Dergi Wellbeing

Ruhunuzu yükseltmek için kakao alır mıydınız?

Sabahları gözümüzü kahve yerine kakao ile açsaydık çok daha sevgi dolu ve barışçıl bir gezegende yaşardık. Toplu buluşmalarımızda arada kakao tüketseydik aramızdaki bağlar çok daha kuvvetli, derin ve kalpten olabilirdi. Ufak sorunlarımız karşısında çözümü hemen sorunu reddetme, aşırı yeme ya da antidepresan kullanma gibi sağlıksız stratejilerde aramak yerine haftada bir kendimizle kakao seremonisi yapsaydık ruh halimiz için çok daha sağlıklı ve lezzetli bir çözüm bulmuş olabilirdik.

Mezopotamya yerlilerinin dini bir ritüeli olan kakao seremonisi, Aztek Krallığı döneminde evlilik ve doğum törenlerinde ruhu yükseltmek için kullanılırdı. Antik Amerikalıların da tüm önemli törenlerinde kakao seremonisi vardı. Başta Peru olmak üzere çeşitli ülkelerde popülerliğini korusa da bu ritüel artık büyük törenlerde kullanılmak yerine evlerimize geçmiş durumda. Bunun en büyük sebeplerinden biriyse lezzetinin yanında sağladığı fiziksel, ruhsal ve duygusal faydalar. Örneğin; mutluluk hormonu endorfin salgılatıyor, meditasyona geçişi kolaylaştırıyor, çevremizdekilerle bağımızı kuvvetlendiriyor, hafif depresyona iyi geliyor ve yaratıcılık ile konsantrasyonumuzu arttırıyor. Kakao seremonisine, ruhsal uyanışa destek olması ve öz-farkındalığı arttırmasıyla enerji boyutunda gerçekleşen alternatif bir bireysel terapi de diyebiliriz. Zihinsel enerjisi hayli aktif olanların dahi ruhlarına kolayca yaklaşabildiği yöntem olan bu seremoninin tüm deneyenlere şifa olması dileğiyle…

GELENEKSEL KAKAO SEREMONİSİ HAZIRLIĞI

Kakao
Kakao

Kakao seremonisine başlamadan önce midemizi rahatsız etmemesi ve daha rahat emilebilmesi için hafif bir şeyler yemiş olduğumuzdan emin olmalıyız. Aç olmamıza gerek yok ancak en ideali 2 saat öncesinde karnımızı doyurmuş olmak. Rahat ve huzurlu hissettiğimiz bir ortamda, dilersek mum, kalem ve kâğıdımızı da hazırlayarak yumuşak bir müzik eşliğinde kakaomuzu hazırlıyoruz. Yerimize yerleştikten sonra içmeden evvel kakao elimizdeyken gözlerimizi kapatarak ateşe, suya, toprağa, havaya, bu kakaoyu bize ulaştıranlara ve gelecek mesajlara açık olan kalbimize teşekkür ederek başlıyoruz. Eğer bir niyetimiz, öğrenmek ya da çözmek istediklerimiz varsa bunu da ileterek gözlerimizi açıyor ve içeceğimizi yudumlamaya başlıyoruz. Seremonik kakao dikkati arttırdığından yavaşça meditasyona geçebilir, rahat ve özgür hissetmek için hafif danslar edebilir ya da parmaklarımızı kalemin kontrolüne bırakabiliriz. Seremoninin amacı ruhun anlatmak istediklerini kalbin kulağıyla duyabilmek olduğundan yazmanın özgürleştirici haline izin vermek hayli etkili oluyor. Normalde çok daha zor gelen mesajlar karışım etkisini gösterdikçe zihin ve duygularımızda açığa çıkıyor. Bu da uzun süredir hissetmediğimiz duyguların yeniden alevlenmesine sebep olabiliyor. Çoğunlukla sevgi, merhamet, rahatlama, kabullenme gibi pozitif haller ortaya çıkarsa da kimi zaman tersi yönde bir etki de yapabiliyor. Bu durumda olumsuz duygular ve negatif düşünceler yaşamamız da mümkün. Yine de ruhun söylemek istediklerine kulak vermek, bunların nereden ateşlendiğini fark etmek ve geçeceğini bilerek bastırmadan deneyimlemeye izin vermek, seremoninin amacıyla örtüşür. Çünkü içimizden dışarıya istemsizce kustuğumuz bu olumsuz hislerin de çıkış amacı bu birikmiş enerjiden arınıyor oluşumuz.

