Astroloji

Mart ayı astroloji yorumu

Amacım yüzyılların kadim sanatı Astroloji’yi bildiğim, anladığım kadarıyla paylaşmak, Mümkün Dergi’yi takip edenlere tercüme edip, yollarına biraz ışık tutmak.

Astroloji antik çağlardan günümüze kadar ulaşan, hayatın hemen her alanına nüfuz etmiş, aslında kullananın ellerinde şeklini alan ve değer kazanan bir ilim. Astrolojinin insan yaşamında hemen her şeye cevap verebilecek kapasitesi var ama kullananların becerisine göre ortaya çıktığı aşikâr. Yani insan olmanın sınırlarını, yetersizliğini ve bazen de cevapsızlığını bir kez de astroloji ile deneyimliyoruz.

Burada gerek astrolojik yorum ve tahminlerle gerekse konusu astroloji olan, ufuklarımızı biraz daha geliştirmemize yardımcı olan yazılarla yaşantınıza yeni renkler katmaya gayret edeceğim.

TOLERANSI YÜKSEK TUTMAKTA FAYDA VAR

Şimdi size genel olarak mart ayının görünümünden bahsetmek isteğindeyim. 

Malum olduğu üzere 21 Aralık 2020 tarihi itibariyle Jüpiter ve Satürn bir kavuşum yaptı. Bu çok önemli iki gezegenin kavuşumu yeni bir döngünün habercisiydi. Yaklaşık her 20 yılda bir kavuşum yapan bu gezegenler, son 200 yıldır “Toprak” elementi burçlarda bir araya geliyorlar ve maddenin, finansın, topraktan gelen enerji kaynaklarının şekillenmesinde çok önemli roller üstleniyorlardı. Ancak şimdi “Hava” elementindeki Kova burcunda meydana gelen bu kavuşumla birlikte aktüel olarak da çok bilinen Kova Çağı’nın 200 yıl sürecek fragmanını görmeye başlıyoruz. Bu kavuşumun ve arkasından Kova burcunda meydana gelen gezegen toplaşmasının (stelyum) genel teması “insan, teknoloji ve yeni yönetim biçimleri”dir. 

Bu gezegensel hareketleri takip eden diğer önemli, hatta üç kez tekrar ederek yıla damgasını vuracak açı da Satürn ve Uranüs arasında, 17 Şubat 2021 günü kesinleşen ve yaklaşık 10 gün süren kare açıydı. Birbirinin antitezi olan bu iki arketipin zorlayıcı karşılaşmaları, beklenmedik kopuşlara, değişimlere, dünya genelinde ise yüzyıllar boyunca hatırlanacak tarihi olaylara işaret eder. Yalın anlamıyla toplu hafızadaki baba-oğul çatışmasını anlatan bu açı, genç ile yaşlının, eski ile yeninin, düzen ile anarşinin, özgürlük ile kısıtlanmaların karşı karşıya gelmesinin en önemli sembolüdür. Fakat bu seferki karenin en önemli özelliği taşıyıcı kolonlar gibi olan sabit burçlarda (Boğa ve Kova) meydana gelmesiydi. Büyük bir yüklenme kapasitesine ve dayanıklılığa, dirence sahip olan tüm sabit burçlar, bu özelliklerinin uzantısı olarak inatçı ve uzlaşmak istemeyen bir yapıdadırlar. Dolayısıyla 15 Haziran 2021 ve 24 Aralık 2021’de tekrarlayacak, gökyüzü arenasında bu büyük savaş devam ederken bireysel platformda mümkün olduğunca esnek kalmaya, toleransı yüksek tutmaya çalışmak gerekir. 

ALDANMA VE ALDATMA KAPASİTESİ YÜKSELİYOR

Yakın geçmişi şöyle bir gözden geçirdikten sonra tekrar mart ayına dönecek olursak, ilk günlerde meydana gelen Merkür-Jüpiter kavuşumunun (ki daha evvel 15 Şubat’ta da yaşamıştık) etkisiyle ortamın biraz daha yumuşaması, iletişimin kolaylaşması söz konusu olacaktır. 

