KIRILGANLIKTAN KAÇARKEN SEVMEK NASIL OLUR?
Farkındalık

Kırılganlıktan kaçarken sevmek nasıl olur?

Kırılmaktan, kırılganlıktan, kırgın olmaktan köşe bucak kaçarken sevmek nasıl olur?

Sevmek, kırılganlığa izin vermek…

“İncinebilir olduğumuzu kabul ettiğimizde, kırılgan bir hali yaşamaya izin verdiğimizde, yani sevdiğimiz için kalbimiz açılıyor, genişliyor.”

Ağırlıklı olarak kadınlarla çalıştığım için danışanlarımdan en çok duyduğum şey. Kadınlar kendileriyle yüzleşmekte daha cesur, sebebi bu olsa gerek.

Etrafında farklı farklı çok kadın olan adamlar var. Bu adamlar kaçıngan/kayıtsız bağlanma modeline sahip. Yani halk arasında bu tarz erkekler, ıssız adamlar olarak tabir ediliyor. Bu adamlar kadınları etraflarına bir nevi koruyucu kalkan oluşturuyorlar. Neden mi? Onu derinden sevebilecek kadını kendinden uzak tutmak için. Kendini korumaya o kadar çok ihtiyacı var ki… Onu özünden seven, onun özünü seven kadını diğer kadınların varlığıyla uzak tutacağını zannediyor. Elbette adam kendine yaptığının farkında bile değil, aslında her şey bilinç dışında.

Özünden seven, özünü seven bilge kadınlarsa bu aldatmacaya kanmıyor.

Adamın en derin korkusunu görüyor.

Kırılganlığını hissediyor. Adamın kendi özünden, sevgiden kaçtığını biliyor. Sadece durduğu alanda sağlam duruyor.

Olanı görüyor, olana hiç müdahale etmiyor. Olanı ve alanı kontrol ve manipüle etmiyor.
Gözlemliyor, adamın korkusunu nasıl aşacağını, belki de hiç aşamayacağını, ilişkiler boyunca nasıl takılıp kalacağını gözlemliyor.

Gerçek sevgi özünü sevenden gelir

Sevgi, korkuyu eriten en güçlü enerjidir. Kişinin korkularını aşabilmesi için önce kendini sevmesi gerekiyor.

Bilge kadın, sevgiden kaçanın haline de kabul verir, korkusunu aşanı da sarıp sarmalar.
Tüm olanı biteni anlar çünkü o da zamanında koruma kalkanlarını koymuş sonra sevginin eşsizliği, yüceliği karşısında kalkanlarını kaldırmıştır.

Kırılganlığına, incinebilirliğine izin verir.

Ne istediğini bilir. Hakkı olan sevgiden daha azına tamah etmez.
Değersizleştirilmeye izin vermez. Kurbana düşmez.
İşte o zaman gerçek sevgi, özünden seven, özünü seven gelir.

“Özünü seveni, özünden seveni SEV!
Sevmek, sevilmek için kırılganlığına izin ver.
Asıl güç kırılgan olup sevebilmekte.”

Not: Kaçıngan bağlanma modeline sahip yetişkinler, başkalarına güvenmeyen, aşırı hassas ve kırılgan kişilerdir. İnsanları güvenilmez bulduğu için yakın ve derin bağ içeren ilişkilere gerek olmadığı düşüncesindedir. Romantik ilişkilere girmekte isteksiz ve kararsızdır. Bu kişiler, kendilerini partnerlerinden uzaklaştırırlar.

*Bağlanma modellerine dair bilinçlenmek için Amir Levine ve Rachel Heller’ e ait Bağlanma Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları adlı kitabı okuyabilirsiniz.


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

hande-akin_02
Geçmişinde olanlarla ve özünden gelenlerle bir yolculukta. Yazar, okur, psikoloji, iletişim ve ilişki uzmanı. Aile Konstelasyonu, Regresyon Terapisi, Eft, Recall Healing, Meditasyon, Jungian Koçluk araçlarıyla danışmanlık yapıyor.