Star vector created by upklyak - www.freepik.com
Astroloji

Merkür düştü! Yani…?

Merkür burç değiştirdi, Koç’ta…

Önce biraz Merkür’den bahsetmek istiyorum sizlere. Malum yaptığı retrolarla (geri hareket) yılda üç kez gündemimizi alıyor. Neredeyse bu gezegeni bilmeyenimiz, tanımayanımız artık kalmadı. Hatta geri hareketi sırasında çeşitli önlemler alanları, etkilenmemek için çabalayanları tanıyorum.

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, sistemdeki en küçük ve en hızlı gezegendir. Aklın değişkenlikleri, zekanın iniş çıkışları, duraksamaları gibi Merkür’ün de yörüngesi tek düze değildir.

Roma Panteonu’nda Mercurius, ticaretin ve tüccarların tanrısıdır. Kimyada Merkür’ün karşılığı cıvadır ve kadim Simya ilminde, Güneş (kral) ve Ay (Kraliçe) arasında aracılık yapan, değişime-dönüşüme hizmet eden, hermafrodit özellikte bir elementtir. Mısır’daki karşılığı ise yazıyı ve dilleri bulan, tıbbın en büyük ustalarından Hermes Trimegustes ya da Thoth olarak kabul edilir.

Gezegenin küçüklüğünden ve hızlı hareketinden dolayı astrolojide de çocukları, gençleri ve her zaman genç kalabilmeyi beceren kişilikleri sembolize eder.

Bir doğum haritasında insanın farklı arketip karakterlerin birleşiminden meydana geldiği düşünülür. Bu arketipler bulundukları burçların karakteristiklerine bürünerek fonksiyonel olur, başrol oyuncusu Güneş’in bulunduğu burcun da rengine boyandıktan sonra Yükselen Burç vasıtasıyla dışarı çıkarak hepimizde farklı şekillerde hayat bulurlar.

MERKÜR: BİLMEK VE AKTARMAK

Merkür hepimizdeki, bilmek, öğrendiğini aktararak, paylaşmak isteyen özelliklere karşılık gelir. Simyada olduğu gibi temel fonksiyonu aracılık yapmak, taşıyıcılık ve aktarıcılıktır. Medya, ticaret ve yolculuklarla olan bağlantısı da buradan gelir. Bir doğum haritasında, bulunduğu burç-ev ve yaptığı açılarla, harita sahibinin merak etme, öğrenme, düşünme, muhakeme etme ve aktarma-iletme şeklini belirler.

Kısacası hepimiz için, hele de bu bilgi ve iletişim çağında, çok önemli rolü olan bu küçük gezegen 16 Mart gece yarısı itibariyle Kova’daki hareketini tamamlayarak, geleneksel olarak “düşük” konumda kabul edildiği Balık burcuna geçti. Merkür, 4 Nisan gecesine kadar burada kalacak.

Geleneksel astrolojide Başak burcunun yöneticisi olan Merkür’ün, karşıt burcu Balık’ta fonksiyonlarını gerçekleştirmekte zorlandığına inanılır. Rasyonel aklı ve muhakemeyi sembolize eden Merkür’ün kendisine Balık burcu tarafından dayatılan, tamamıyla sezgilere dayanan, öznellikten uzaklaşamayan, duygularla beslenen davranış şekline intibak etmesini beklemek tabii ki doğal olamayacaktır.

4 Nisan gecesine kadar sürecek bu yolculuk sırasında, hemen hemen tüm dünya üzerinde iletişimde, eğitimde, pazarlıklarda, ticarette hatta kısa yolculuklarda biraz karmaşa, mantık dışı yaklaşımlar, zayıf muhakemeler neticesinde alınan yanlış kararlar gibi durumların yaşanması ihtimali maalesef kuvvetli. Rasyonel aklın, düşünsel yanımızın duygular ve sezgilerden beslenerek karar alması her zaman isabetli sonuçlar yaratmayabilir. Ama bu dönemde mistisizm, ilişkiler, sevgi, merhamet, aşk, hayır işleri, sanat gibi konuların gündemde ve bireysel yaşantılarımızda daha fazla alan kaplaması da olası.

Yine de Balık burcunun ve yükselen burcunun nisan başına kadar önemli kararlara imza atması, yeni bir eğitime başlaması, pazarlık süreçlerine girmesi, farklı kontratlar yapması kuvvetli olasılıktır.

Diğer Değişken yükselen burçlar ve burçlar İkizler, Başak ve Yay ise, aldıkları kararlarda, attıkları imzalarda net olduklarından, meslek, kariyer ve aile hayatına ait alanlarda, ikili ilişkilerde ve ortaklıklarda başladıkları yeni süreçlerin kendilerine uygun olup olmadığından, yaptıkları sözleşmeleri en az iki kere okuduklarından emin olurlarsa daha rahat bir dönem geçirebilirler.

Boğa, Yengeç, Akrep ve Oğlak burçları ve yükselen burçları ise, küçük yolculuklara çıkmak, yeni dostlar edinmek, yeni teknolojik aletler almak, aileyle iletişimi artırmak, çocuklarla ilgilenmek, yeni şeyler öğrenmek, iş akışıyla alakalı ufak da olsa bazı gelişmeler yapabilmek için şanslar, fırsatlar yakalayabilirler.

Koç, Aslan, Terazi ve Kova burçlarının ve yükselen burçlarının ise, eğitimle, yapılmış bir kontratla, sözleşmeyle, planlanmış bir yolculukla alakalı bazı düzeltmelere gitmeleri, günlük yaşamlarını kolaylaştıracak bazı teknolojik aletlere yatırım yapmaları bu dönemde çok olası.

Star vector created by upklyak – www.freepik.com

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

aycan-ozenbas
Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. 1990’den bu yana astroloji danışmanlığı ve eğitimleri veriyor. Seçim astrolojisi, psikolojik astroloji, ilişki astrolojisi ve gelecek analizleri uzmanlık alanı…