Rota yeniden oluşturuluyor: Ay düğümleri burç değiştiriyor
Astroloji

Rota yeniden oluşturuluyor: Ay düğümleri burç değiştiriyor

Kuzey Ay düğüm Koç – Güney Ay düğüm Terazi: 18 Temmuz 2023 / 12 Ocak 2025

Merhaba Mümkün okuru;

Bu yazımda, kadersel rotamızın mimarları olan ay düğümlerini anlatmak istiyorum. Çünkü astrolojide bence en önemli iki uç nokta burası. Hepimizin hatta tüm ülkelerin doğum haritalarındaki ay düğümlerinin rotası ne ise o istikamete gidilmesi için türlü türlü kader planları yaşarız, yaşatılırız. Yaşamımızda (+/-) ne yaşıyorsak, aslında haritamızdaki kuzey düğüm enerjisine dönüşmek için yaşarız. O yüzden ben onlara daima “kadersel rotamızın mimarları” derim. Peki nedir bu ay düğümleri?

Her haritada iki zıt burçta yerleşmiş iki uç noktadır. Örneğin kuzey düğüm Başak ise, güney düğüm Balık olur. Kuzey düğüm Koç ise, güney düğüm Terazi olur. Bu karşıtlığın maksadı, zorlayıcı ve meydan okuyucu olsa da dualitenin yansımasıdır. Güney düğüm doğduğumuz andaki kişiyi, kuzey düğüm ise öleceğimiz zamanki dönüşeceğimiz kişiyi anlatır. Bireyi etkileyen iki zıt enerjidir. Bizler doğduğumuz anda güney düğümdeki burç ne ise o enerjide oluruz. Bir nevi güney düğüm burcu aşina olduğumuz bildiğimiz ve güvenli hissettiğimiz enerjidir. Ancak tekâmül bu ya; ilahi plan bizi bilmediğimiz aşina olmadığımız ve yeni olan enerjiye taşımak ister. Bu ise kuzey düğümdür. Kuzey düğüm bize yabancı olandır, alışmadığımızdır. Korkarız bu enerjiden çünkü bilinmezdir. O yüzden hemen hepimiz güney düğüm enerjisindeki burcun etkisi altında kararlar alır, uygularız. Ve hep hata yaparız.

Ay düğümleri her 1,5 yılda bir burç değiştirerek bizlerin kadersel rotasını da değiştirirler. Şimdi kuzey düğüm Koç’a, güney düğüm ise Terazi’ye geçecek. Peki önümüzdeki 1,5 yıl kader güzergahımızda bizleri neler bekliyor?

Koç; Zodyak kuşağının ilk burcudur. Başlamaktır. Yeniliktir. Öncelikle kuzey düğüm Koç olunca, yaklaşık 18-19 yıllık bir dönemi kapatıyoruz. Yaşamımızın hemen her alanının yenilenme süreci başlayacak. Yeni baştan başlayacağız.

Bizler bu yaşama tekâmül etmek için bedenlenerek gelmiş ruhlarız. Ve tekâmül ancak ve ancak ilişkiler yoluyla oluyor. Annemizle, babamızla, evladımızla, eşimizle, sevgilimizle, dostlarımız ve arkadaşlarımızla, iş arkadaşlarımız, patronumuz veya yöneticilerimizle hemen her ilişkimizde bir şeyler öğreniyor ve tekâmül ediyoruz. İnsan kendi başına tekâmül edemiyor. Haksızlığa uğruyoruz, aldatılıyoruz, ailemize üzülüyoruz, çocuklarımızla sorun yaşıyoruz, yakınlarımızı kaybediyoruz, işimizden çıkarılıyoruz, iflas ediyoruz, para kaybediyoruz… Yani tüm bunları tek başına yaşamıyoruz. Her bir olayda karşımızda bir insan oluyor. O insan konumu gereği bize bir şey öğretiyor ve tekamülümüze hizmet ediyor. Görevi bitince gidiyor.

Koç ve Terazi burçları; ilişkilerle ilgili iki zıt enerjidir. Koç’ta ben olmayı, Terazi’de biz olmayı öğreniriz. Bu ikisi arasındaki denge ilişkilerimizin temelini oluşturur. O zaman önümüzdeki 1,5 yıl, ilişkilerimiz gündemimizi oluşturacak demektir. Ben ve biz dengesi, alma ve verme dengesi gündeme gelecek. Biz kimde ne kadardık, kim bizde ne kadardı bunlar masaya yatacak. Her türlü ilişkimizde bunu deneyimleyeceğiz. Eğer bir ilişkide ben olmamışsak, kendimizi yok saymışsak sadece o ilişkiye hizmet etmişsek o ilişkimizde sarsılmalar, kopmalar yaşayacağız. Tam tersi aşırı ben merkezciysek, hiç karşımızdaki kişiyi düşünmüyorsak bu durum da ilişkinin dengesini bozacağından yine o ilişkide sarsılmalar, kopmalar deneyimleyeceğiz.

