Alışveriş

Yaşam alanlarını keyifli hale getirmenin yolları

Yaşam kozamız; evimiz. Farklı ruh hallerimize, sevinçlerimize, korkularımıza rağmen bizi sarıp sarmalayan, dünyadan kaçmak istediğimizde sığındığımız limanımız… Özellikle pandemiyle birlikte hayatımıza giren evde vakit geçirme zorunluluğu, bir nevi aynaya bakmak gibiydi. Kendimizle baş başa kalmak, kendimizle ilgilenmek, kendimizi anlamaya çalışmak tüm rutinlerimizi baştan tasarlamamızı mecbur kıldı. Hemen uyum sağlamak zorundaydık.

Günlük rutinlerimiz yeniden şekillenince, nelere ihtiyacımız olduğunu ve nelerden hoşlandığımızı keşfe çıktık. Hemen herkesin ihtiyacı olan, Virginia Woolf’un ‘Kendine Ait Bir Oda’ sından ilham alır gibi, kendimizi iyi hissedebildiğimiz alanlar yaratmak konusu, bu içeriğimizin ana teması.

Dekorasyonun yaşam alanlarının kimliği oluşundan hareketle, birkaç sofistike ve iyi tasarımla nasıl daha keyifli bir stile sahip olabiliriz, dingin ve huzurlu bir ev yaşamı için nasıl tasarımlar var gibi soruların yanıtını birlikte bulmaya ne dersiniz?

MEDİTASYONA ÖZEL DEKORASYON

Ehlikeyif mumluk seti, Mesele.

Daha kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir ev yaşamı için ilk ihtiyacınız olan size özel bir köşe tasarlamak. Peki, bu köşe için hangi detayları göz önünde bulundurmalıyız? Hafif ama parçalı gün ışığıyla beslenebilen, yorucu ortam seslerinden mümkün olduğunca uzakta, aksesuar ve mobilyaların karmaşık değil olabildiğince az kullanıldığı bir bölümü gözünüze kestirebilirsiniz.

Özellikle yoga yapmaya gerek duymadan, tamamen odağınıza ve konsantrasyonunuza bağlı olarak ruhunuzu akışa bıraktığınız anların her biri birer meditasyon. Tamamen kişiye özel bu yoğunlaşma hali için bu köşe tasarımı, kaçış noktanız olacak.

Evinizin genelindeki stili bozmak istemeyebilirsiniz. Vereceğimiz önerileri öncelikli olarak kendi köşenizde uygulamalı, kademeli olarak ise iç mekânın tamamına kişisel kriterlerinize en uyacak şekilde yaymaya çalışmalısınız. Unutmayın, iç mekânda bütünlük doğru stilin neredeyse tamamı anlamına gelir.

Dresuar, Den Design.

KÜÇÜK DETAYLARLA HUZURLU BİR STİL

Köşenizde sizi rahat hissettirecek bir koltuk, başrol oyuncularından biri olacak. Berjer ya da uzanma koltuğu seçiminizin ardından bir de puf ile tamamlamanızda fayda var. Ayaklarınızı uzatıp en sevdiğiniz kitabı okurken dinlenmeniz oldukça önemli. Bu koltuk ve pufların mutlaka doğal dokulu kumaşlarla tasarlanmış olması detayını unutmamak gerek.

Roy puf, Grob Design.

Huzurlu bir köşenin peşine düşmüşken sanatın iyileştirici gücünden ilham almadan olmaz. Renkleri ve doğadan ilham alan temasıyla bir duvar tablosu, dengenizi korumanızı sağlayacak. Dekoratif anlamda da az eşyayla kurguladığınız köşenizi yeterince tamamlamış olacak. Fakat tablo seçerken öncesinde kendinize sormanız gerek: Bu tablo, benim için hangi duyguları ortaya çıkarıyor? Yanıtınız kesinlikle huzur olmalı.

Fatih Dülger imzalı Dinler isimli tuval üzerine yağlı boya tablo, Art50.net

DOĞAL OLANIN PEŞİNDEN GİTMEK

Doğal malzemeler, doğal içerikler… Hem yaşadığımız çevreye uyum sağlamak hem de zararlı ürünlerle dünyaya acımasızca davranmamak için bunu borçluyuz. Aynı zamanda huzurlu bir yaşam alanı kurgulamak için doğal içeriklerle yapılmış reçeteler gerekli. Soya içerikli mumlar, bu konuda alacağımız en hızlı aksiyonlardan biri. Hem sağlıklı hem de uzun ömürlü bir kullanıma sahip. Kendinize ait köşenizi mumlarla şımartmanız gerektiğini söylememize gerek var mı? Bizce yok.

Deniz kabuklu okyanus esanslı soya bar buhurdanlık mumu, Mis Mum Candles.

Mini Nude Pillow mum, Leone Di Fiume.

Evin diğer köşelerine de imkânınız dahilinde yayabileceğiniz detaylar, stilin devamlılığını sağlıyor. Örneğin banyonuzda mis kokulu sabunlar, banyo keyfinizi adeta bir SPA deneyimine yaklaştıracak ürünlerden biri. Çok basit değil mi? Mutluluk, basit detaylarda gizli.

Anti Stress Traditional sabun, Atelier Rebul.

Dekorasyonun son adımlarından biri, her zaman kokulardır. Biz uyurken bile çalışmaya devam eden koku duyumuz, uykudan uyanıp yeni bir güne gözümüzü açtığımızda ya da stres anında bize kendini hatırlattığı her köşede doğal ve aromatik seçeneklerle beslenmeye devam edecek. Oda spreyleri, buhurdanlıklar, mumlar tam da bu duyumuza hizmet edebilecek tasarımlardan.

R’Fresh Air oda spreyi, Radika Aromaterapi.          

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

gokce_karaman
Gazetecilik bölümü mezunu. Televizyon muhabirliği ve haber fotoğrafçılığının ardından 10 yılı aşkın bir süredir dergicilik yapıyor. Şimdilerde her biri freelance olarak All Decor dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, iç mekân stilistliği, medya danışmanlığı ve yazarlığı bir arada yürütüyor.