Farkındalık

Kökten değişim için köklerde değişim


2023’ün ilk yazısı…

Yeni bir yıla başlarken dileklerimiz, niyetlerimiz, hedeflerimiz gündemimiz olur. Birbirimize ilettiğimiz iyi dileklerin içinde yeni başlangıçlar da vardır. Yılın başında bir şeyleri bırakmayı ve yeni bir şeylere başlamayı isteriz.

BİZ DEĞİŞİM İSTERİZ, BİLİNÇALTI İSE AYNI KALMAK

En zorlandığımız konulardan biri hayatımızda olmasını istediğimiz şeyler için değişimi kabul edebilmektir. Çünkü bilinçaltımız değişimi hiç istemez, yeniye direnç gösterir. Konforlu alana bir kere alışmışızdır. Bilinmeyenin riskleri zihnimizde döner durur ve bu riskler yeniye adım atmamızı engelleyebilir.

İşte bu sebeple yaşamımızda kökten değişimler istiyorsak ve bunun için niyetimiz tam ise üzerimize düşen hareket etmek, gayret göstermektir. En basit istekten, gerçekleşmesi en zor olarak görünene kadar formül aynıdır: Zihnin tüm sınırlayıcı inanç kalıplarından sıyrılıp saf bir istekle hareket etmek. Bu esnada duyguların, korkuların farkındalığında ve onları hissederek, tatlı tatlı misafir edip sonra da gönülden bir vedayla yolcu etmek.

Kökten değişimin önündeki engel, köklerimizdeki hiç bilmediğimiz dolanıklıklar olabilir. Köklerimiz deyince ne anlıyoruz? En basit tanımıyla yaşamda varoluşumuzun temelleri; annemiz ve babamız. Bazılarımız, biyolojik ebeveynlerini bilmiyor, tanımıyor. Sırlar dünyasında yaşadığımız için hakikat ancak vakit saat gelince, talep edene ve cesur olana açılabiliyor. Dolayısıyla köklerimizdeki yani anne ve babamızla birlikte onların ailesinden, atalarımızdan gelen pek çok dolanıklık, bugün kökten değişimin önünde engel olabiliyor.

AİLENİN DEDEKTİFİ OLMAYA NE DERSİNİZ?

Aile sistemine etki etmiş pek çok konu bugünkü hayatımızda kontrolümüz ve isteğimiz dışında bir şeylerin değişiyor olmasının ya da hiçbir şeyin değişmiyor olmasının ardındaki dinamiklere işaret ediyor olabilir mi?

Bu soruyu cevaplamak için tatlı bir dedektif edasıyla kendi sistemimizde neler yaşandığına bakmakta fayda var. Özellikle de travmalar neticesinde kendi bölünmüş parçalarımızı toplamaya, kendimizi bütünleştirmeye, sağlıklı parçamızı güçlendirmeye… Bunun ne kadar farkındayız? Hayatımızda olmasını istediğimiz şeyler için gerçekten sorumluluk alıyor muyuz? Değişim için gönülden bir kabulümüz var mı?

Dilerim; kendimizin ve bütünün hayrına kökten değişim için köklerimizde değişim kolaylıkla, keyifle olur.

Bu hafta sonu; 7 Ocak’ta yeni yılda kökten değişim niyetiyle, Yuka Mekan’da yılın ilk Aile Konstelasyonu Grup Çalışması’nı yapıyorum. Katılmak ve bilgilenmek isterseniz detaylara Yuka Mekân Instagram sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi:

“Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir” diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Görüşmek dileğiyle,

Sevgilerimle…


©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

hande-akin_02
Geçmişinde olanlarla ve özünden gelenlerle bir yolculukta. Yazar, okur, psikoloji, iletişim ve ilişki uzmanı. Aile Konstelasyonu, Regresyon Terapisi, Eft, Recall Healing, Meditasyon, Jungian Koçluk araçlarıyla danışmanlık yapıyor.