Astroloji

Biri kalbine girdiyse haritana da girmiştir

Kendi doğum haritamız bize ilişkilerimize dair ipuçları veriyor. Peki ya sadece ilişkilerimize odaklanacağımız astrolojik çalışmaların da mümkün olduğunu söylesek? Aslında bu özellikle Hindistan’da asırlardır uygulanan bir gelenek. Evlenecek kişilerin doğum haritasına bakılıyor ve uyumlu olup olmadıklarına göre son karar veriliyor.

Şimdiye kadar hiçbir ilişkimin öncesinde ilişki haritama baktırmamıştım. Ancak Astrogezenti Selin Burat ile röportajımızın sonunda mevcut ilişkimi çok daha kapsamlı kavradığımı söyleyebilirim. Bu röportaj sizin için de bazı ipuçları içeriyor olabilir.

Eskiden hep “Hangi burçla hangi burç uyumlu?” diye sorardık, artık ilişkiye özel astroloji var. Nedir ilişki astrolojisi?

Artık değil aslında hep kullanılan teknikler bunlar. Sadece zamana uygun şekilde biraz daha fazla ilgi çekti diyebilirim. İki kişi arasında uyumu tespit edecek yöntemler hep vardı neticede…Bu sadece sevgilimle benim aramdaki ilişki için değil. Herhangi iki insan için bakılabilecek bir yöntem. Anne-çocuk, patron-çalışan veya iki sevgili, tez hocasıyla-öğrenci, aklınıza gelen her versiyon için kullanılabilir. İlişki astrolojisine Sinastri deniyor. Çünkü eğer biri kalbine ya da hayatına girdiyse mutlaka haritana da girmiştir. Sinastri partnerler arasındaki uyumu gösterir. Hintli olsaydık bunu çoktan bilecektik, zira onlar haritalarına baktırmadan evlenmiyorlar bile…

Bu bir astrolog tarafından birkaç teknikle bakıp incelenecek bir konudur. Diyelim ki değerlendirdiniz ve sonuç uyumsuz çıktı, aşkınızı terk mi edeceksiniz? Onu demiyorum tabii. Ama anlarsak her şey daha kolay olmaz mı? “Aslında öyle bir insan değil ama birlikteyken başka bir şeye dönüşüyor” denir ya, işte hep bunlar haritada partnerin hangi alanlara denk geldiği ile ilgilidir.


İnsanların en çok merak ettikleri konu muratlarına ermek mi? Sence bu neden?

Zor zamanlardan geçiyoruz, elbette herkes mutlu olmak istiyor. Gökten üç elma düşse fena mı olur yani.


Bir astrolog olarak iki uyumsuz kişiyi gördüğünde, ayrılın diyor musun?

O iki kişi bir aradaysa bunun bir nedeni var. Bir şey öğrenmeleri gerekiyor. Taraflardan biri daha ciddi zarar görecek gibiyse uyarmaya çalışırım elbette. Ama ayrılın demek benim haddim değil diye düşünüyorum. Benim en büyük amacım burada kişilerin öğrenmesi gerekeni daha az hasarla öğrenip yollarına daha kolay devam etmelerini sağlamak olabilir. Ayrıca “Bu kişi şundan hoşlanmıyor, yapmasan daha kolay geçinirsiniz” gibi yönlendirmeler yapabilirim. 


Birinin aldatacağını ya da bu ihtimali saptamak mümkün mü?

Çapkınlık potansiyeli haritada görünüyor öncelikle. Aldatma potansiyeli olan zamanlar da görülebilir, genellikle transitlerden gelen etkiyse, getirdiği potansiyeli başka bir şeye yönlendirmeye çalışırız.


Hindistan’da çiftler evlenmeden haritalarına bakılıyormuş, sence gelecekte ülkemizde de bu yaşanır mı?

Biz zaten evlenmeden haritalara bakıyoruz ve bunun artacağına inanıyorum. Bence artmalı da… Evlendiğim zaman bunu biliyor olsaydım ben de kesinlikle baktırırdım. Göreceğim şey eşimle çok uyumlu bir haritam olduğu olurdu. Ama asla evlendiğim gün ve saatte evlenmezdim. Demek ki sadece çiftler arasındaki uyuma değil, nişan, evlilik gibi tarihlere de baktırmak gerekiyor. 


Bir sevgilim yokken gelip haritama baktırsam ve sen bana “Şu burçta şöyle biri sana iyi gelir” desen ben kodlanmış olur muyum?

