Farkındalık

Neşenin örtülü ödeneği

Kendi kendinize kaldığınızda neşe üretebiliyor musunuz? Başkaları ile ortaya çıkan neşeyi kendi kendinize iken sürdürebiliyor musunuz? Yani öz neşe ne durumda?

Benim için yaşamın en lezzetli duygudurumu neşedir. Herkes için ilk sırada yer almasa da olmazsa olmaz listesindedir mutlaka. Renklidir, sıcaktır, içtendir, samimidir. Neşe, çok kuvvetli bir bağdır. Sevgi kaynağının candan ifadesidir.

Neşe deyince aklınıza arkadaşlar, eş, dost ile sohbet, buluşmalar, konuşmalar mı geliyor? Birlikte neşelenmek, keyif içinde hoş sohbette olmak anıların tacıdır. Peki, neşe bu kadar mıdır? Başkaları ile birlikteyken ortaya çıkan sonra anılarda kalan ve yeni buluşmaya kadar bekleyen bir duygu mudur?

Emin olun neşede fazlası var!

Evrensel yasalardan birisi der ki, “Her şey senin merkezinden sana göre hizalanır”. Neşe de “her şey”in içine girer. Neşe hayatınızda var mı yok mu, hissettiğiniz neşe gerçek mi gibi sorulara cevap vermek için kendinizle vakit geçirdiğiniz zamana bakın. Yani merkezinizde neşe ne kadar? Hem niteliği hem de niceliği açısından düşünün, merkezinizde neşe ne kadar?

Kendi kendinize kaldığınızda neşe üretebiliyor musunuz? Başkaları ile ortaya çıkan neşeyi kendi kendinize iken sürdürebiliyor musunuz? Yani öz neşe ne durumda? Başkaları ile neşelenmek kolay lakin yalnız kaldığınızda dudak kenarlarınız yavaş yavaş yerçekimine uğrayıp yeri işaret ediyorsa öz neşe merkezinizde yerini henüz bulamamış demektir.

Özden gelen neşe kişinin kendisi tarafından aktive edilemezse başkaları ile yaşanan neşe kadar renklenebilir. Mutlak olan kişinin içinden gelen ve kendisinde kullandığı öz sevgi, öz neşe, özdeğer, özgüven, özsaygıdır. Dışımızdaki evren bunların ekseninde hizalanacaktır.

Şartlar başka bedeller de getirir. Neşenin üzerindeki örtülü ödeneği kaldıralım ve özgür hale getirelim. Başkalarına bağımlı bir neşe insanın içinde kendini var edemez. Merkezde öz sevgi, öz neşe, özdeğer, özgüven, özsaygı ile var olmayı kabul edin.

İçsesle ya da dış sesle dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz:

Ben sevgiyim, ben neşeyim.

Ben varoluşun neşesiyim.

Özümden gelen neşe ile her zaman neşeli olabiliyorum.

Ben neşelenince evrenler huzurlu olur. Neşeyi kabul ediyorum.

Merkezimdeyim, neşe ile özden gelenleri birleştiriyorum.

Neşe bizim ışığımız, yol arkadaşımız, yaşam yakıtımız. Hadi neşelenelim.

Sevgi ve şifayla kalın.

 

Açılış fotoğrafı: Alexas_Fotos-Pixabay

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ebru_demirhan_0104
Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ilkokul öğretmenliği, sosyoloji, çocuk gelişimi lisansları ve psikoloji yüksek lisansı bilgileri ile kurumsal kariyer rotasını kişisel gelişim dünyasına çevirdi. Bilinçaltı konusunda uzmanlaşmış, uluslararası geçerliliği olan çalışmalarla eğitimler verirken bireysel seanslarla da bireye ve bütüne hizmet ediyor.