Alışveriş

Sağlıklı bir hayat için ev akıllıları

Yaşamımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz evimizde günlük hayatımızı kolaylaştıran detaylara her zamankinden çok ihtiyacımız var. Özellikle son iki yıldır hem hijyen hem ev işleri konusunda yeterince mesai harcamışken hem doğal yollarla temizlik yapmak hem de son teknolojiyle hayattan zaman çalmak için size 10 ürün önerimiz var.

Tüm yemekler tek bir tencerede

Farklı pişirme tekniklerini bir arada kullanabilmenizi sağlayan bir yemek pişirici, son zamanlarda tercih edilen ev akıllılarından biri. Buharda pişirme, kavurma gibi sık kullandığınız teknikleri ister et ister sebzelerle deneyimleyebilme şansınız var. Pratik ve sağlıklı bir diyet listesine eşlik edecek pişiriciyle tek hareketle sofranıza dahil edebileceğiniz servise hazır bir tasarım düşünülmüş. Özellikle geleneksel fırınların yanında %59 daha az enerji harcıyor olması, çevreye duyarlı seçimlerden biri. Bulaşık makinesinde yıkanıyor olması ise cabası.

 

Good to Go yemek pişirici, Russell Hobbs.

Doğayla uyumlu yeni temizleyiciler

Kimyasalların uzağında bir temizlik mümkün mü? Cilt yapısının florasını bozmayan ve zararlı kimyasalları solutmayan temizleyiciler, artık bulaşık makinesinden elde yıkamaya, sıvı sabunlardan çamaşır makinesi deterjanlarına kadar evin her köşesinde. Paraben, SLS ve sentetik köpürtücüleri barındırmayan içerikler, özellikle geri dönüşümü destekleyen ambalaj tasarımlarıyla tam da yaşadığımız dünyaya borçlu olduğumuz özeni göstermemiz için. Tamamen bitkisel formüllerle iletilmiş, Hindistan cevizi, lavanta, karbonat, limon tuzu ve gliserin birlikteliğiyle bir çamaşır sabunu aklınıza gelir miydi?

Doğal çamaşır sabunu, Siveno.

Nem oranını takipte kalın

Bağışıklık sistemimiz, yaşadığımız ortamındaki nem dengesiyle doğrudan bağlantılı. Özellikle ısıtma sistemleriyle kış aylarında soğuyan havalarla birlikte nem oranı düşen odalarda uyku düzeninden hastalıklara karşı korunmaya, rahat nefes almaktan virüslerden korunmaya kadar birçok konuda başarı sağlıyor. Daha çok bebekli evlerde görmeye alışkın olduğumuz buhar makineleri, aslında hemen herkes için oldukça önemli. Şimdilerde aromaterapi yağlarıyla yeni nesil bir buhurdanlık görevi de görüyor. Daha hijyenik bir ev ortamı elde etmenin de iyonizer bir yolu artık mümkün. 

WHC752 buhar makinesi, Weewell.

Yaşam alanlarıyla yeni iletişim yolu

Günlük hayatta evde olmadığınız anlarda kapınıza gelen kargo çalışanlarını nasıl yönlendiriyorsunuz? Küçük bir detay gibi görünse de tatile gittiğinizde bir gözünüzle evinizi kontrol ediyor olmak nasıl sizce? Hem iç mekân hem de dış mekan kameralarıyla Yale, Wi-Fi destekli portatif tasarımlara sahip. Işık, ses ve hareket sensörlerini aktive ederek evcil hayvanlarını da kontrol edildiğiniz hatta onlara seslenebildiğiniz bir teknoloji söz konusu. Tek bir plan görüntüsünden farklı olarak ise yukarı aşağı ve sağ sol dönüşleriyle 360 derecelik bir bakış açısı sunuyor. 

Dış ve iç mekân kameraları, Yale. 

Anında müdahale formülleri

Doğa dostu ürünleriyle ön planda olan temizlik markaları, sadece içeriğiyle değil ambalajıyla de geri dönüşüme destek oluyor. Pratik, hızlı ve etkili içeriğiyle kimyasallara ihtiyacımız olmadığını hatırlatıyor bize. Özellikle çıkması zor lekeler için ne yapacağınızı bilemediğiniz anlarda adeta elinizin altında sihirli bir formül gibi düşünebilirsiniz. Kimyasallardan çok uzakta bir içeriğe sahip olduğu için kullandığınız alanda, özellikle tekstillerde güvenle kullanım imkânınız var. Üstelik mikroplastik içermeyen bir yapıda, doğrudan süngerle uygulamanız yeterli. 