Sanmıyorum. Neticede ne yapacaksın? Mesela ben “Yay burcu sana iyi gelir” desem Aralık ayında her gece dışarı çıkıp potansiyel sevgiliyi bulmak için doğum günü kutlayan grupların arasına mı dalacaksın? 

İlişki astrolojisinde önceki yaşamlar, karmalar da görünüyor mu? Bunu görmenin bize ne gibi yararları olur?

Geçmiş yaşam bağlantılı ilişkiler görülüyor. Bu dönemde geçmiş yaşam bağlantısının iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz ama bence öyle değil. Neticede geçmiş hayatta birbirinize bir şey yaptınız veya ikinizin ataları birbirlerine bir şey yaptılar ve bugün taraflardan biri diğerini hırpalayacak muhtemelen.


Diyelim ki harika bir eşleşme söz konusu, bu çift hangi gün evlenirse evlensin ilişkileri iyi gider mi yoksa hiç olmayacak bir gün seçerlerse tepetaklak olabilirler mi?

Benim örneğim gibi olabilirler işte, iyi bir gün olması önemli. Ama baktık işler ters gitmeye başladı. Güzel bir gün bulup nikah tazeletilebilir. Her şeye bir çözümümüz var yani.

KADINLAR ERKEK, ERKEKLER KADIN GİBİ

Çok sevdiğim bir bilgi vermiştin, Türkiye’deki kadınların ve erkeklerin ters noktalarda olduğuna dair. Buna göre ilişki astrolojisine baksak Türk kadını ve erkeğinin ilişkisini nasıl yorumlarız?

Türkiye’nin haritasında Mars Terazi burcunda ve Venüs de Akrep burcunda. Buna biz karşılıklı ağırlama diyoruz. Birbirlerinin burçlarındalar. Dolayısıyla kadınlar erkek, erkekler kadın gibi davranıyor. Kadınlar erkeklerin peşinden koşuyor, kadınlar tarlada çalışıyor. Erkeklerde naz niyaz durumu var. Ne zaman ki kadın kadınlığını bilip (tabii topluca) öyle davranmayı öğrenir, o zaman feraha çıkarız. Yani “Ben kendi perdelerimi kendim asıyorum, ampulü ben değiştirdim” demeyi bırakıp biraz korunmaya kollanmaya izin vermemiz lazım.


Sence Adem ve Havva’nın burçları neydi?

Gerçekten bilmiyorum. Ama Adem Koç, Havva Boğa veya Terazi burcu olurdu herhalde. Kadınlar Venüs’ten erkekler Mars’tan ya…


Bize örnek haritaları olan ünlü çiftlerden kimleri söyleyebilirsin?

Herkese bakılabilir. Benim derslerde örnek olarak kullandığım haritalar var, yorumlarını da yazmıştım. Brad Pitt / Jennifer Aniston, Johnny Depp/Amber Heard ve tabii ki Prens Harry ve Meghan Markle’a da bakmadan geçmedim.

İlişki astrolojisinde haritaların hangi noktalarına bakılır?

Genel burç uyumuna bakılır. Sonrasında diğer gezegenlerin uyumuna bakarız ama birçok spesifik gösterge var. Mesela biri kadının Mars’ı ile adamın Venüs’ünün üst üste gelmesi, adamın kadın anlayışı ile kadının erkek anlayışı birbirine uyuyor demek. Yani aşk!

Bir ilişki yokken de baktıran kişiler oluyor mu?

Tabii… Potansiyel sevgili adayları veya bir iş ortaklığı yapmadan önce baktıranlar çok oluyor. Şöyle düşünün; belki yeni tanıştınız ve birlikte fazla vakit geçiremediniz zira sosyalleşme artık eskisi kadar kolay değil. Önce korona, ardından da karantina geldi. Diyalog devam ediyor ama aranızda ne olduğundan veya olabileceğinden emin olamıyorsunuz. Belki uzun zamandır tanışıyorsunuz, bir türlü nasıl davranmanız gerektiğini çıkartamıyorsunuz. Herkesin bir ilişki içerisinde ihtiyaçları farklı farklı. Bunu ne belirliyor? İşte bunları anlamak için haritalarınıza bakılmalı!

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

damla_selin_tomru
Reklam ve halka ilişkiler alanında 12 yıl çalıştıktan sonra yaşam amacını keşfetme yolculuğuna çıktı. Bu yolculuk ona iki kitap, yeni bir alanda hizmet imkânı, kadim yerlere tur organize edebilme ve bu alanda röportajlar yapma hediyesini verdi. Heyecanla yeni hediyeleri bekliyor.