İKİ KUTSAL DİŞİL BİTKİ: KAKAO VE MACA

İlk deneyişte kakaonun dozunu daha düşük tutarak etkilerine bakmak öneriliyor. Çünkü yoğun duygusal ve enerjisel etkilerinin yanında karaciğer detoksunu da tetikleyebiliyor veya baş ağrısı gibi etkiler gösterebiliyor. Kakaoyu içtikten sonraki süre zarfında enerjimizi topraklamak için bol su içtiğimizden ve yine hafif yemekler yediğimizden emin olmalıyız. İnternette çeşitli amaçlarla kullanılabilecek birçok seremonik kakao tarifi var; ben de kendi uyguladığım ve güvendiğim iki tarifi paylaşmak istedim. İlki geleneksel yöntemlerle yapılan tüm bu etkilerin yoğun hissedildiği, ikincisiyse seremoni deneyimi yerine kakaonun mutluluk, macanın enerji veren etkilerini hissetmek için kullanılan sıcak çikolata benzeri lezzetli bir tarif. Maca da yine kakao gibi çok güçlü ve iyileştirici bir bitki. Özellikle de kadın sağlığı konusunda 2000 yıldan uzun süredir Peru’da iki kutsal dişil bitki olarak geçiyor ve kullanılıyorlar.

MACANIN EN ÇOK BİLİNEN FAYDALARI

Enerjiyi yükseltiyor, kadınlarda hormonal dengeyi sağlıyor, menopoz ve PMS şikayetlerini azaltıyor, öğrenme ve hafızayı iyileştiriyor, kan basıncını düşürüyor, serbest radikallerle savaşıyor ve libidoyu arttırıyor.

RİTÜELLERİNİZ İÇİN KAKAO TARİFLERİ

Tariflerde kullanılacak kakaonun ham olması yani içinde başka madde karıştırılmamış ve alkalize işlem görmemiş olması önemli. Marketlerden aldığımız ya da işlemden geçmiş olanlar seremoni için uygun değil.

SEREMONİK KAKAO

 • 350 ml bitki bazlı süt (soya hariç)
 • 120 ml su
 • 10 yemek kaşığı ham kakao tozu
 • 2 tatlı kaşığı bal (ya da agave şurubu gibi farklı bir doğal tatlandırıcı)
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü* (arzuya bağlı)

Tüm malzemeleri bir tencereye koyuyor ve orta-düşük ateşte karıştırarak ısıtıyoruz. Tarif kaynama noktasına gelmeden altını kapatıyor ve dinlenmeye bırakıyoruz. Kakaonun etkisinin gitmemesi için kaynamaması önemli. Tadın yerine oturması için birkaç dakika dinlendirdikten sonra sıcak ya da soğuk servis edebiliriz.

MACA SICAK ÇİKOLATA

 • 500 ml süt (tercihen bitki bazlı)
 • 2 yemek kaşığı ham kakao tozu
 • 1 yemek kaşığı maca unu
 • 2 yemek kaşığı bal (ya da agave şurubu gibi farklı bir doğal tatlandırıcı)
 • 1 tutam tarçın
 • 1 tutam kaya tuzu

Tüm malzemeleri bir tencereye koyuyor ve orta ateşte karıştırarak ısıtıyoruz.
Kıvamı çok yoğun olursa ekstra süt ekleyebiliriz.
Arzuya göre üzerine krema, parça çikolata gibi süslemeler de yapılabilir.

Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.
Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ozge-ureyen
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini psikoloji alanında, kurumsal kariyerini danışmanlık ve Getir şirketlerinde tamamladı. Psikolog ve yazar kimliklerini ruhsallıkla birleştirerek yazılarını kaleme alıyor.