Deneyim

Retro değildir o, retro olsa duramazsın

Çok küçük yaşlardan beri astrolojiye ilgi duyan bir ikizler burcu olarak yakın zamanda Gahl Eden Sasson’ın çevrimiçi etkinlik haberini aldım. Burçlara meraklılar bilir, ikizler burcu olmanın en büyük gerekliliği HER ŞEY HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMA İSTEĞİDİR. Elbette gereken yapıldı ve online seminere hemen kaydolundu.

Sasson, 2024 yılı için bir kitap yazmış ve etkinlikte bu kitabın bize nasıl rehber olabileceğini anlattı. Yükselen, alçalan, Ay burcu, Venüs Allah ne verdiyse dinleyip sayfalarca not aldım. Bu sene hiçbir şeyi atlamaya niyetim yok. Retro mu var? Aslı kaçar. Dolunay mı var? Hop çekil iç dünyana, yap meditasyonunu, kimseye bulaşmadan mis gibi uyu. Hayır, yükselenim de yengeç, Merkür yetmiyor, Ay’ın hareketleri de bozuyor dengemi. Astrologları dinlediğim kadar lisede ders dinlemedim valla.

Şakalar espriler, kim hangi burç, bu sene uzaylılar gelecek mi, Zeki Müren de bizi görecek mi derken etkinlik, Koç burcu ile başladı. Normalde kendi burcum dışındakileri de dinlemem ama bu sefer seksen beş milyon şey düşünen zihnimin elini kolunu bağladım, tüm burçları teker teker dinledim. Yengecim ya hani bir yandan, sevdiklerime de canım feda. Alın tüm bilgilerim sizin olsun! Bakalım Plüton, Oğlak’tan Kova’ya geçerken ne hallere düşüyoruz? (Fransız Devrimi, Plüton Kova’dayken olmuş. Gerisini siz düşünün.)

Sevgili Koçlar, nisan ayında zorlanacakmışsınız. “Tabi siz bir ikizler tarafından size söylenen şeyleri her bakımdan yeterli gördüğünüz kendinizin hata yaptığını kabul etmesine şiddetle karşısınız ama bu sizin suçunuz olacakmış.” 19 yılda 1 ejderha gelirmiş ve 10 Şubat’ta ejderha yılına giriyormuşuz. E siz de ateş burcu olduğunuza göre yansın buralar. Plüton’u da arkadaşlık evinize bırakıyormuşsunuz. Yani, arkadaşlıklarınız değişecekmiş. Siz seversiniz öyle çılgın değişiklikleri, hadi yine iyisiniz.

Sevgili Boğalar, Plüton kariyerinize geliyormuş. Haziran ayına kadar Jüpiter de size yarenlik ediyor. Bundan iyisi Şam’da kayısı. “Anlatın anlatın siz seversiniz parayı.” Kariyerinizde ve statünüzde güzel gelişmelerle ekonomik durgunluktan kurtuluyormuşsunuz. Jüpiter, sizin de büyümenize vesile olacakmış. Aman diyeyim, kekleri börekleri löpür löpür götürmeyin bu sene bence. Sonra orada burada boğazınıza düşkün diye birtakım söylentiler (!) ortaya çıkıyor.

Sevgili canım bir tanem bebeğim İkizler, Merkür retrosuyla duvara toslamayalım diye aman dikkat dedi Sasson. Jüpiter bizden yanaymış.  Bu ikizler ne etti size derken canım Jüpiter yardım eli uzatıyormuş. Biraz övülünce şaşırdım tabi, genelde yerden yere vurulduğumuz için bir an duygulandım. Seyahat, yabancı kültürler, eğitimler, yeni dil öğrenmek, taşınmak ve “Burada yaşanmaz artık, yurt dışına gidip orada bir kafe açalım yea.” demek için çok uygun bir seneymiş. Siz yine de hızlı karar vermeyin. Bir Cumhuriyet kutlamasındaki laik atağa bakar, geri gelip toprağı öpmeniz.

Sevgili Yengeçler, tutulmalara dikkat edecekmişsiniz. Ne zaman tutulma olsa etkileniyormuşsunuz. Canım yükselenim… “Bir de bayıl istiyorsan.” Sasson dedi ki Plütonumuz ölüm evindeymiş. Öyle ölmeyiz füze at dedim ben de. İçimden. Neyse ki ölmüyormuşuz. Hamama gidiyormuşuz gibi katman atıyormuşuz vücudumuzdan. Kova’da 2044’e kadar kalacağından yatırım, cinsellik ve tutku evleri önem kazanıyormuş. Aman annemiz duymasın çok kızar sonra.

Sevgili Aslanlar, özellikle doğum günleri ağustos ayında olanların retroya dikkat etmesi gerekiyormuş. Biliyorum “Retro da kim köpek o bana dikkat etsin.” diyeceksiniz ama bütün ilişkilerinizi gözden geçireceğiniz bir dönemmiş. İnsanları beğenmeye beğenmeye eliyorsunuz diye yorumladım ben şahsen. Bazı insanlar doğum gününüzde istemediğiniz hediyeleri alabilirmiş. Umarım kelleleri gitmez. Kanun ve adaletle ilgili konular da gündeminizde olacakmış. Ben kaçtım, elçiye zeval olmaz.

