aaron-burden-QX3ODZvva9Y-unsplash
Yoga

Solar Pleksus Çakra: “Sahneye çık, parla”

İlk üç çakra, temel ve ilkel çakralarımız aslında. Hayata kalmamız için, hareket etmemiz için, gerçek potansiyelimizi, yaşadığımız her dönemde keşfetmek için dengede olmalarını istiyoruz ki dönüşerek büyüyebilelim.

 
Dönüşüm için cesaret ve güç gerekli. Öyle pamuklara sarınarak dönüşüm olmaz, tüm engellere rağmen korktuğumuzu ve zorlandığımızı fark ederek yürümek cesaret ister. Cesaret gücü, güç cesareti besler.


Sanskritçe manipura, parlak mücevher anlamına geliyor. “İkinci çakradaki (Svadhistana), yaratıcı enerjinin gücünü artık sunma vakti yani sahneye çık, parla” diyor…

DENGEDE DEĞİLSE YA SENİ YAKAR YA DA KÖYÜ YAKAR
Sahneye çıkabilmek için cesaretin, gücün var ancak egonu dengelersen sahnede kalabilirsin. Yaptığı işte başarılı, şişik egolu, etrafına kocaman kahkahalar atan, genelde bağırarak, “ben, ben, ben” diye konuşan birine rastlarsanız bilin ki ilk üç çakrası fazla dönüyor. Ateşi etrafını yakar bu kişinin. Elementi ateş bu çakranın, dengede değilse ya seni yakar ya da köyü yakar.

Bilgi, deneyim, tecrübe toplarız ve bunları kendi enerjimizle yoğurup, sindirip yaşantımızda katıp değerlendirmemiz gerekiyor. Aldıklarımızı dönüştürmezsek buzdolabında unuttuğumuz peynir gibi kokar ve etrafı kokutur. Bunu genelde üçüncü çakra yavaş döndüğünde, yaralı dişil alanda olduğunda yapar.  Genelde mideye vurur manipura çakradaki dengesizlik. İnsanlar bu sebepten, hazımsızlık veya mide hastalıkları yaşarlar.

“BEN” DEMEYİ BIRAK VE SARILAR GİY

Bir ismi de Solar Pleksustur çünkü güneşten beslenir bu çakra ve kök çakraya enerji gönderir. Nasıl mı? Şimdi sana çok basit güncel konulardan anlatacağım, tüm algılarınla burada ol.

Kök çakranın konusu var olmak, hayatta kalmaktı bu bilgiyi cebine koy. Örneğin sen bir kişisel gelişim eğitimine gittin ve duygulara ait bilgiler edindin. Yaşadığın kaygıların sana ait olmadığını anladın. İşte orada bir ışık yanar, kök çakrada atalarına ait duyguyu fark etmiş olursun. Zamanla şifalanma başlar, kökler güçlenir, bu güç yeniden Solar Pleksus çakraya döner.

Bu çakrayı dengeye getirmek için “ben” demeyi bırak, sarı renkler giy, altın takılar tak (beşi bir yerde takma ama 😂). Sitrin kullanabilirsin. Karın kaslarını güçlendirici egzersizler yap. Gerçek potansiyelinin devamlı dönüştüğünü hatırla, cesareti kocaman şeyler de arama.

Kendine iyi bak…

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Avatar photo
Yoga eğitmeni. 6 yıldır yoga hocalık eğitimi veriyor. Çakra sever, anlatır, çakra açar. Kendini keşfetme yolunda yürürken önüne geleni yanına alarak yürümeye devam ediyor.