Kitap

Önemli biri olmak neden önemli?

Büyük şeylerin küçük bilimi, küçük şeylerin büyük ilmi… Beğenilmek, takdir edilmek, tasdik edilmek, görülmek, taltif edilmek… Göz parlatmak… Özen… İhtimam… Diğerlerinden ayrılmak. Değerlilik.

Yani işte önemlilik. Ivır zıvır ile olmazsa olmaz arasında hiç mi fark yok…

Böyle şeyler düşünür müsünüz? Bana bunları düşündüren bir kitap okudum. İsmi: Büyülenme. MediaCat tarafından yayımlanan kitap Alltop.com ve Garage Technology Ventures’ın kurucu ortaklarından olan, girişimcilik, rekabet, iş sanatı ve pazarlama konularında kitaplar yazan, pek çok popüler dergi ve gazetelerde yüzlerce makalesi yayınlanmış Japon asıllı Amerikan iş danışmanı Guy Kawasaki imzası taşıyor. Kitap özetle bir hikâye sahibi olmanın yanı sıra o hikâyeyi doğru pazarlamanın ve sonunda insanları büyülemenin yöntemlerini anlatıyor. Açıkçası kitabı alırken büyülenme gibi çok sevdiğim psişik bir etki konusunda derinleşmemi sağlayacak bir metin olduğunu düşünmüştüm. MediaCat ismini görmemiş olmalıyım. Heves ve heyecanla koltuğa kurulup ilk sayfaları açtığımda aslında pek de hoşlanmadığım tarzda bir kişisel gelişim kitabıyla karşı karşıya olduğumu fark edip tadımın kaçtığını itiraf etmeliyim. Ancak yine de okumayı sürdürdüm. Yazarın sesi çok hoşuma gitmişti çünkü. Bu adam, kendini dinletiyordu.

BÜYÜLE

Kitap, “Neden Büyüleme” adlı bölümle başlıyor. Bu bölümde Kawasaki diyor ki, eğer hedeflerinizi büyüttüyseniz onların yüreklerini, zihinlerini ve eylemlerini değiştir(t)meniz gerekecek. Bunu gerçekleştirmenin yolu, onları büyülemekten geçiyor. Sabık bir girişimci olarak bunun doğruluğunu biliyorum… Yaygınlaşmanın sırrı biraz da büyüleyicilikten geçiyor olmalı.

Beğenilirlik ve güvenilirlik nasıl elde edilir, kitabın sonraki bölümleri. Kawasaki bu iki dinamiğin büyülenmenin vazgeçilmez birer parçası olduğunu söylüyor. Ve sonra devam ediyor: büyülemeye hazırlık, başlangıç, dirençlerin kırılması ve kalıcılık. “Büyüleme bir olay değil süreçtir. Çabalarınızın kalıcı olmasını istersiniz ve bu, insanların amacınızı içselleştirmesini, karşılık vermesini ve bağlılıklarını yerine getirmesini gerektirir.”

KURGULA, ANLAT, İLET VE TAKİP ET

Kitabın en ilgi çekici ve fonksiyonel tarafı, büyüleme kurgunuzun tüm adımlarında sadece eylem planı vermekle kalmayıp bunu nasıl hayata geçireceğinizi ve sürdürebileceğinizi de anlatıyor. Büyüleme 2011 yılına ait bir metin olmasına rağmen adımlar açısından hala güncel bilgiler içeriyor çünkü uzun ömürlü ilkeler sunuyor.

Bunlardan bir kısmını sizin için derledim:

  1. İnsanlar sizinle iletişime geçtiğinde onlara hızlı yanıt verin çünkü çok az insan hızlı yanıt verir.
  2. Sadece zengin, ünlü ve etkileyici insanlara odaklanmayın. Kimin en değerli destekçiniz olacağını bilemezsiniz. Hiç kimseler, yeni kimselerdir.
  3. Bağlantı kurmak, tek kerelik olmamalı. Kendinizi tutarlı, sevimli ve zarif bir biçimde hatırlatın.
  4. Fotoğraflar, videolar, farklı platform ve araçlarla bağlantı mecralarınızı çoğaltın.
  5. Değer üretin: 1. Kullanışlı, ilham verici ya da eğlenceli içerikler üretin. 2. Kişisel
  6. içgörü, gözlem ve içeriklerle onları destekleyin. 3. Öneri ve yardımlarınızla onlara katkı sunun.
  7. Siz de başkalarının hakkını verin. Onları beğenin, paylaşın, yorum yazın, etik bir biçimde alıntılayın.
  8. Kalıcılığa odaklanın.
  9. İletişim, geri besleme ve eleştirilerde yani etkileşimlerde çeşitliliği kabullenin ama zırvalıklara izin vermeyin. Gerektiğinde cesurca meydan okuyun.
  10. Dürüst olun.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

serda-kranda-kapucuoglu_
Kitap projeleri, yayın danışmanlığı, yazar koçluğu ve geliştirici editörlük yapıyor. Jungian Koç. Birdenbire adlı ilk romanını 2022’de yayımladı. Kurucusu olduğu ZB Akademi’nin Serda Kranda Akademi markası altında hem kurumlar hem de bireyler için editörlük ve yazarlık atölyeleri düzenliyor, editoryal danışmanlık veriyor. 21 Gün Okuyanları adlı okuma kulübünün kurucusu. Mümkün Dergi’nin ve 360 derece editörlük ve yayın danışmanlığı hizmetleri veren Mümkün Ajans’ın kurucu ortaklarından. Edebiyat, felsefe, mitoloji ve psikolojiyle ilgileniyor. 1979 İstanbul doğumlu. Evli, kedili ve iki kız annesi.