Alışveriş

İsveçlilerin dengeli yaşam sırrı: Lagom felsefesi

Kurallar dahilinde mutlu, sakin ve huzurlu insanların İskandinavya’sında işler yine bildiğiniz gibi. Peki, bu yaşam kalitesi nereden geliyor? Biraz ipucu almaya ihtiyacımız var gibi. Bu konuda atabileceğimiz adımlardan biri olan İsveç felsefesi Lagom, hem dekorasyon hem de hayata bakış açısından dengeli olmanın yollarını anlatıyor.

Yazar Linnea Dunne ile dikkatimizi çekmeyi başarmış Lagom kültürü, kendisinin yazdığı “Lagom: İsveçlilerin Dengeli Yaşama Sanatı” kitabının Türkçe çevirisiyle bir süre çok satanlardaydı. Peki, popülerlikten sıyrıldığı şu dönemlerde Lagom’a biraz yakından bakmak nasıl olur? Öyleyse başlıyoruz!

Linnea Dunne imzalı İsveçlilerin Dengeli Yaşam Sanatı Lagom isimli kitap, Pegasus Yayınları

Mental anlamda güçlü bir yanı olan Lagom, İsveç dilinde “Ne az, ne çok fazla, kararında” anlamına geliyor. Hikayesi ise bir hayli eski; Vikingler döneminden kalma. Savaş ganimetlerini ve savaşta elde edilen yiyeceklerin her birini eşit bir şekilde paylaşmanın hikayesinden doğduğu söyleniyor. Yani, bu taraftan bakıldığında popüler akımların çok daha ötesinde bir bakış açısı sunuyor.

Küçük dokunuşlarla bile bu akımı yaşam alanınıza dahil edebileceğinizi anlatmak için size bazı önerilere yakından bakmak ve felsefeyi böyle tanımlamakta fayda var. Günlük tüketim alışkanlıklarımızı ve tercihlerimizi de bu düşünceyle yaparsak eğer gerçekten keyif veren bir yanı olduğu fikrinde buluşacağız sanıyorum.

LAGOM FELSEFESİNİ EVLERİMİZE UYARLAMAK İÇİN ADIMLAR NELER?

Ginkgo yaprakları formlu metal duvar süsü seti, 451,50 TL, Artepera.com

İlk yapacağımız, yaşam alanımızın yeterince gün ışığı alıp almadığını kontrol etmek. Halihazırda kullandığımız mevcut gün ışığını artırmak için ise bazı detayları takip edebiliriz. Örneğin; perdeler. Hafif ve pamuklu kumaşlara sahip, açık renkli ve ışığı geçirgen perdeler kullanmak, daha aydınlık bir görünüm sağlayacak. Koyu ve kalın fon perdeler yerine açık gri ve aynı renkte desenlere sahip, göz yormayan seçeneklere yönelebiliriz.

Orta karar seçimlerden ibaret olan Lagom felsefesi, daha mütevazı bir hayat sürmenizi öğütlüyor. Tamamen kendinize özel bir denge peşinde olmanızı ve sonunda o dengeyi bulmanızı sağlıyor. Her seçiminizde olması gerektiğinden az ya da fazla olmamasına dikkat etmenize yardımcı oluyor. Ne kadar naif, değil mi?

DEPOLAMA ALANLARI İLE FONKSİYONELLİK KAZANDIRMAK

Saklama alanlı kadife puf seti, 1.199 TL, Tchibo.

Lagom için önemli olan, dağınıklık ve kalabalıktan uzakta bir hayat sürdürebilmek. Bunun için ise bolca depolama alanı kurgusu ve depolama kutularına ihtiyacımız var. Kapaklı ve şeffaf olmayan kutularla ustaca ayrıştırdığınız materyallerinizi hem her daim elinizin altında hem de görünürden uzakta tutabileceksiniz.

Zarif formlu mobilya ve aksesuarlar kullanmak da, derli toplu bir görünüm için ihtiyaç listesi içindekilerden. Yoran, vakit harcayan ve alçak gönüllülükten uzak bir bakış açısı Lagom ile uyuşmuyor. Sadece dekorasyonu değil tamamen bir yaşam tarzını hedef alan bu felsefe, hafifliğin verdiği sakinleştirici etkiden ilham alıyor. Bu haliyle baktığımızda ise tam anlamıyla zamansız bir stilden bahsetmek mümkün.

