“Kimse kimseyi o kadar özlemiyor artık”
Dergi İlişkiler

“Kimse kimseyi o kadar özlemiyor artık”

Herkesin kızlı erkekli, kedili köpekli, yemeli içmeli aşırı eğleniyor gibi göründüğü sosyal medya sonrası ayrılıkları, erkeklerin ve kadınların bu ayrılıklara nasıl tepki verdiğini Güray Gürsel’e, nam- ı diğer Burus Vilis’e sordum.

Sosyal medya hayatımıza hükmetmeye başladığından beri aşkı yaşayışımız da ilişkilerimiz de ayrılıklarımız da değişti. O kadar değişti ki çoğu kimse artık ne yaşadığını anlamlandıramıyor. Ne yaşadığımızı, erkeklerin gözünden ilişkileri anlattığı Bu Saatlerde Oluşan Bir Merakı Da Gidereyim kitabının yazarı ve Burusvilis Company’nin kurucusu Güray Gürsel’le masaya yatırdık. Sonuç mu? Sonuç kalbimizin “tamam” dediğinde ve bu söyleşide. Söylemeden geçmeyeyim, erkeklerin ilişkileri nasıl yaşadıklarını ne hissettiklerini ne düşündüklerini merak ediyorsanız eğer Gürsel’in kitabını da mutlaka okuyun.

Sosyal medyanın hayatımıza hükmettiği şu son zamanlarda ayrılıklar da format değiştirdi mi? Günümüzde nasıl ayrılıyoruz?

Güray Gürsel
Güray Gürsel

Artık sanırım Instagram’da birini takipten çıkmak boşanma davası açmaktan daha resmi ve etkili bir ayrılık yöntemi. Hele takipten çıkıp bir de beraber çektirdiğin fotoğrafları silersen dönüşü olmayan bir yola girdin gibi görünse de biliyoruz ki o fotoğraflar tamamen silinmeyip arşive atılıyor ne olur ne olmaz diye. Öyle ilişkiler görüyorum ki Instagram yazılımcılarının başı döner manuel olarak takip etseler. Şu an sanırım ayrılıkların yarısı ‘’Sen bu kızı/erkeği neden ekledin?’’ gibi mevzulardan yaşanıyor. Çektiği fotoğrafları beğendiğimiz insanları takip etmemiz için kurulan bir uygulama artık tüm ilişkimize ambargo koymuş durumda.

Erkekler nasıl ayrılıyor? Erkekler ayrıldıktan sonra ne yapıyor?

Erkeklerin ayrılık sonrası refleksleri sosyal medyadan sonra çok değişmese de bu reflekslerin uygulanması oldukça kolaylaştı. Eskiden erkekler ayrılık sonrası hızlıca hem kendilerini oyalayacak hem de ayrıldıkları kadını sinirlendirecek birini bulmak için yeniden sosyalleşmek zorundaydılar. Şimdi sadece yapmaları gereken; Instagram’da favorilere ekledikleri hesapları takip edip oradan şanslarını denemek. Bu arada tüm hemcinslerimin hakkını da yemeyeyim, hala bir süre aşk acısı çeken ve bu olayları belli bir süre erteleyen erkekler de var.

Kadınlar nasıl ayrılıyor, kadınlar ayrıldıktan sonra ne yapıyor?

Kadınların ayrılık sonrası yaptıkları da eskisiyle aynı ama onların da bir avantajı var; eski sevgili hakkında bilgi toplamak eskisinden çok daha kolay. Bu arada eski sevgili hakkında bilgi toplama işi erkeklerde de var ama asla olmadığını iddia ediyoruz. Kadınlar bunu aleni bir şekilde yapıyorlar, bizim gibi duygularını saklayan ve onlardan utanan insanlar olmadıkları için. Bir kadın sevgilisinden ayrıldığında eğer sosyal medyayı iyi kullanıyorsa onu adeta bir mobese kamerasıyla izliyormuş kadar bilgi toplayabilir. Tabii burada da her kadının aynı olmadığını, ayrılık sonrasında çok ‘’cool’’ davranabilen kadınlar olduğunu da söyleyeyim. Onlara da geri dönüyorlar zaten genelde.

SOSYAL MEDYA AYRILIKLARI HIZLANDIRIYOR OLABİLİR

Sosyal medya ayrılıklarda kadar etkili?

Ben bir ilişkinin bitişinin nedeninin sosyal medya olacağına inanmıyorum pek. Sadece hızlandırıyor olabilir. Taraflardan birinin sevgisini, ilgisini kaybetmesi durumunda konuşulamayan mevzular bazen orada yapılan bir paylaşım, bir takip veya bir beğeni sonrası ayrılıkla sonuçlanabiliyor. Bir aldatma söz konusu olacaksa bunu yapacak taraf sosyal medya yokken de yapıyordu. Şimdi bunu yapmak daha kolay tabii ki. Ayrılık sürelerinin kısalması, tekrar başlayan ilişkilerin sıklaşması gibi etkileri var ama ayrılık nedenleri bence yeryüzünde sadece 2 kadın ve 2 erkek olduğundan beri aynı.

