Esenlik

Wellbeing uzmanı ne yapar?

Hayat boyu aldığınız tüm kararlar, kendinizi bulunduğunuz noktadan daha iyi bir yere taşımayı amaçlar. Aldığınız eğitim, ilerlediğiniz kariyer, partneriniz, çevreniz ve tüm bu seçimleri yapan siz… Diğer yanda ise erteledikleriniz. Hangisi sizi gerçekten tanımlıyor? Yolda karşılaştığınız her zorluk sizden daha iyi bir siz çıkarmanın yapı taşlarını hazırlamakla meşgulken, iyinin yeri sürekli değişiyor. 

Gerçekten iyi olmak ne demek? Yolculuk nerede başlıyor? 

İyi olmaya, iyileşmeye; hayatınızın olumsuz yanlarını değiştirmeye karar vererek başlayabilirsiniz! Kararınızın sorumluluğu, sürekliliği ve beraberinde hayatınıza kattığınız temel değişiklikler zorlayıcı olabilir. Kendinizi, kendinizin tek motivasyon kaynağı olarak bulabilirsiniz. Kendinize yardım ederken bir başkasına da yardım ettiğinizi farkettiğiniz yerde iyileşme, iyi olma yani ‘’wellbeing’’ başlıyor.  

Bir Wellbeing Uzmanı size bu yolda nasıl yardımcı olabilir? 

Wellbeing Uzmanı, kişinin öz benliğini keşfetmesi ve evrenle olan bağının farkına varması için yol gösterir. Bütünsel bir bakış açısıyla kişinin fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak iyi ve dengede olma haline ulaşabilmesi için rehberlik eder.  

Buna karşılık, Wellbeing Uzmanı hastalık teşhisi yapmaz, ilaç yazmaz. Bunun yerine, hayatınızı içsel olarak dönüştürmeniz için neler yapabileceğinizle ilgili bilime dayalı önerilerde bulunur.  

Kişinin kendisi ve çevresiyle ilgili farkındalığını yükseltmesini sağlayacak olan rutinler, egzersizler ve kişiye özel beslenme programları verir. Zaman içerisinde farkındalık yükselir ve sonrasında zihin artık ne kendisine ne de evrene zarar verecek davranışlar içinde bulunmaya izin vermez. Gerçekten ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu keşfedersiniz – az şey değildir bu! 

Uzmanın önerilerini uygulaması durumunda kişi, kendini daha önce hiç yüzmediği sularda bulabilir. Temel olarak üzerinde durulması gereken nokta şudur ki, iyileşme veya iyi olma süreci, bir Wellbeing Uzmanı eşliğinde kendini iyileştirme yolculuğudur – başrol sizsiniz! 

Bu yolculukta zihne savaş açan hiçbir uygulamaya yer yoktur. Evet, her gün söz verip de yapamadıklarınızın ağırlığından sıyrılıp, yükselen farkındalığınız ile birlikte kendinizin en iyi versiyonunu yaratmak mümkün! 

Tabir-i caizse, Wellbeing Uzmanı kendinizi hayat boyu nasıl iyi ve mutlu hissedebileceğinizle ilgili size çeşitli anahtarlar verir fakat bu anahtarları kullanıp kullanmamak tamamen kişinin kendi seçimi olarak kalır.  

Unutmayın ki hiç kimse size mutluluğun formülünü ya da reçetesini yazamaz. Kelimenin tam anlamıyla iyi hissetme hali bütünsel bir yaklaşım gerektirir ve hayatın her alanını kapsar. Bu yolda bir Wellbeing Uzmanına danışmak size vakit kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda nereden ve nasıl başlayacağınız konusunda da bilgi sahibi olursunuz. 

Önce kendinize, sonra kozmik zekaya güvenin ve yolculuk başlasın!

Olcay Tozal-Wellbeing Uzmanı

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.