Alışveriş

Claude Monet’nin dokunuşları

Fransız empresyonizminin yani izlenimciliğin kurucusu Claude Monet, Paris doğumlu bir sanatçı. Paris’in masalsı atmosferinden midir bilinmez, babasının bakkallık ve annesinin şarkıcılık kariyerinin çok ötesinde bir hayat çizmiş kendine. Ortaokuldaki resim serüveni, onun yüzyıllar sonrasında bile eşsiz bir sanatçı olarak zamansızlaşacağı kariyerinin başlangıcı olmuş.

Birlikte eğitim aldığı resim okulunda arkadaşlarının aksine kendini doğanın içine bırakışı ve resimlerini doğaya uzaktan bakar bir konumda değil doğanın tam da içinde yapışı onu diğerlerinden farklı kılmış. Geleneksel resim anlayışının hayal kırıklığıyla geçen üniversite yılları, empresyonizmin ilk adımlarını getirmiş.

Doğa resimlerinin ikonik ismi Monet, tıpkı resimlerindeki gibi bahçeli bir evde ve o bahçeyi resmederek geçirdiği bu huzur dolu hayatının sonunda tüm dünyaya eşsiz eserlerini bıraktı.

 

Monet tablosu-İzlenim, Gündoğumu.

Monet’nin üç farklı tablosuyla onun bahçelerinde bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz? O naif romantizmin, neşenin ve saflığın her renginin peşinden giden, çiçeklerle dolup taşan dekorasyon önerilerine yakından bakmak istedik.

BAHARI KISKANDIRAN SOFRALAR

Renkli çiçeklerle tasarlanan tabaklar, sofra dekorasyonunda ilkbahar heyecanını yansıtmanın yanında, aynı zamanda duvar tabağı koleksiyonunuza dahil olacak kadar özel tasarımlarla canlanıyor adeta. Provans havası ise Paris’i anımsatıyor gibi.

 

Antique tatlı tabağı, 24,99 TL, Mudo Concept.

 

MENEKŞELERİN İÇİNDEN

Monet’nin tablolarında sıkça ön plana çıkan menekşe rengi çiçekler, dekorasyonda da etkisini hissettirecek detaylardan. Özellikle 2022 yılının rengine yakın bu ton, naif bir duruş sergilemek için favori parçalardan biri olacak. Özellikle yatak odası ve sofra tasarımlarında kullanabilirsiniz.

 Bella Maison Malve Mumluk 249,95 TL

 MANZARANIN DEVAMLILIĞI

Hikayesi olan ve sizi alıp götüren bir tablo hissine yakın neler yapabiliriz? Adeta dev bir tablo büyüklüğünde ve sadece sizin duvarınızın ölçülerinde tasarlanan bir duvar giydirmesi, sanat eseri kıymetine yakın bir odak noktası oluşturmanızı sağlayacak.

İstanbul Memory duvar giydirmesi, fiyat istek üzerine, Designmixer.

 

YAŞANMIŞLIKLARIN PEŞİNDE

Tarihi eser niteliğinde antika parçalar hem yaşanmışlıkların hem de eskiye dair var olan estetiğin peşinde… Dekorasyonun incisi antikalar, zarif çizgilerin etrafında zenginleşiyor. Özellikle pastel renklerin hakimiyetindeki bu tasarımlar, zamanın ötesinde gustosu yüksek bir stilin tamamlayıcısı rolünde.

Flower Garden antika kutu seti, 1.200 TL, Haral Design.

DOĞANIN İLHAMIYLA

Sofra tasarımı yaparken doğanın renkleri ve canlılarıyla motifleri süslemek, Monet’ye adeta bir saygı duruşu gibi. Tablolarındaki eğlenceli renk geçişleri, nakış nakış işlenmiş bir keteni andırıyor. Değerli parçalara yönelmekte fayda var.

Love Bird servis peçetesi, 95 TL, Hubb Interiors.

 

FIRÇA DARBELERİ

Monet’nin cesur fırça darbeleri, izlenimcilik akımının kapısını araladı. Akışkan ve kendi içinde ahengi olan renk geçişleri, yastıklarda değerli hissini artırıyor. Özellikle tekstil seçimlerini bu sulu boya efektlerinden yapmak, üç boyutlu kumaş tercihlerinde son yılların trend dokunuşu.

Yastık, fiyat istek üzerine, Parette.

 

HER KÖŞEYE RENK

Canlı, çiçeklerden ilham alan renkler kullanmak, yaşam alanlarında enerjiyi artıracak önerilerden biri. Işığı ve manzarayı geçirgen bir formda üretilen sehpalar, kalabalıktan uzak hafif bir dokunuş için kurtarıcı bir parça. Aynı zamanda tabure olarak da kullanılabilecek işlevselliğe sahip mobilyalar, sürdürülebilir bir seçime destek oluyor.

Charles tabure, fiyat istek üzerine, Cumba Selection.

 

MEVSİMİNDE BUKETLER

Çiçek desenlerinden bahsetmişken mis kokan çiçeklerin kendisinden bahsetmeden olur mu? Dekorasyonun ruhuna ilaç çiçek buketleri, neşeli vazolarda hayat buluyor. Tek başına koca bir köşeyi dönüştürebilecek güçte vazoları ön plana çıkarmayı unutmayın.

Mono Box vazo, 295 TL, Paşabahçe.

 

MONET’NİN İZİNDE

Uygun bütçeli bir duvar dekorasyonu için, yüksek çözünürlüklü orijinal tablo baskıları, kanvas tablolarda eserin ruhunu yaşatmayı amaçlıyor. Böylece sanata gönderme yapan her bütçeden bir yaşam alanı kurgulamak mümkün olacak.

Nature as Muse kanvas tablo, 439,90 TL, tabloshop.com

 

ORMANDA YÜRÜYÜŞ

Monet’nin gençlik yıllarından ömrünün sonuna kadar ona eşlik eden sonsuz orman ve bahçe manzarasının içinde gezinir gibi doğanın ilhamını dekorasyonunuza davet edebilirsiniz. Yeşillerin ruha dokunan psikolojik etkisini odalarınıza yönlendirmek harika hissettirecek.

Acacia tablo, 59 TL, Vivense.com

 

 

Açılış fotoğrafı: Claude Monet’nin Bahçesindeki Süsenler.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

gokce_karaman
Gazetecilik bölümü mezunu. Televizyon muhabirliği ve haber fotoğrafçılığının ardından 10 yılı aşkın bir süredir dergicilik yapıyor. Şimdilerde her biri freelance olarak All Decor dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, iç mekân stilistliği, medya danışmanlığı ve yazarlığı bir arada yürütüyor.