Esenlik

Burcunuza göre iyi yaşam önerileri

İyi bir yaşam için “beden-zihin-ruh” üçlüsünün dengede olması gerektiğini söylemeyen de duymayan da kalmadı. Ve bir de her birimizin biricik olduğu, birimize iyi gelenin bir diğerine iyi gelmeyebileceği konusunda hemen hemen herkes bir fikir sahibi, öyle değil mi?

Hal böyle iken “iyi yaşam” dediğimizde tek tip bir beslenme, tek tip bir uyku, tek tip bir egzersizden bahsetmek mümkün değil. Ruhsal denge için meditasyon yapmak kıymetli ama acaba ne tür meditasyonlar sizin için uygun? Hareketli meditasyon mu, yönlendirmeli meditasyon mu? Belki de sessizlik size hiç iyi gelmeyecek, siz dengeye gelmeye çalışırken dengenizi bozacak. Aynı şekilde bedensel denge…  Ne tür egzersizler yaparsan bedenin dengeye gelecek? Hangi besinleri yediğinde sindirim sistemin rahatlayacak, seni merkezinde tutacak? Zencefil mesela, birimize dost, bir diğerine düşman olabilir.

Her birimizin element dağılımı, beden tipi birbirinden farklı. Ve evet, daha önce belirttiğim gibi her birimiz biriciğiz ve attığımız her adım bize özel olmalı. Ancak doğum haritalarımızdaki güneş burçlarımıza göre bir yerden başlamak için hangi burçlar için hangi iyi yaşam önerilerinin sunulduğuna bakalım.

KOÇ

Egzersiz yaparken çok hızlı hareketlerden kaçınmalıdırlar. Günde beş dakika da olsa kendilerine uzanıp dinlenmek için zaman ayırmalılar. Kısa süreli ama yoğun, hızlandırılmış egzersiz programları onlara hitap eder. Bolca temiz havaya çıkmak onlara iyi gelir. Baş masajı için kesinlikle kendilerine zaman hediye etmeliler.

Kristal taşlar: Kan taşı, kırmızı yeşim taşı (jasper) | İmza aromaterapi yağı: Biberiye | Yoga pozu: Savaşçı pozu (Warrior pose)

BOĞA

Tatlıya düşkünler düşkün olmasına ama bu konuda kontrollü olmalarında fayda var. Laf aramızda çok fazla kafein de almamanız bedeniniz için daha iyi olabilir. Sadece bedeniniz değil, zihniniz için de. Ağırlık çalışmaları, kasları güçlendirecek egzersizler Boğa burcundaki kişiler hitap ediyor. Spa keyfi için mutlaka zaman ayırılmalı. Kaslarınızı güçlendirirken bedeninizi esnetmeyi ihmal etmeyin.

Kristal taşlar: Selenit, malahit, pembe (gül) kuvars | İmza aromaterapi yağı: Gül | Yoga pozu: Yay pozu (Bow pose)

İKİZLER

Dinlenmek için kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız. Gün içinde yemek yemeyi de hatırlarsanız iyi olur.  Egzersiz yaparken tek başınıza olmaktansa arkadaşlarınızla birlikte olmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle sıkılmazsınız. Sakin masajlar ve müzikler bedeninize, ruhunuza ve zihninize iyi gelir.  Gün içinde avuç içlerinize yapacağınız kısacık bir masaj kendinizi dengede hissetmenize destek olur.

Kristal taşlar: Kaplan gözü, renkli turmalin, kuvars | İmza aromaterapi yağı: Fesleğen | Yoga pozu: Kobra 

YENGEÇ

Yemeyi, yedirmeyi, içirmeyi seviyorsunuz ama lütfen nefsinizin değil, bedeninizin gerçekten istediği besinlere yönelin. Tatlı kurabiyeler, mis gibi kokan kekler sizi çocukluğunuzun mutlu günlerine götürüyor olabilir ama peki ya bugün bedeninizin bunlara gerçekten ihtiyacı var mı? Bedeninizi dinleyin, cevap orada. Su grubu insanı olarak sizin ruhsal, fiziksel ve zihinsel denge araçlarınızdan en keyiflisi uzun banyo keyifleri. Aromaterapi yağları ile zenginleştirilmiş banyolar rahatlamanıza, gevşemenize kapı açar. Egzersiz için imkânınız varsa evinizde ayıracağınız bir oda ya da alan sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer bir salonda egzersiz yapacaksanız salon atmosferinin ev sıcaklığında, eğitmenlerin güler yüzlü ve sevecen, arkadaş canlısı olmalarına özen gösterebilirsiniz. Lenf masajı kendinize vereceğiniz en güzel hediyelerden biri.

Kristal taşlar: Ay taşı, ammonit | İmza aromaterapi yağı: Mavi papatya | Yoga pozu:  Öne eğilme (standing forward band)

ASLAN

Performans ve dans ağırlıklı egzersizler sizin için çok uygun. Aynı şekilde dövüş sanatları da. Derin baskı uygulanan sırt masajları bedeninizi ve zihninizi rahatlatır. Ama lütfen masaj olurken masaj terapistiniz ile sohbete dalmayın, kendinizi gevşemeye ve rahatlamaya bırakın olur mu?