Kuzey düğüm gitmemiz gereken yolu, dönüşmemiz gereken enerjiyi gösteriyorsa Güney düğüm de bırakmamız gereken, geride kalması gereken enerjiyi gösteriyorsa demek ki bu süreçte kendimizi o ilişkinin içinde var etmeyi öğreneceğiz. İlişkinin kimyasını bozmadan kendimizi merkeze koyarak ben enerjisini çalıştıracağız.

Bu süreç bana göre hızlı tekâmül derslerinin olacağı bir süreç. 7’den 70’e hepimiz tekâmül edeceğiz. Çünkü ilişkilerimiz çok hareketlenecek. Hayatımıza girenler olacağı gibi, hayatımızdan çıkanlar, görevi bitip gidenler de olacak.

Bolca evlilik, ortaklık ve ilişki başlangıcı olacağı gibi, boşanmalar ve ortaklık bitişleri de olacaktır. Sansasyonel ayrılıklar duyacağız. Bizleri şok edecek ortaklıklar ve evlilikler göreceğiz. Her türlü danışmanlık bu dönem artacak.

Hak, hukuk, adalet… Bu üçü bir arada ilişkilerimizin temelini oluşturacak. Hak ve haksızlık bolca duyacağımız terimler olacak. Yeni meslekler gündeme gelecek. Riskli işlere imza atılacak. Daha cesur, daha atak kişilerin ortaya çıkarak liderliklerine tanıklık edeceğiz. Birçok meslek grubunda genç ve dinamik liderler tanımaya başlayacağız. Sportif yaşam hepimizin hayatına girecek. Sporun hemen her dalı önemsenecek. Spor salonları, spor koçları altın çağını yaşayacak. Mühendislik, cerrahlık, teknisyenlik önem kazanacak. Yaşam koçları, spritüel koçlar çağın ilgi uyandıran meslekleri olacak.

Hızlı karar verip uygulayacağız. Sabırsız bir dönem bizleri bekliyor. Daha öfkeli, daha tahammülsüz ancak daha atak ve cesur günlere hazırlanın. Kendinize şaşırmayın. “Ben eskiden bu kadar bencil değildim” diyeceğiniz çok gününüz olacak.

Kuzey düğüm Koç, güney düğüm Terazi döneminde;

Geliştirilecek nitelikler

 • Bağımsızlık
 • Kendinin farkında olmak
 • İçgüdülerine güvenmek
 • Cesaret
 • Sağlıklı bencillik
 • Dengeli vericilik

Geride bırakılacak eğilimler

 • Karşısındaki kişinin ne düşündüğünü düşünmek
 • Daima iyi ve sevilen insan olmaya çalışmak
 • Adalete saplantılı bağımlılık
 • Taraf olmaktan çekinmek
 • Kendini yok saymak
 • Güzel olmayı her şeyin üstünde tutmak

Dünyada ve Türkiye’de ay düğümleri

Yepyeni liderlerin sahneye çıkacağı bir dönem. Özellikle diplomasi ve diplomatik ilişkiler gündemde olacak. Ülkemizin diğer ülkelerle arasındaki anlaşmalar bozulabilir yeni anlaşmalar yapılabilir. Sınırlar yeniden çizilecek. Siyasi liderler arasındaki dengeler alt üst olabilir. Dünya genç ve cesur liderler isteyecek. Adalet ve yargı sistemi değişecek. Birçok kişinin yargılanacağı bir dönem olabilir. İlahi adalet bu dönemde işlemeye devam edecek.

Önümüzdeki 1,5 yıl kuzey düğüm Koç burcu geçişinde bu sözler mottonuz olsun:

 • Hayat cesurları sever.
 • Cesaretli bir adam tek başına çoğunluktur.
 • Cesaretle yaşamayan esaretle ölür.
 • Risk almadan olduğunuzdan başka bir duruma geçemezsiniz.
 • Büyük aşk ve büyük yatırım; daima büyük risk taşır.
 • İçgüdülerini takip et ve sonuçlarını yaşa.
 • Birini dinleyeceksen bu içgüdün olsun çünkü o ruhunun sesidir.

Sevgiyle.


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Olgu Ilgın
Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki kurumsal kariyer hayatını 2010’da tamamladı ve astroloji alanında yıllara dayalı eğitimlerini kolektif bilincin yükselmesi adına profesyonel hayatına taşıdı. Şirket, kurum ve bireylere danışmanlık yapıyor.