Farkındalık

Mutlu insan sever, sevilir

Sevgililer Günü diye isimlendirilen bir gün, sevgimizi ifade etmek için aslında bahane oluyor. Sevgimizi ifade etmek için bile bahanelere ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu tür özel günler vesile oluyor belki de sevgiden yana ne hissettiğimizi, nasıl hissettiğimizi fark edebilmek için. Elbette bir sektör de var ki anlam yüklediğimiz günlerden gelir elde ediyor, geçimini sağlıyor.

Özel günlerin ekonomiye hizmet eden anlamını geride bırakıp konumuza dönecek olursak sevgililer gününde, sevme ve sevilme kapasitesine dikkatinizi çekmek isterim. Çünkü sevme, sevilme kapasitemiz gün gelir çoğalır, gün gelir azalır.  Bazen sevmekte iyiyizdir ancak sevilmeye izin vermekte zorlanırız. Kendimizin sevilesi olduğuna inanmadığınızdan…

Sevilmek için çok sevmemiz gerektiğine inanmışızdır. Halbuki insan sebepsiz sevilebilir.

Sevme ve sevilme kapasitemizi azaltan ya da artıran nedir?

En başta, insanın sevmeye ve sevilmeye dair yaşadıkları belirleyici olur.
Sevdikçe sevgiyi hissetmesi olumlu bir pekiştireç olurken sevdikçe hayal kırıklığı ve acı hissetmesi, sevmekten kaçmasına, sevilmeye izin vermemesine ya da bir ilişki içindeyken ilişkiyi sabote etmesine, dahası kendini sevgiden mahrum bırakmasına sebep olabilir. Sevmenin, geçmişte yaşadıklarından dolayı, insanın iç dünyasında adeta bir ceza olarak algılanması söz konusu olabilir.

Sevmek suçsa bilinçaltı ceza keser

Nitekim, tek suçum seni sevmek cümlelerinin yer aldığı şarkılar bile mevcut. Sevmek suç…

Sevmek suçsa bilinçaltı ceza keser bir şekilde. Kendimizi sevmeye ve sevilmeye dair kısıtladığımızı farkında olursak yeniden sevme ve sevilme kapasitemizi artırmaya izin verebiliriz. Sevgililer günü buna hizmet etsin. Dilerim ki öz sevgimiz, iyice ifade bulurken sevmeye ve sevilmeye dair geçmişin tüm acıları şifalansın. Siz bu yazımı okurken sevmeye ve sevilmeye dair kapasitemi genişletme niyetimle Afrika’da bir inzivadayım.

Çünkü biliyorum ki kendi mutluluğu için “Ben zamanı” yaratan insan daha çok sevebilir ve sevilebilir.

Mutlu insan sever, sevilir.


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

hande-akin_02
Geçmişinde olanlarla ve özünden gelenlerle bir yolculukta. Yazar, okur, psikoloji, iletişim ve ilişki uzmanı. Aile Konstelasyonu, Regresyon Terapisi, Eft, Recall Healing, Meditasyon, Jungian Koçluk araçlarıyla danışmanlık yapıyor.