Farkındalık

Kahkahadan yaratıcılığa bir yol var

Neşe mi kahkahayı takip eder, yoksa kahkaha mı neşeyi? 

Kendimizi kahkaha atarken hatırladığımız zamanlara gittiğimizde muhtemelen gözümüzün önüne gelen ilk görüntü bizi neşelendirecek veya güldürecek bir olay olacak, kahkaha sonrasında gelecek. 

Kahkaha attığınızda bedeninizde, zihninizde nasıl değişiklikler olduğunu farkındasınızdır mutlaka. Beden rahatlar, gevşer; zihin, berrak ve içinde bulunduğu anın tadını çıkarırken endişe ve kaygılar uzak bir yerlere tatile gönderilmiş gibidirler. Öyle uzak bir yer ki ne mektup gönderebilirler ne mesaj ne de bir e-posta… Mutluluk hormonları iş başındadır ve beden de ısınmıştır. Nefes deseniz, kahkaha atarken istesek de istemesek de ta diyaframa kadar gider ve dolu dolu nefes alırız. 

Peki, insan ne zaman yaratıcı oluyor? Ne zaman kendini ortaya koyabiliyor? Zihni tatildeyken, bedeni gevşemişken, bulunduğu anın farkında olduğunda…

İnsan kendisini ortaya koyduğunda ne oluyor? Kendi potansiyeline doğru bir adım atıyor. Kendi potansiyeline ulaştıkça da mutluluk, içsel huzur, kabul, ruhsal olgunluk, hayatın her alanında bolluk bereket kapıları insanın önünde bir bir açılmaya başlıyor. 

Bir kahkaha mı bütün bunları yapacak diye düşünenleriniz vardır elbet. Bir kahkaha? Evet, o bütün bunlara giden bir yol arkadaşı. Tek başına değil belki ama önemli bir destek. 

Aslında Çok Kolay isimli kitabımda yazmıştım, sinirini bozan bir şey olduğunda, yargılandığını hissettiğinde, canın yandığında at bir kahkaha diye, ki zaten aslında beden de bunu yapıyor. Başınıza gelmiştir mutlaka, ağlanacak yerde kahkahalarınızı zor tuttuğunuz ve hatta tutamadığınız durumlar… Beden kendisini iyileştirmenin yolunu aslında biliyor. Biz onu ayıp, günah vesaire gibi etiketlerle engellemesek ne büyük bir keyifle yaşayacak şu bedenlerimiz yaşamı. Bu nedenle kahkaha atmak için neşeli ya da komik bir olay beklemeyin, neşeyi hayatınıza davet etmek için kahkaha atın. 

Kahkaha yogası etkinlikleri yaptığımda görüyorum, insanlar önce inanmayan ve hatta biraz da alaycı bir tavırla orada oluyorlar. Sonra yavaş yavaş, gevşedikçe, kahkahanın lezzetine vardıkça enerjileri yükselmiş, zihinleri rahatlamış bir halde oradan ayrılıyorlar. Konumuz da kahkaha olunca, kahkaha yogasını Türkiye ile ilk tanıştıran kişi Eser Mutlu ile söyleşelim istedim. 

Neşe sizin için ne anlam ifade ediyor?

Her zaman neşe’yi anlatırken mutlulukla olan farkını ortaya koyarım çünkü mutluluk koşullu bir tepkidir. Belirli koşullar yerine getirildiğinde mutlu olursunuz. Yani kondisyonel, dışarıdan içeriye ve o koşullar bozulduğunda ise mutsuzluk başlar. Neşe ise o an için mutlu olmaya ve içimizden dışarıya bir tepkidir aslında, hayatın tüm zorluklarına   rağmen koşulsuz mutluluk için olmazsa olmazdır. Neşe şarkı söylemek, dans etmek, müzik dinlemekle de aktive olur.

Neşe ve kahkaha arasında nasıl bir ilişki var?

Neşe kahkaha’nın temelidir, çünkü gerçek kahkaha attığımızda neşe duygusunu yakalarız. Bu da bizde fizyolojik ve biokimyasal değişiklikler yapar… Bedenimizin kimyası değişir, yaşama olan olumsuz bakış açımızı değişir.  

İnsanlar genelde hangi durumlarda kahkaha atıyorlar?

İnsanlar genelde komik buldukları şeylere kahkaha atıyorlar.

Neşe mi kahkahayı yoksa kahkaha mı neşeyi temsil eder?

Kahkaha neşeyi temsil eder.

Kahkaha terapisi insanların hayata daha neşeli bakmalarını sağlıyor mu? Nasıl?

Kahkaha terapisi insanların hayata daha neşeli bakmalarını sağlıyor… Birçok hormonla birlikte endorfin yani kendimizi iyi hissettiren hormon salgılatarak algılarımızı değiştiriyor, dolayısı ile hayata daha olumlu, daha neşeli bakıyoruz.

Fotoğraf:JudaM-Pixabay

KAHKAHA TERAPİSİ NEDİR?

Kahkaha Terapisi, hiçbir neden olmadan yoga nefes teknikleri (pranayama) ile çocuksu oyunların birleşmesi ile önce “-mış gibi” atılan kahkahaların gerçeğe dönüşmesi ile değişen vücut kimyamızdır. Fiziksel bir egzersiz olarak başlayıp gruptaki diğer üyelerle göz kontağı sağlayarak ve çocuksu oyunlarla gerçek kahkahalara dönüşür.

PARA VE NEŞE Mİ?

Bu arada benden hatırlatması; para da neşeyi takip ediyor arkadaşlar. Keyifle ve neşeyle yaptığınız işleri düşünün, bir de suratınızı asarak, içiniz sıkıla sıkıla, endişe içinde yaptıklarınızı… Sonra bir daha düşünün, hangisinden daha fazla para aktı hayatınıza ya da hangisinden gelen paranın bereketi çok daha boldu? 

Açılış Fotoğrafı: Elaine Bernadine Castro-Pexels

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ozlem-cetinkaya
Yaşam gözlemcisi olma yolunda bir yolcu. Yolculuğun her anında farkındalıkla deneyimin içinde kalabilmek, kalbini uyandırmak adına kullandığı araçlarını diğerleri ile paylaşmaya gönül vermiş bir elçi. Jaadoo İyi Yaşam markasının kurucusu. Yazar, yazar koçu, farkındalık ve şefkat eğitmeni.