DOĞADAN İLHAM ALMAK VE BUNU EVE UYGULAMAK

Oturma grubu, fiyatı değişkenlik gösterebiliyor, Mudo Concept

Bu felsefede, en önemli detaylardan biri ise doğal olana yer vermek ve diğerlerini evin dışında bırakmak. Nasıl mı? Sürdürülebilirlik mantığına uygun mobilya ve aksesuarlar almak, keten, organik pamuk gibi doğal tekstil dokularını tercih etmek, suyu ve elektriği gereğinden fazla kullanmamak… Geri dönüşümü mümkün olan malzemeleri kullanmayı alışkanlık hale getirmek de çok önemli. Plastik kullanımı yerine cam ve porselen kullanımına yönelmek bu alternatiflerden en önemlisi belki de.

Aynı zamanda evin hemen her alanında özgürce kullanabileceğiniz ahşap dokular, evinizde başrolü ele geçirmiş olmalı. Bambular, hasırlar da yaz-kış demeden dekorasyonunuzu güzelleştirecek detayların arasında. Doğrudan üretimin içinden gelen, el yapımı ve el emeği sonucunda ortaya çıkmış ürünler de Lagom’un dünyasıyla uyumlu. Şeffaf cam aksesuarlar ise Lagom’a uygun favori seçimlerinizden biri olacak.

SAKİNLEŞTİREN ETKİNİN PEŞİNDE BİR HAYAT SÜRMEK

Indigo porselen Türk kahvesi fincanı, 69 TL, Katzze

Fazlasından kaçmak demek, ucuz ürünler ve seçimlerle bir hayat sürmek demek mi oluyor? Elbette hayır. Asla ucuza kaçmadan ve aynı zamanda sevdiğimiz detaylardan uzak kalmadan bir hayat kurgulamak anlamına geliyor. Büyük mobilyaları seçerken uygun fiyatlı ve orta kaliteli bir tasarıma değil, kesinlikle sizi rahat ettirecek ve kaliteli bir alternatife yönelmelisiniz. Çünkü Lagom felsefesine göre, eşyalar sizinle uzun yıllar uyumlu bir hayat sürmeli. Aynı zamanda eşyaların arasında rahatlıkla hareket edebileceğiniz mesafeler kalmalı; bu dağınıklıktan uzak kalmanın da bir başka yolu.

Her zaman düzenli olmak ise Lagom’un büyük adımlarından biri. Gördüğünüzde size kendinizi iyi hissettirmeyen tüm detaylardan uzak durmanızı öğütleyen Lagom felsefesi, eskimiş ve görünümü kötü detayları evinizin dışında bırakmanız gerektiğini söylüyor. Özellikle yatak odasında, yani sizi yeni bir güne hazırlayan bu alanda, mutlaka kendinizi şımartmanız gerektiğini öğütlüyor.

KULLANIŞLI, PRATİK VE İŞLEVSEL SEÇİMLER YAPMAK

Sedir, 3.000 TL, Grob Design

Büyük ölçekli mobilya ve tamamlayıcı mobilyalardan bahsederken mutlaka fonksiyonel ve rahatlığınızı ön planda tutacak bir şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sade formlara sahip, deseni olmayan ve cilasız mobilyalar, Lagom’un felsefesiyle uyumlu.

Lagom kültüründe önemli bir yere sahip olan kahvaltı ve yemekler için yemek masınızın konumu, büyük önem taşıyor. Bol güneş ışıklı ve en sevdiğiniz duvar aksesuarlarıyla tasarladığınız bir yemek alanı, Lagom’a göre güne pozitif başlamanın en iyi yollarından biri.

PEKİ, HANGİ RENKLER LAGOM KÜLTÜRÜNE UYUYOR?

Exotica saksı, 559,93 TL, Chakra

Bu renk listesinin başında beyaz var. Ferahlık ve aydınlığın temsilcisi dilebileceğimiz beyaz ve tonları, Nordik felsefenin en belirleyici detaylarından biri. Beyazdan griye doğru farklı tonlar arasında gidebileceğiniz anlarda evinizi kuzey ve güney olarak ikiye bölebilirsiniz. Güneşli yön için grileri, diğer bölüm için ise beyazları seçerek ışık dengesi oluşturabilirsiniz.

Bu açık renklerin dengeleyici rengi ise yeşiller. Koyusundan açığına her farklı tonuyla uyumlu ürünler seçebilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak ise mavi rengin peşinden gidebilirsiniz. Zemin ile aynı renkte ve hafif kilimler tercih etmek, iyi bir görünüm yakalamak için şart. Yine aynı renk bütünlüğünü bozmadan koltuk şalları ve yastıklara yönelebilirsiniz.

Açılış fotoğrafı: Green Leaf duvar boyası, Jotun.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

gokce_karaman
Gazetecilik bölümü mezunu. Televizyon muhabirliği ve haber fotoğrafçılığının ardından 10 yılı aşkın bir süredir dergicilik yapıyor. Şimdilerde her biri freelance olarak All Decor dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, iç mekân stilistliği, medya danışmanlığı ve yazarlığı bir arada yürütüyor.