısal amaçlar için kullanmasına yardımcı olun. Çocuğunuzu başka bir çocukla mukayese etmeyin.

Retrolar zenginliktir. Yavaşlamak tadına varmak, anlamak için içine girmek, özümsemek, duyumsamaktır. Herkes ne yaşadığını bilir belki ama neden onu yaşadığı; işte bu sorunun yanıtı da doğum haritalarımızdadır.

Sevgiyle…

Resim: Darkmoon_Art tarafından Pixabay‘a yüklendi 

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Olgu Ilgın
Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki kurumsal kariyer hayatını 2010’da tamamladı ve astroloji alanında yıllara dayalı eğitimlerini kolektif bilincin yükselmesi adına profesyonel hayatına taşıdı. Şirket, kurum ve bireylere danışmanlık yapıyor.