Ayın en güzel, en romantik günleri (10-15 Mart 2021) Venüs ile Neptün kavuşum yaptığında yaşanacak. Zaten Güneş de Balık burcunda olduğu için, genel olarak aşkın, sevginin, karşılıksız alışveriş temalarının hakimiyetini getiren bu açı, aynı zamanda aldanma ve kendimizi aldatma kapasitemizin de yükselmesine neden olur. 

13 Mart günü Balık burcunda meydana gelecek Yeniay’da Venüs ve Neptün de bu burçta bulunuyor ve İstanbul’a göre çıkartılan haritanın yükselen burcu da Yengeç. Aile, duygusal ilişkiler, ilahi aşk gibi ana temaları içeren bu Yeniay uyumlu açıları da beraberinde getiriyor. Güneş ve Ay’ın Pluto’dan aldığı altmışlık açı, özellikle Boğa, Yengeç, Akrep, Oğlak ve Balık burç ve yükselen burçlarının duygusal ve fiziksel olarak kuvvetli bir rejenerasyon enerjisi hissedeceklerine işaret ediyor. İkizler, Başak ve Yay burçları ise duygusal alanda kısmen gerginlikler ve dalgalanmalar yaşayabilirler. Koç, Aslan, Terazi ve Kova burçları ise yaşamlarında aksaklık olarak gördükleri şeyleri telafi edip, düzelterek yeniden başlama fırsatı bulabilirler. 

20 Mart 2021 günü Güneş Koç burcuna geçecek ve “Bahar Ekinoksu”nu yaşayacağız. Bu dönem astrolojik olarak yeni bir döngünün başlaması, doğanın canlanması, yaşamın çiçeklenmesi, tohumun çatlamasıyla özdeştirilir. Bu fırsatla tüm Koç burçlarının da yeni yaşlarında sağlık ve mutluluk dilemek istiyorum.

AŞKTA, SANATTA, FİNANSTA YENİ BAŞLANGIÇLAR

21 Mart 2021 akşam saatleriyle birlikte Güneş’in ardından Venüs de Koç burcuna geçecek ve Mart ayının sonuna kadar ±1° toleransla Güneş ile kavuşum yaparak yoluna devam edecek. Sevgi kapasitemizi, estetik değerlerimizi sembolize eden Venüs, başlangıçlara gebe Koç burcundayken, aşk, sanat ve finans konularında pek çok yeni başlangıcın yapılmasını, insiyatifin alınmasını tetikleyecektir. Venüs’ün bu konumundan burcu ve yükselen burcu Koç, Aslan ve Yay olanlar maksimumda, İkizler, Terazi ve Kova olanlar da iyi şekilde etkilenecekler. 

DOLUNAYIN TEMASI YİNE İKİLİ İLİŞKİLER

Bu dönemdeki Dolunay Terazi burcunda 28 Mart akşam saat 21:48’de meydana gelecek. Her dolunay gibi bu dolunayın ana teması da ikili ilişkiler olacak. Ancak bu defa Koç burcundaki Güneş, Venüs ve Chiron ile kavuşum halinde olduğu için gerçekten ilişkiler, evlilikler ve ortaklıklar yoğun şekilde hepimizin gündemine oturacak. Şifalandırılması gereken ilişkilerle, ilişkilerden aldığımız yaralarla yüzleşmemiz, birlikteliklerde eksik kaldığımız ve eksik bıraktığımız unsurlarla ilgilenmemiz gereken bir dolunay. Dolunaylar genellikle bir şeylerin son bulması, neticelenmesi ile bağlantılıdır. Duygusal agresyonun yüksek olduğu bu Terazi dolunayı döneminde Merkür-Neptün kavuşumu nedeniyle zihinsel seviyede de karmaşa yaşamamız ve net muhakemelerden uzak kalmamız olası. Dolayısıyla karar alırken objektif olmak konusunda kendimizi kontrol etmeliyiz. 

Yeniden görüşünceye kadar, şimdilik hoş kalın.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

aycan-ozenbas
Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. 1990’den bu yana astroloji danışmanlığı ve eğitimleri veriyor. Seçim astrolojisi, psikolojik astroloji, ilişki astrolojisi ve gelecek analizleri uzmanlık alanı…