Aktüalite

Bu dünyadan bir Iris Apfel geçti

8 Mart Kadınlar Günü, kadınların tarih boyunca kazandığı hakları, başarıları ve ilham veren hikayelerini hatırlamak için bizlere iyi bir fırsat sunar. İşte bu yıl Kadınlar Günü’nde, yaşamına 1 Mart Paris Moda haftasının ortalarında 102 yaşında veda eden, takılarıyla, renkleriyle, stiliyle ve yılmazlığıyla bu dünyaya iz bırakan stil ikonu Iris Apfel’in ilham veren hayat hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum

Çok Çoktur Azda Bir Numara Yoktur

29 Ağustos 1921’de New York’ta doğan Iris Apfel, sadece bir moda ikonu değil, aynı zamanda cesaretin, özgüvenin ve maksimalist tarzın da bir simgesi. 102 yıllık hayatına sığdırdığı başarılar ve sıra dışı tarzıyla, tüm dünyaya ilham kaynağı olan güçlü bir kadın.

Iris, Queens’te cam ve ayna işi yapan Samuel Barrel ile moda butiği sahibi Rus asıllı eşi Sadye’nin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. New York Üniversitesi’nde sanat tarihi ve Wisconsin Üniversitesi’nde sanat eğitimi aldı, Women’s Wear Daily dergisi için çalıştı ve kendi tasarım firmasını açmadan önce iç mimar Elinor Johnson’ın yanında çıraklık yaptı. 1948 yılında Carl Apfel ile evlendi ve iki sene sonra eşi ile birlikte Old World Weavers adlı tekstil firmasını kurdular ve 1992’de emekli olana kadar işlettiler.

Apfeller, 1950’den 1992 yılına kadar yüksek sosyete, ünlü markalar ve Beyaz Saray’da 9 başkan için çalıştılar. (Truman, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon, Ford, Carter, Reagan ve Clinton)       

Stil modayı aşar

Aksesuar tutkusunun annesinden geldiğini, annesinin ona “basit bir küçük siyah elbise aldığınızda, farklı aksesuarlar kullanarak aynı temel parçadan düzinelerce kıyafet yapabileceğinizi” öğrettiğini açıklamıştı. Apfel, Dior haute couture ile bit pazarı mücevherler giydi, Mickey Mouse tişörtünün üzerine vintage bir Balenciaga palto giydi, 19. yüzyıl etnik kıyafetlerini Topshop ile karıştırdı.

Ayrıca Iris Apfel’in hoşlanmadığı bir şey vardı o da trendler! Ona göre “Stil modayı aşar”dı. Stil sahibi olmayı tavır ile bağdaştırırdı.

Iris Apfel’in en bilinen sözü ise şöyleydi: “More is more, less is a bore” yani “Çok çoktur, azda bir numara yoktur”.

RAVA AVİS: Nadir Kuş

Asıl şöhreti emekli olduktan sonra başladı. Emeklilik, kariyerinin sonu değil aksine başlangıcıydı. Iris Apfel, bize yaşın önemi olmadığını ve her yaşta devam edebileceğimizi öğretti, hem de tüm dünyanın gözü önünde.

Apfel’in dönüm noktası 2005 yılında New York Metropolitan Müzesi (MET) küratörü Harold Koda’nın kendisini arayıp bir adayın geri çekilmesiyle oldu. Apfel’in kıyafet ve aksesuarlarını sergilemek istediğini söylemesiyle de hayatı tamamen değişti. Iris Apfel dolabını MET’de sergilenmek üzere açtı ve ortaya 80’den fazla kıyafet, 300’den fazla aksesuar çıktı. 

“Rava Avis: (Nadir Kuş) Iris Apfel Koleksiyonundan Seçmeler” ismiyle sergilendi. Sanat ve moda severlerin, yüksek sosyetenin adete akınına uğradı. Sergiyi Carla Fendi, Giorgio Armani ve Karl Lagerfeld ziyaret etti. 

Bayan Apfel neredeyse bir gecede ünlü oldu ve o sırada 84 yaşındaydı

Dergilerde ve reklam kampanyalarında yer aldı, köşe yazılarında ve bloglarda övüldü, konferanslar ve seminerlere davet edildi. Mücevher tasarımcısı Alexis Bittar’ın markasının yüzü olarak kamera karşısına geçti.

90 yaşında Teksas Üniversite’nde öğretim görevlisi oldu.

93 yaşında Iris adlı belgeseli çekildi ve burada asla ünlü olmak istemediğini ve bir anda oluverdiğini paylaştı.

86 yaşında Iris Apfel: Rare Bird of Fashion (Modanın Nadir Kuşu) adlı kitabını ve 96 yaşında Iris Apfel: Accidental Icon (Kazara İkon) adlı kitabını yayınladı.