SOSYAL MEDYA ŞOVLARI: DRAMA, AKSİYON YA DA KOMEDİ

Ayrıldıktan sonra sosyal medyada yapılan değişiklikler aslında bir hınç yöntemi mi yoksa flört mü?

Kötü anlamda söylemiyorum bunu, yanlış anlaşılmasın ama bu bir şov. Ayrılığın durumuna göre ya şovunu yeni insanlar için yapıyorsun ya da eski ilişkin için. Ona göre bu şov drama, aksiyon veya ne yazık ki bazen komedi olabiliyor. Benim favorilerim; ilişki öncesinde olan profil fotoğrafına dönmek, eğlenceli paylaşımların tümünü ‘’yakın arkadaşlar’’ bölümünde paylaşıp herkese açık olan paylaşımlarda bunalım sergilemek gibi şeyler.

Aslında kadın ya da erkek fark etmeksizin ne kadar yalnızlıktan şikâyet etsek de gerçekte ilişki istemiyor muyuz? Yoksa günümüzde bile bu işler hala kader kısmet mi?

Doğası gereği her canlı ilişki ister, ben istenmediğine çok inanmıyorum. Sadece bizde ilişki kavramı başladığı anda hemen sonsuza odaklanması bekleniyor. İlişkiye süre biçmek çoğu ilişkinin sonunu hazırlıyor. Hepimiz seveceğimiz birinin bizi sevmesini istiyoruz. Bu böyle söyleyince basit gibi görünüyor ama çoğu insanın hayatı boyunca yaşayabildiği bir şey değil. Ben yalnızlığımı çok seven biriyim ama ondan daha çok seveceğim biriyle tanıştığımda anında harcarım bu yalnızlığımı. Ama dediğim gibi çok zor. Aramak lazım, özlemek lazım.

İLİŞKİ DEDİĞİN AYNI;
FLÖRTLEŞİYORSUN, SEVİŞİYORSUN AMA KİMİNLE?

Sosyal medyadan ötürü sanki her şey gerçeklik algısını yitirdi. Duygular ve ilişkiler bundan ne kadar etkileniyor?

Gerçekler hep aynı aslında. Birini beğeniyoruz, o da bizi beğenirse beraber oluyoruz. Buna isterseniz takip deyin, isterseniz aşk, prosedür hep aynı. Sosyal medya kullanımı, sonuçta beklediğimiz şey olan o duygusal ve fiziksel teması sadece kolaylaştırabiliyor. Gerçekliğini kaybeden biziz. Çünkü kendimizi olduğumuzdan daha akıllı, daha güzel, daha sosyal, daha seksi göstermenin bir yolunu bulduk sosyal medyayla. Yoksa ilişki dediğin aynı; flörtleşiyorsun, öpüşüyorsun, sevişiyorsun. Ama kiminle? Ondan asla emin olamıyoruz artık.

ARTIK KADINLAR KOVALIYOR ERKEKLER KAÇIYOR MU?

Sanki kadınlar ilişki istiyor ama erkekler kaçıyor gibi bir durum var ortada, bu ne kadar gerçek?

Bu mizahı yapıldığında tabiri caizse ‘’like alan’’ bir durum bence. Aslında öyle bir durum yok. İlişki istenebilir veya istenemez bir şey değil zaten. Karşınıza biri çıkıyor ve o aldığınız kararların tümü çöp olabiliyor. Bu konuda ahkam kesen herkes o like’ın peşindedir bence.

Bu Saatlerde Oluşan Bir Merakı Da Gidereyim
Bu Saatlerde Oluşan Bir Merakı Da Gidereyim

“SÖZLEŞTİĞİM KIZ ARKADAŞIMI O GELENE KADAR BEKLEMEK ZORUNDAYDIM”

Artık ilişki yaşayamıyor muyuz?

İlişki yaşıyoruz ama aşkı tartışabiliriz. Birini sevmenin şartlarını bu toprakların en güzel şarkılarından biri ‘’aramak ve özlemek’’ olarak sıralamıştı yıllar önce. Şu an birini aramak eskisi kadar kıymetli değil, özlemek de çok zor. Üniversite yıllarında bir yerde buluşmak üzere sözleştiğim kız arkadaşımı o gelene kadar beklemek zorundaydım, arayamıyordum. Aramak kıymetli bir şeydi. Beklerken özlüyordum, o da kıymetliydi. Şu an bir kız arkadaşım olduğunda ne yaptığından, nerede olduğundan her zaman haberdar olabiliyorum. Bu da ilişki içerisindeki aşk bağını çok inceltiyor bence. Yaşayan var mı hala güçlü bir aşkı? Var ama kimse kimseyi o kadar özlemiyor artık bence.

Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.
Bu içerik Mayıs 2022 tarihli Aşk Özel Sayısında yer almaktadır. Dergiyi şimdi okumak için tıklayın.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Sinem Gündem
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. 22 yıldan bu yana televizyonların haber merkezlerinde çalıştı, haber programları çekti. En büyük tutkusu yazmak ve soru sormak.