Sevgili Başaklar, sağlık ve beslenmeye çok dikkat etmeniz gereken bir 2024 gelmiş. “Zaten her yeri şöyle bir güzel foşur foşur sildiğiniz için sağlıkla ilgili pek de sorun olmaz.” Başak, hizmetin burcu olduğundan yaptığınız işte değişiklikler ve fırsatlar olacakmış. Herkesin yaptığı işe kimse karışamaz, kusura bakmayın. İş beğendiremiyoruz size de. (Canım patronlarım sözüm sizden ta uzay boşluğuna kadar dışarı) Kimsenin yaptığı yemeği 2024’te de beğenmezseniz aç kalırsınız. Beslenme kısmı mükemmel olmalıymış. Halledersiniz, sizden ala mükemmeliyetçi mi var canım?

Sevgili Teraziler, güney ay düğümüne ev sahipliği yaparken kendinize odaklanmanız gerekiyormuş. “Merkür’ün adını verdim bırakın artık şu partnerlerinize odaklanmayı, çok rica ediyorum.” Sasson dedi ki kendi isteklerinize odaklanmanız gereken bir yılmış. Sevgi, mutluluk ve spor sizinle olacakmış. Yine yüz tane parfüm alacağınız bir sene geldi çattı. Mutlu oldukça da Afrodit gibi güzelleşirsiniz siz şimdi.

Sevgili Akrepler, sizler için kolay bir yıl gelmiş. Kime kin tutsam diye diye yediniz bitirdiniz kendinizi. 20 yıl boyunca gündeminiz ev, aile, ebeveynlik ve emlak olacakmış. Kendiniz olamadığınız uzun bir aradan sonra huzur buluyormuşsunuz. “İki dakikalık bir huzur duruşu sonrası intikam planlarına geçmeyin hemen.” Tadını çıkarın biraz, sevilip sevecekmişsiniz.

Sevgili Yaylar, yaya yaya bugünlere kadar geldiniz. “Biri de çıkıp demedi ki bu ne rahatlık kardeşim?” Canım ay burcum, iyi ki varsın! Dinlenmemi, yeni şeyler öğrenmemi, gezmemi sağlıyorsun. Doğum gününüz retrodaymış. İş konusunda adeta yeniden doğacakmışsınız. Gezmeli tozmalıysa neden olmasın değil mi? Leylek, bu sene de full time havada belli ki. İletişim, yazı ve pazarlama konularında parlayacakmışsınız.

Sevgili Oğlaklar, ciddi durayım diyorsunuz ama bir an bir gülme geliyor. Sizler için 2024’te para, yetenekler ve öz değer konularında büyük değişimler söz konusuymuş. İşe verdiğiniz değerin yarısını kendinize verirseniz bu iş olur bence. Kendinizi keşfetme yolunda sağlam adımlar atacağınız bir yıl olacakmış. “Sen hiç yaş tahtaya basmazsın mantıklı kararların efendisi.”

Sevgili Kovalar, bu sene de her sene olduğu gibi beyin bedava. “Zekâ fışkırıyor yine gözlerinizden.” Neredeyse her alanda majör bir değişim yaşayacakmışsınız. Sayenizde yapay zekâ, ortalığın tozunu attırıyormuş. Yeni icat çıkarmayın başımıza, diyeceğim ama bayılırsınız öyle teknolojik yeniliklere. Zekanın doğru ve yerinde kullanımıyla vereceğiniz kararlar size radikal güzellikler getiriyormuş.

Sevgili Balıklar, mart ayından beri Satürn size baya şey öğretmiş. Göz yaşınız da hazır hemen, bırakın şimdi duşta ağlamayı.” Plüton’un Kova’ya geçmesi sizde bir ruhsal dönüşüm yaratacakmış. Karmanızla çalışmak için doğru zaman yani. Yeni senede anlaşmalar, sözleşmeler, kariyerde yurt dışı fırsatları size göz kırpıyormuş. İş ve görevinizle ilgili ne istiyorsanız imgelemenizi tavsiye etti Sasson. Hayal kurmayı seven sizler için pek kolay bir ödev.

Tüm burçlara yargılarını teker teker dağıttığıma göre ben gidiyorum. Astroloji hakkında yazmak da ne kadar zevkliymiş. Gideyim de birkaç yeni eğitim bakayım. Biraz da astroloji öğreneyim.

2024 hepimize neşe ve bereket getirsin! Yüzünüz hep gülsün!


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ASLI ŞENGÜN
Üniversitede aldığı iletişim ve edebiyata dair kuramsal alt yapı ve tekniklerle fikirlerini çeşitli sitelerde yazarak pekiştirmeye ve herkesle paylaşmaya çalışıyor. Bir yandan içerik üretirken bir yandan aldığı eğitimlerle iletişim tekniklerini referans alarak yol arkadaşlığı yaptığı koçluk sistemiyle yetişkinlerin ve öğrencilerin hayatına dokunuyor. Düzenlediği eğitimler ve atölyelerle de evrendeki iyi yaşam çemberinde yeni nesil rehber ve öğrenci olma görevine devam ediyor. Sosyal medya hesabında içerik üretip yazmaya devam ederken aynı zamanda Mümkün Dergi bünyesinde yazı işleri müdürlüğü ve editörlük yapıyor.