Kristal taşlar: Amber, topaz, yeşim | İmza aromaterapi yağı: Yasemin | Yoga pozu: Kedi pozu (cat stretch)

BAŞAK

Çalışmayı sevmeniz çok güzel ama dinlenmeyi ve gevşemeyi de öğrenmeli, hayatınıza davet etmelisiniz. O uzun yapılacaklar listenize lütfen “Kendinle Randevu” bölümü eklemeyi ihmal etmeyin, beş dakika bile olsa. Ve günde on dakika da olsa hiçbir şeyi eleştirmeyin, düzeltmeye çalışmayın. Rahatlamak için alkol almayı düşünürseniz de bitki çayları sizin için daha iyi olacaktır. Mideyi yormaya gerek yok, öyle değil mi? Egzersiz tercihinizi merdiven çıkmak, uzanma, eğilme hareketlerinden yana kullanabilirsiniz. 

Kristal taşlar: Amazonit, safir, zirkon | İmza aromaterapi yağı: Lavanta | Yoga pozu: Ağaç pozu (tree pose)

TERAZİ

Düzenli egzersiz kendinizi merkezinizde hissetmeniz adına çok kıymetli. Bir Terazi her gün on dakika da olsa egzersize zaman ayırmalı, bedeni ile temasa geçmeli. Tai Chi, yin yoga gibi meditatif egzersizler bedensel, ruhsal ve zihinsel dengeniz için muhteşem anahtarlar. Bisiklete binmek içinizdeki denge gücünü çalıştırmanız ve havayla temasınız adına keyifli bir egzersiz.  Bol su içmeye de özen lütfen.

Kristal taşlar: Pırlanta, mavi topaz, turkuaz | İmza aromaterapi yağı: Sardunya | Yoga pozu: Lotus

AKREP

Boks, dövüş sanatları, okçuluk sporları tam size göre. Bisiklete binmek, yüzmek de aynı şekilde dayanıklılığınızı artıran egzersizlerdir. Masaj için zaman ayırdığınızda sıcak taşlarla yapılan taş masajını tercih edebilirsiniz. Gün içinde hareket etmek için zaman ayırmak bedeninize ve zihninize esneklik kazandırır.

Kristal taşlar: Obsidyen, oniks, siyah opal | İmza aromaterapi yağı: Paçuli | Yoga pozu: Kelebek (butterfly pose)

YAY

Maceracı, hareketli ve aktif Yay’lar. Egzersiz yapacağınız zaman dışarıda olmayı tercih etmeniz egzersizden alacağınız keyfi ve verimi arttırır. Doğada uzun yürüyüşler, kayak, yürüyerek bir şehri keşfetmek sizin merkezinize, dengeye gelmeniz için anahtar etkinlikler. Risk almayı seviyorsunuz ama lütfen dağ ya da kaya tırmanışlarında dikkatli olun, olur mu?

Kristal taşlar: Ametist, sodalit, tanzanit | İmza aromaterapi yağı: Kara biber | Yoga pozu: Üçgen poz (triangle pose)

OĞLAK

Dinlenmeyi öğrenmeniz hayatınızdaki olmazsa olmazlardan biri. Uzun saatler ve farklı konular üzerinde çalışmayı seviyor olabilirsiniz ama aralarda mutlaka dinlenmelisiniz ki merkezinize, dengeye gelebilesiniz. Dengeli bir ruh, beden, zihin üçlüsü çok daha etkin ve verimli çalışır. Lütfen bunu hatırlayın. Kendinize hedefler koymayı seviyorsunuz, o halde hedeflerinizden birisi de kendinize zaman ayırmak ve dinlenmek olabilir. Rutinler oluşturmak da tam size göre. O halde bu güçlerinizi kullanın.

Kristal taşlar: Amber, dumanlı kuvars | İmza aromaterapi yağı: Vetivert | Yoga pozu: Dağ pozu (mountain pose)

KOVA

Bolca açık hava, kaliteli bir uyku ve düzenli egzersiz -özellikle omurganıza ve sinir sisteminize iyi gelecek egzersizler- sizin iyi yaşam reçeteniz. Egzersiz yaparken lütfen konfor alanınızdan çıkmaya özen gösterin. Egzersizlerinizde giyilebilir teknoloji ürünlerini kullanmak sizin için eğlenceli ve motive edici olabilir. Özellikle ayak bilekleriniz ve baldırlarınıza yapacağınız masajlar merkezinize gelmenize yardımcı olur. 

Kristal taşlar: Lapis lazuli, florit, labradorit | İmza aromaterapi yağı: Neroli | Yoga pozu: Aşağı bakan köpek (downward facin dog pose)

BALIK

Meditasyon en güçlü dengelenme ve merkezlenme araçlarından biri sizin için. Rahat ayakkabılar giymek de bedensel dengenizi korumanız için faydalı. Güzel bir müzik eşliğinde yapacağınız Salsa, Zumba hem bedeninizde, hem ruhunuzda, hem zihninizde birikenlere iyileştirici bir güç kaynağı. Bedeninizi nemlendirmeye özen göstermelisiniz. Haftada bir uygulatacağınız refleksoloji (ayak masajı) kulağınıza nasıl geliyor?

Kristal taşlar: Opal, akuamarin, inci | İmza aromaterapi yağı: Melissa | Yoga pozu: Çocuk pozu (child’s pose)

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ozlem-cetinkaya
Yaşam gözlemcisi olma yolunda bir yolcu. Yolculuğun her anında farkındalıkla deneyimin içinde kalabilmek, kalbini uyandırmak adına kullandığı araçlarını diğerleri ile paylaşmaya gönül vermiş bir elçi. Jaadoo İyi Yaşam markasının kurucusu. Yazar, yazar koçu, farkındalık ve şefkat eğitmeni.