97 yaşında dünyaca ünlü ajans IMG Models ile bir modellik sözleşmesi imzaladı. Gigi Hadid, Karlie Kloss ve Kate Moss ile aynı ajanstaydı.

Bu da yetmezmiş gibi Mattel, Iris’in Barbie bebeğini yarattı ve hiç satışa çıkartmadı. İris böylece en yaşlı Barbie oldu.

Ve buraya sığamayacak kadar renkli ve kendine özgü bir kariyer, doyasıya yaşanmış bir hayat bıraktı ardında.

Gerçek bir fenomen olan Iris Apfel dünya kadınlarına ilham oldu.

Her yaştan, bedenden ve tarzdan kadını temsil etti. Moda dünyasının dayattığı tek tip güzellik anlayışına karşı meydan okudu. Kendine güveni ve saygıyı aşıladı. Kendi tarzını yarattı ve onunla gurur duydu. Kadınlara kendini sevmeyi ve özgüvenli olmayı öğretti. Yaşlılığın olumlu yönlerini gösterdi. 102 yaşında ölene dek aktif bir hayat sürdü.

“Yaşlılığın bir engel değil bir ayrıcalık olduğunu anlatmaya çalıştı.”

Apfel, sadece kendi alanında değil, aynı zamanda kadınların güçlendirilmesi ve ilerlemesi için mücadele eden bir öncüdüydü. Iris’in hikayesi, mücadele dolu bir geçmişten başarıya giden bir yolun sembolüydü.

Başarı herkes için erişilebilirdir

Genç yaşta başlayan bir girişimci olarak Iris, iş dünyasında kadınların azınlık olduğu bir ortamda karşılaştığı zorluklara rağmen cesur adımlar attı. İş dünyasında kadınların sesini yükseltmek ve liderlik rollerinde daha fazla yer alması için çaba gösterdi. Kendi deneyimlerinden güç alan Iris, kadınları cesaretlendirmek ve desteklemek için bir platform oluşturdu.

Başarısının ardında yatan sırlardan biri, kararlılığı ve engellerle karşılaştığında pes etmeyen azmi oldu. Iris, başarının sadece erkeklerin ayrıcalıklı olduğu bir dünyada değil, herkes için erişilebilir olduğunu kanıtladı.

Iris Apfel’in hikayesi, Kadınlar Günü’nde kadınlara ilham veren ve onları cesaretlendiren bir örnek olarak ön plana çıkıyor. Onun cesareti, azmi ve kararlılığı, sadece kendi başarısını değil, aynı zamanda gelecek nesiller için bir ilham kaynağı olmayı başarıyor ve bize kadınların ne kadar güçlü ve etkili olabileceğini hatırlatıyor. Onun öncü ruhu ve kararlılığı, kadınların dünyayı değiştirebilecekleri gerçeğini bir kez daha vurguluyor.

Eğer yaşınızı bahane ediyorsanız, lütfen bir daha düşünün ve bu röportajı bir daha okuyun.

Iris Apfel’den 10 Tavsiye

  1. Yaşınızı takıntı haline getirmeyin.
  2. Başarılarınızı her zaman kutlayan ve takdir eden bir ortak seçin.
  3. Bir şey sizi heyecanlandırdığında onun peşinden gidin.
  4. Genç kalmak için genç düşünmelisiniz.
  5. Başkalarının fikrinden çok kendi fikrinizi önemseyin.
  6. Kendinizi izole etmeyin.
  7. Para başarıyı satın almaz.
  8. Stil para harcamakla ilgili değildir.
  9. Küçük bir adım da olsa harekete geçin ve yeni girişimlere başlayın.
  10. Olduğunuzdan daha gençmişsiniz gibi davranmayın.

İlham veren sözleri

“Herkes gibi giyinmediğinizde, herkes gibi düşünmek zorunda değilsiniz.”

“Giysiler önemsiz şeyler değildir. Düzgün yapılırsa bir sanat formu olabilirler. Ben güzel bir insan değilim. Güzelliği sevmiyorum, bu yüzden kendimi kötü hissetmiyorum.”

“Dünyanın çoğu benimle aynı fikirde değil, ama umurumda değil. “Moda” veya “sahip olunması gereken” şeyleri asla satın almam. Beni mutlu eden şeyleri satın alırım.”


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

dilara_duman
Kendini dönüştürme yolculuğunda, dönüşümün en etkin yolunun bilgiyi aktarmak olduğuna inanıyor. Çok satanlar listesinden inmeyen yazar ve kişisel gelişim duayeni Louise L. Hay’in geliştirdiği Heal Your Life eğitmeni. Felsefeyi de kişisel gelişim yolculuğunun bir parçası olarak görüyor.