GÜNE NEŞELİ BAŞLAMAYI VADEDEN 9 SABAH RİTÜELİ
Esenlik Mümkünat

Güne neşeli başlamayı vadeden 9 sabah ritüeli

Sosyal medyanın adını her şeye karışan komşu teyze olarak değiştirmek de mümkün zira her gün tavsiyeler içeren yüzlerce video ve gönderi önümüze düşüyor. Ve hiç kimse sürekli tavsiye dinlemek istemez. Hele de çok sevdiğiniz kahve kötülenirken pek de sevmediğiniz detoks çayına iltifatlar yağıyorsa… Bu postları izlerken, okurken, sanki annesi ya da babası parmağını sallıyormuş gibi hisseden, sağlıklı seçimler yapmadığı için suçluluk duyan kaç kişiyiz?

Şimdi bu ruh halinden çıkıyor, rutin hale gelebilecek bazı ritüellerin gerçekten işimize yarayacağını kabul ediyor ve biricik varlığımıza en uygun düşen rutinleri belirmeye başlıyoruz. Böylece hem direnç gösterme riskimiz azalacak hem de hayatımızda oluşacak mikro değişimler birkaç ay sonra kocaman bir dönüşüm hikâyesine evrilecek.

Sabah ritüelleri neden önemli? Sabah ritüelleri, güne dolu dolu başlamamıza ve günün devamında yapılacaklar listemizle başa çıkmaya hazır hissetmemize yardımcı olabilir. Zamanımız sınırlı olsa bile birkaç bilinçli adım, günün karmaşası başlamadan önce yavaşlayıp nefes almamızı sağlayabilir.

Haydi sadece ama sadece bize ait olan bir ritüel dizisi oluşturmaya başlayalım!

  1. Bir Bardak Ilık Su

Kahveyi atlayıp güne suyla başlamak, kafein bağımlılarını huzursuz edebilir ancak sabah az miktarda ılık su içmek, vücudumuza en çok ihtiyacı olan şeyi vererek güne başlamamıza yardımcı olur: Hidrasyon ve nazik bir uyanış. Endişelenmeyin, daha sonra kesinlikle kahve içebilirsiniz.

  • Güneş Işığı

Sabah ilk iş güneş ışığı almak, fiziksel ve zihinsel olarak enerjik hissetmemize yardımcı olabilir. Uzun ve hızlı bir yürüyüşe çıkmaktan bahsetmiyoruz. Güneşli sabahlarda balkonunuzda sessizce oturmak ya da kısa bir yürüyüşe çıkmak, güneş ışığını içinize çekmek yeterli. Bu sırada ılık suyunuzu da yudumlayabilirsiniz.

  • Nazik Hareketler

Eğer imkânınız varsa yoga, pilates gibi derslerinizi sabah saatlerine alın. Olmuyorsa kendi mekanınızda eskilerin “kültür fizik” dedikleri küçük hareket serilerini yapabilirsiniz. Bunun için internette çok sayıda öneri bulabilirsiniz. Egzersiz sonrası mutluluk hormonları sisteminize hücum edecek.

  • Sakin ve Leziz Yudumlar

Kahve ve çay tutkunlarındansanız bir kahve dükkanında kuyruk beklemek yerine kahvenizi evde hazırlayıp yine ilk yudumları sakince evde almayı tercih edin. Bakalım maymun zihniniz sizi geç kalacaksın diye dürterken bunu kaç dakika boyunca yapabileceksiniz? Günler geçtikçe daha sakin yudumlar aldığınızı ve hiçbir yere geç kalmadığınız fark etmeniz kaçınılmaz olacak.

  • Meditasyon veya Dua

Manevi öz bakım için zaman ayırmaya çalışıyorsanız, meditasyon veya dua gibi basit aktiviteleri neredeyse her yerde yapabilirsiniz. İçe dönüp ruhsal gelişiminizi düşünmek için zaman ayırmak, gün için kendinizi hazırlamak, yürüyüşte, toplu taşımada ya da arabada yapabileceğiniz kendisi küçük sonuçları büyük bir ritüel.

  • Kısacık Okumalar

Beş dakikalık bir okuma size çok az gibi gelebilir ancak bunu bir yıl boyunca her gün yaparsanız sonuç bambaşka olur. Güneş altında otururken ve yavaşça suyunuzu,kahvenizi yudumlarken 5 dakikalık bir okumayı da eklerseniz birkaç ritüeli birleştirerek zaman kazanabilirsiniz.

  • Yapılacaklar Listesi

Karışık bir zihin, gün içindeki görevlerinize başlamak için en iyi yol değildir. Her şeyi, hatta en basit görevleri bile listelemek, zihninizdeki tüm şeyleri boşaltmanıza ve onları gerçekten yapmaya odaklanmanıza yardımcı olur.

  • 5 Dakikalık Temizlik

Okuma gibi, evinizi sadece beş dakika toplamak çok fazla gibi görünmeyebilir. Ancak bu beş dakika, mekânınızın düzenli hale gelmesine ve farkında olmadığınız bir yükü kaldırmanıza yardımcı olabilir.

  • Bilinçli Olarak Hazırlanın

Kendinize bakım yapmak, saçınızı şekillendirmek ve gün için bir kıyafet seçmek telaşlıyken zor gelebilir. Bir nefes alın, kendinize birkaç ekstra dakika verin ve bu süre zarfında kendinize bakım verme niyetinize odaklanarak hazırlanın.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

Sevmediğiniz Şeyleri Yapmayın

Eğer okumayı sevmiyorsanız ya da yoga size hiç hitap etmiyorsa kendi tercihlerinize yönelik seçenekler oluşturun. İyice düşünün, yaratıcı olun ve keyif almaya bakın. 

Ailenizi Dahil Edin

Eğer aile fertleriniz ile ortak zevkleriniz varsa sabah ritüellerinize onları da dahil edebilirsiniz. Böylece üşenme, erteleme eşiklerinden geçmek için birbirinizi motive de edersiniz. Birlikte yürümek, birlikte güneşlenmek, kahvenizi birlikte yudumlamak belki de yoga….

Zihin, Beden ve Ruh Odaklı Olun

Bir insan olarak birçok ihtiyacımız var. Zihnimiz de bedenimiz de ruhumuz da günün başında öz bakımı hak eder. Sabah ritüelinizi oluştururken, fiziksel, zihinsel ve ruhsal depolarınızı doldurmanıza yardımcı olan en az bir aktiviteyi dahil etmeyi deneyin.

KENDİ RUTİNİNİZE EKLEYEBİLECEĞİNİZ DİĞER RİTÜELLER

Gününüze olumlu düşüncelerle başlayın.
Eşiniz ve/veya çocuklarınızla kucaklaşın.
Sabahleyin lenfatik sisteminizi harekete geçirmek için kuru fırçalama yapın.
En sevdiğiniz müziği veya ilginç bir podcast’i dinleyin.
Beyninizi boşaltmak için sabah düşüncelerinizi yazın.
Şükran günlüğünüze yeni maddeler ekleyin.
Sevdiğiniz bir kahvaltı yapın veya besleyici bir smoothie hazırlayın.
Bitkilerinize bakım yapın.
Telefonunuzda veya sosyal medyada bilinçli zaman geçirin.
En sevdiğiniz mumu yakın.
Gününüz için niyetlerinizi düşünmek için evinizin sessiz bir bölgesinde zaman geçirin.

Keyifli sabahlar!


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.