Aşka dair Zihin Haritam
Dergi Uygulamalar

Aşka dair Zihin Haritam

Zihin Haritalama yöntemini kullanarak Aşk Zihin Haritanızı çıkarmak ister misiniz?

O halde çizgisiz kâğıt ve renkli kalemlerinizi alın ve kâğıdın ortasına “Aşk” yazın… Aşkın odağından kıvrımlı dalları çıkarıp her bir dalın üzerine aşk ile ilgili aklınıza ne geliyorsa onu yazın! Tatlı çizimler eklemeyi de unutmayın.

Aşk; hoş görüdür, sabırdır…
Kızmana, gülmene, gelmene, gitmene hepsine Eyvallah. Bilesin…’’
(Hz. Mevlána)

Hayatın bize iyi davranmadığı ama bizim birbirimize iyi davranmaktan asla vazgeçmediğimiz kocamla ve oğlumla el ele büyük bir savaşa girdiğimiz yıllarda etrafımızdaki karanlığı aydınlatmanın yolunun içimizdeki mumu yakmaktan geçtiğini öğrendiğimiz Mevlána… İlahi aşk…

Aşk kaplumbağadır…
Şimdi her şey gibi aşklar da çok hızlı sanki. Hızlı başlıyor, hızlı bitiyor. “Tahammül edemiyorum” ya da “Hep ben fedakárlık yapıyorum” gibi laflar ile küçültülüp yok ediliyor.

Bizim zamanımızda aşk aceleye gelmezdi. Tüm duyguları yavaş yavaş, sakin sakin yaşadık. İyi günde de kötü günde de el ele, birbirimize destek olarak yeri geldiğinde de tahammül ederek ve fedakárlık yaparak hala büyütüyoruz aşkımızı.

Konuk Yazar - Arzu Savaş
Konuk Yazar – Arzu Savaş

Aşkın gözü karadır…
Ana okulu yılları. Oğlumla birbirimizden ilk ayrılma. Onu sınıfın kapısında öğretmenine teslim ederken “Canımı size teslim ediyorum. Gözünden yaş gelirse canınızı alırım” tavrıyla “Canımı size teslim ediyorum” dediğimi utanarak hatırlıyorum şimdi ve bütün bunlara rağmen öğretmenimizin zarifliğini…

Annelik çok gözü kara bir şey. Bana kendimi unutturan bütün önemsediğim şeylerin bir anda önemsiz hale gelme durumu. Canımdan can. “Ayağına taş değmesin, rüzgár arkandan essin, yolunu güneş aydınlatsın” diye hep dua ettiğim.

Aşk bir turşu suyudur…
Okul sıramın üzerine yazılmış bu sözü okuduğumda ilkokul iki ya da üçüncü sınıftım sanırım. Turşu suyu olması çok komik gelmişti. Eve geldiğimde kıkırdayarak anneme söyledim. “Şişt!” dedi yüksek sesle söyleme? Nasıl yani! Ayıp bir şey mi acaba? O günden sonra sessiz kıkırdadım bende, sıramın üzerinde her gördüğümde…

Annemi, babamı, kardeşlerimi hep çok sevdim. Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu filmlerini de… Ah nerede vah nerede… Lise yıllarında arkadaşlarımın sevgililerini dinledim.

Aşk Can Yücel şiiridir…
“Bir eşi olmalı insanın” der Can Yucel bir şiirinde ve şöyle bitirir o şiiri, “Ben seni ölene dek seveceğim boş laf/Ben seni sevdikçe ölmeyeceğim.”

Bir yaz akşamı ama üşüyoruz gibi sıkı sıkı sarılmışız birbirimize. En sevdiğim fotoğrafımızın üzerine yazıyoruz bu şiiri.

Aşk ay çekirdeğidir…
Üniversite; ilk yılın ilk ayları… Sessiz sessiz kıkırdadığım günlerden sesli sesli çitletmeye geçtiğim zamanlar. Kantinin bahçesindeyiz. Arkadaşlarla sohbet, muhabbet ve ay çekirdeği. Nedense o dönem bizim kantinde ay çekirdeği çok moda ve ben de bayılıyorum onu çitletmeye.

Elimden çekirdek düşmediği bir an kalbimde garip şeyler olmaya başlıyor. O yıllarda aşkın kalp ile ilgili olduğunu sanıyordum. Şimdi beynime teşekkür ediyorum tabii.

Birden dünya dönmeyi bırakıyor. Gözlerim tek bir kişiyi görüyor. Her şey o yanımdaysa anlam kazanıyor. Artık dışarıda mevsim ne olursa olsun bende hava hep güneşli, hep bahar. İlk aşk…

Aşk Barış Manço şarkısıdır…
“Senin için dağları deler, yol açarım yar
Senin için denizleri kuruturum yar
Senin için gök kubbeyi yerlere çalarım yar
Canım iste, canım bile sana kurban yar”
Bizim şarkımız olsun diyor elimi tutarken. Olur diyorum. Düğünümüzde çalacağından, bir oğlumuz olacağından ve ömrümün sonuna kadar aynı eli tutacağımdan habersiz.

Sizin Aşk Zihin Haritanızda neler var?
Zihin haritaları anahtar kelimeler ve resimlerle konunun bütününü tek sayfada topladığımız bir not alma tekniğidir. Haritalarımızı yaparken konunun başlığı kâğıdın ortasına yazılır ve saat 13.00 yönünden başlamak kaydıyla esnek kıvrımlı dallar çıkarılır. Bu dallar bizim satırlarımızdır. Her bir dalın üzerine anahtar kelimeler yazılır ve karşısına bu anahtar kelimeler ile ilgili görsel çizilir.

Şimdi sıra sizde! Yazın, çizin, boyayın, zihninizi özgür bırakın. 

Aşk Zihin haritanızı çıkarmak için tek ihtiyacınız çizgisiz kâğıt ve renkli kalemler. Çizgisiz kağıdınızı manzara pozisyonunda tutun. Kâğıdın ortasına kocaman bir “Aşk” yazın ve etrafına esnek kıvrımlı dallar çizin. Sonra da her bir dalın üzerine aşk dediğinizde aklınıza ne geliyorsa onu kondurun ve bununla ilgili minik çizimler yapın. İşte hepsi bu! Aşk haritanız hazır.

Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.
Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.