Venüs retrosu: Arayışımız dışarıda değil, içeride olsun
Astroloji

Venüs retrosu: Arayışımız dışarıda değil, içeride olsun

Merhaba Mümkün okuru;

Bu ayki yazımı, 2 yılda bir Retro yapan Venüs’e ayırdım.  Bu yıl 24 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında Aslan burcunda Retro yapacak.

Venüs, nam-ı diğer Afrodit; aşk, güzellik, sevgi, keyif ve paranın temsilcisi 2 yılda bir retro yaparak temsil ettiği konularda bazı engeller, blokajlar, aksaklıklar ve sorunlar çıkartır. Her gezegen gibi, Venüs’ün de retrosunda içe dönmeliyiz.

Neden güzelliği temsil eder? Neden aşk tanrıçasıdır? Gelin onun mitolojik hikayesine göz atalım:

Efsaneye göre; dalgaların köpüğünden doğmuştur. Güçlü bir dalga ile bir sedef kabuğunun içinde kıyıya vurmuştur. İçinden Afrodit çıkmıştır. Kumsalda yürürken bastığı yerlerde renk renk kokulu çiçekler açtırırmış. Öfkesiyle fırtınalar kopartır, gülüşüyle meltem rüzgarları estirirmiş. Saçlarının kızıllığı bir efsaneymiş. Olympos dağındaki tüm tanrıların aklını başından almaya yetecek bir güzelliği varmış. Tarihteki ilk güzellik yarışmasında Paris, elindeki elmayı Afrodit’e vermiştir. Yani ilk güzellik kraliçesi unvanına sahiptir. Onun geçtiği yerlerde toprak bereketlenir, ağaçlar çiçek açarmış. Sesindeki tını insanın içine işler, neşelenmesine neden olurmuş. Saçlarına çiçeklerden öyle taçlar yaparmış, bir kumaş parçasıyla örttüğü elbisesini öyle taşlarla süslermiş ki, zarafet ondan sorulurmuş. Sadakatle işi olmamış Afrodit’in. Olympos dağındaki bütün tanrılarla birlikte olmuş, aklını başından almış hepsinin. Nihayet Olympos dağının Tanrısı Zeus ile birlikte olunca, bunu öğrenen ve deliye dönen karısı Hera tarafından çirkin ve topal demirci ustası Hephaistos ile evlendirilmiş. Ama orada da uslu durmamış ve savaş tanrısı Ares (Mars) ile büyük aşk yaşamış.

Tüm bu özellikleri birleştirdiğimizde, astrolojide güzelliğin, aşk ve sevginin, paranın, estetiğin, neşenin ve dişiliğin temsilcisi Afrodit yani Venüs’ü tanımlamış oluyoruz.

Peki Aslan burcu neleri temsil eder astrolojide? Biraz da ona göz atalım.

Aslan burcu 5. Ev’i yönetir. Yönetici gezegeni Güneş’tir. Güneş bizim egomuzdur, benliğimizdir. Vücudumuzda kalp ve damarları yönetir. Aşk, yaratıcılık, hobiler, flört etmek, oyun oynamak, yaşamdan keyif almak, ün, öne çıkmak, alkışlanmak, takdir toplamak, dikkatleri çekmek, parlamak, kendini öne sürmek, çocuklar, yaşamdan keyif almak hep 5. Evin konuları arasındadır ve Aslan burcu bunları temsil eder.

Retrolar, gezegenlerin temsil ettiği konularda, bizim içimize dönmemiz, o konuları içeride düzeltmemiz gerektiğini vurgularlar. Çünkü “dışarıda hiçbir şey yoktur, ne varsa içimizdedir”.

Bu durumda Venüs retrosu da güzelliği, sevgiyi dışarıda değil içimizde aramamız gerektiği noktasında çalışacaktır.

Hangi burçta olursa olsun; Venüs Retroları aynaya baktığımızda gördüğümüz dişiyi sorguladığımız, beğenmediğimiz hatta çirkin ördek yavrusu muamelesi yaptığımız zaman dilimleridir. Dün beğendiğimiz saçımız olmaz, hep yaptığımız makyaj yüzümüzde durmaz, en sevdiğimiz etek ne kadar da çirkin olmuştur. Ne yapsak olmaz. Bayağı bayağı çirkin etiketi yapıştırır, keyifsiz mutsuz dolanırız ortalarda.

Öncelikle, bu etkilerin olacağını bilmeliyiz. Aslında hiç biri değiliz. Dün aynada gördüğümüz kişiyle aynı kişiyiz. Bu hisse kapılırız. Ayrıca gerçekten de biraz değişiklik olmuş olabilir. İnsan her gün aynı olamaz ya. Retro geçince bu durum düzelir, bunu bilmeliyiz. Retronun mantığını anlamadığımızda bu dönemlerde avuç avuç para harcayarak kendimizi güzelleştirmek isteriz. Estetik yaptırmak, kuaföre gitmek, alışveriş yapmak gibi. Tüm bunlar Venüs retrosunda yapılınca sonuç bizi daha da mutsuz eder, çünkü istediğimiz sonucu alamayız. Bu genel bir etkidir.