Aktif oksijen leke çıkarıcı, Frosch.

Profesyonel ve gerçek hava temizliği

Kapalı ortamlarda geçirdiğimiz sürelerin arttığı bir mevsimdeyiz. Devam eden pandemi sürecinde evimizi daha güvenli hale getirmek ve aerosolleri ortadan kaldırmak için güçlü ve aktif hava temizleyicileri artık olabildiğince konforlu ve portatif bir tasarıma sahip. Ortamdaki tüm bakteri ve virüs gibi patojenleri güvenli bir şekilde filtrelemeyi başarıyor. Tümü bunların yanında ne kadar başarılı olduğunu öğrenmek isterseniz diye ortamın hava parametreleri konusunda sizi bilgilendiren bir panel de düşünülmüş. Beş farklı filtre seçeneğiyle dakikalar içinde temizleme gücüne sahip.

Hava temizleme cihazı, Karcher.

Sadece bir klima değil, daha fazlası

Sadece bir hava serinletici olarak düşünmeyeceğimiz klima tasarımları, artık havayı kolaylaştıran iç mekânın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. UV LED ışığı özelliğiyle rüzgâr üreten fanı temiz tutuyor, her daim hijyenik bir kullanım sağlıyor. UVNano ismiyle hijyen ve iyonizer özelliği, zararlı partikülleri temizlemeye yarıyor. Özellikle tütün kokusu gibi rahatsız edici durumları ortadan kaldırıyor. Düşük enerji tüketimi, akıllı telefonlar sayesinde uzaktan kontrol edilebiliyor oluşu günlük hayatın kullanımlarından biri haline geliyor. 

UV ArtCool klima, LG.

Yeni nesil temizlik rutini

Ev yaşamında zaman kazanmak ve ev işlerini pratik hale getirmek söz konusu olduğunda robot süpürgeler, zaman kazandıran ev akıllılarından biri. Sadece süpürge sistemi değil paspaslama özelliğiyle aynı anda iki temizlik mümkün. Kullanılan farklı zeminlere göre otomatik ayarlanan emiş gücü, ayrı bir komuta gerek olmadan kendi kendine hallolabiliyor. Evinizin haritasını ilk seferde kaydettiği hafızası ve sessiz çalışma opsiyonuyla periyodik zamanlamalara ayarlayabileceğiniz şekilde tasarlanmış bir ürün. Oldukça ince tasarımı ise koltuk altları ve sehpa altlarında işe yarıyor.

Eufy RoboVac G30 Hybrid robot süpürge, Anker.

Ampulün de akıllısı var

Aydınlatma konusunda da akıllı ürün tasarımları hayatımıza dahil olmaya devam ediyor. Özellikle akıllı telefonlarla uzaktan kumanda edilebilen, renk değişimi ya da dimmer ayarı yapılabilen aydınlatma tasarımlarının haricinde ampüller de dikkat çekiyor artık. Ampüller, led şeritler gibi alternatifleriyle bu uzaktan uygulamayı her köşeye dahil edebilmek mümkün. İnternet bağlantılı Wi-Fi sistemiyle çalışan ampüller, sarı ve beyaz ışık gibi kullanım alanına uygun hale getirilebiliyor. Evde yokken de çalıştırabileceğiniz bu ürünler, evde biri varmış hissine ihtiyaç duyduğunuz durumlar için iyi bir çözüm.

Akıllı ampül, Wiz.

Her odaya uygun bir aydınlatma

Uzaktan kumanda edebileceğiniz bir başka aydınlatma alternatifi, bu kez masa üzeri kullanımda. Bakır, pembe ve pirinç renk tasarımlarıyla ve limitli sayıda üretilmiş küre formlu aydınlatma, telefonunuzla entegre çalışacak şekilde üretilmiş. Binlerce farklı renk kullanımıyla ister kitap okuma alanı için ister uykuya geçmek için isterseniz gözlerinizi dinlendirmek için yepyeni görünümlere bürünüyor. Adeta yanınızda odadan odaya taşımak isteyeceğiniz türden.

Hue aydınlatma, Philips.

Açılış görseli: İç mekan Wi-Fi kamerası, Yale.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

gokce_karaman
Gazetecilik bölümü mezunu. Televizyon muhabirliği ve haber fotoğrafçılığının ardından 10 yılı aşkın bir süredir dergicilik yapıyor. Şimdilerde her biri freelance olarak All Decor dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, iç mekân stilistliği, medya danışmanlığı ve yazarlığı bir arada yürütüyor.