Ezcümle Venüs retrolarında radikal saç değişikliği yapmayın, estetik ve güzellik operasyonu yaptırmayın, gereksiz alışveriş yapmayın.

Şimdi Venüs’ün Aslan burcundaki bu retrosunda bizleri neler bekliyor ona bakalım.

Yukarıda bahsettiğim etkilere ilaveten; kız çocuklarıyla ilgili önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreç. Eğer kız çocuklarınız varsa onların kendine olan güvenini bu dönem perçinleyin çünkü kız çocuklarımızda bir güven eksikliği olacaktır. Eğer kız çocuğunuz yoksa, çevrenizde olan kız çocuklarıyla bu dönem ilgilenin onlara şefkat ve ilgi gösterin. Ülkemiz için kız çocukları çok çok önemli, bunu biliyorsunuz. Diğer yandan çocuklarımızın bu dönem keyifsizlikleri veya içe dönüşleriyle ilgilenmek ve onlara zaman ayırmak zorunda kalabiliriz.

Eski aşklar, eski flörtler birden bire çıkagelir. Veya bizim aklımıza geliverirler birden. Sohbet konumuz oluverirler. Onlara bir şans vermeli miyiz peki? İşte onu bilemem. Çünkü burada bireysel haritalar devreye girer. İçinize bakın, sezgileriniz ne diyor ona kulak verin. Devam eden ilişkilerde, soğukluklar, kopmalar, uzaklaşmalar olabilir. Sevgi bu dönem sınavdan geçecektir. Karşımızdaki kişiyi ne kadar seviyoruz? Sevgimizi yeterince gösteriyor muyuz? Ondan beklentimiz ne? Beklentimiz karşılanıyor mu? İlişkilerde bu dönem aldatmalar da olabilir. Hatırlayın Afrodit sadık değildir. İlişkiler Venüs retrolarında karşılıklı sadakat sınavından da geçerler.

Yaratıcı enerjimiz bu dönem düşebilir. Hobimiz varsa hiçbir şeyle ilgilenmek istemeyebiliriz.  Yaşamdan keyif almıyormuş gibi gelebilir. Sanki bizi hiçbir şey mutlu edemezmiş gibi hissederiz. Paramızın bereketi kesilmiş gibidir.

NE YAPMALIYIZ?

Öncelikle içimize, en derinimize inmeliyiz. Sevgiyi ilgiyi karşı tarafta değil, kendimizde aramalıyız. En çok kendimize aşık olmalı, en çok kendimizi sevmeliyiz. Ama öyle en güzel halimizle değil, sevimsiz çirkin ördek yavrusu halimizle bile kendimizi sevmeliyiz. Zaten bu Retro onun için. Kendimize değer vermeyi, her halinle kendini sevmeyi ve saymayı öğretiyor bize. O yüzden ilişkileri bozuyor. O yüzden bizi dışarıdan belki de çirkinleştiriyor. Özümüzü, ruhumuzu görelim onu sevelim diye. Aslan kalptir. Bu retroda dış güzelliğe değil, iç güzelliğe yatırım yapmalıyız. Kalbimizin güzelliğini, iyiliğini ortaya çıkarmalıyız. Kalbimizin ışığını yakmalıyız.

İlişkilerimizde, partnerlerimizin kalbine ve özüne odaklanmalıyız. Oradaki ışığı, sevgiyi görmeliyiz. Fiziksel süren ilişkilerde sorunlar ve kopmalar olacaktır zira. Ruha, öze ve kalbe aşık ilişkiler daha da güçlenirler bu retroda.

En büyük zenginliğin, iç güzelliği olduğunu anlamalıyız. Fiziksel güzelliklerin geçici olduğunu, kalıcı olanın kalp güzelliği olduğunun farkına varmalıyız.

Venüs Aslan’ın retro sürecini Mevlana’ya atfedilen şu söz ile bitirelim.

“Asalet boyda değil, soyda olmalı. İncelik belde değil, dilde olmalı. Doğruluk sözde değil, özde olmalı. Güzellik yüzde değil, yürekte olmalı.”

Sevgiyle,


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Olgu Ilgın
Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki kurumsal kariyer hayatını 2010’da tamamladı ve astroloji alanında yıllara dayalı eğitimlerini kolektif bilincin yükselmesi adına profesyonel hayatına taşıdı. Şirket, kurum ve bireylere danışmanlık yapıyor.