pexels-samantha-garrote-2467396-mod
Farkındalık

Umudu çoğaltmanın yolu; yaşamları kolaylaştırmak

Fark ettim ki yaşamları kolaylaştırmak umudu çoğaltıyor. Çok güçlü bir duygu durumu; umutlu olmak, umut vermek… Sanki dalga dalga pozitif bir enerji yayılıyor.

Zorluklar büyütür insanı elbette… Her zorluk öğrenmemiz, yeni bir şeye adapte olmamız için bizi geliştirir. Yaşam zorlukları getirir, ardından baş edebildiğimiz sürece hediyelerini de verir. Sanki gizli, sonsuz bir döngü bu; insanı yolda tutan… İşte bu esnada; zorluklara göğüs gererken, zorlukların içindeki hikmetleri ararken bence en önemlisi umudun olması… Umut varsa yaşam yeniden anlam buluyor, yaşamaya değer oluyor.

Umut bitince yaşam da tükeniyor, anlamsızlaşıyor. Tükenmişlik sendromu dediğimiz şey kapıda görünüyor. Ardından umut terk ettikçe depresyon da kapıdan içeri giriyor. Alışkanlık zihini, aldığımız pek çok hipnoz, kolaya kaçmamız, duygularımızla yüzleşmek istemememiz, travma dediğimiz yaşamımızı etkileyen olayları yok saymamız, anti depresan ilaçları şeker gibi yutturuyor. Hapı yuttuğumuzun göstergesi oluyor. Farkındalık olmadan otomatik pilotta sanki bir başkasının yaşamı sürüyor.

Amacım içinizi karartmak değil, aksine sanki bir çocuğun yeni bir keşif heyecanı gibi kendimce bulduğum sihirli bir formülü paylaşmak…

UMUT OLSUN DİYE…

Fark ettim ki yaşamları kolaylaştırmak umudu çoğaltıyor. Çok güçlü bir duygu durumu; umutlu olmak, umut vermek… Sanki dalga dalga pozitif bir enerji yayılıyor. Başkalarını da etkisi altına alıyor. Umudun iyileştiren, iyi hissettiren bir etkisi var. Çaresiz gibi görünen hastalıklarda bile umut bir anda tedavi sürecini kolaylaştırıyor, hızlandırıyor. İnsan zihni; pozitif düşüncede kalabildiğinde daha hızlı iyileşiyor, sorunlara hiç beklenmedik bir anda çözümler bulabiliyor. Hatta üretkenlik artıyor, yaratıcılık çoğalıyor, ilhamlar bardaktan boşalırcasına yağıyor.

Umudu beslerken, umut olurken ona tatlı bir tebessüm eşlik ediyor. Bu iki kardeş kol kola girince neşeye de yer açıyor. İnsan yaşamında umudu çoğaltmanın yolunu, başka yaşamları kolaylaştırmakla kolayca buluyor.

Kart bakiyesi yetersiz olan yolcuya, şoförün geç demesi gibi… Hastanedeki görevlinin mesai saati henüz yeni bitmişken kayıt açması, hastaya yol göstermesi gibi… Şakır şakır yağan yağmurun altında taksi bekleyeni araca buyur etmek gibi… Uçağa yetişmek için koştururken birilerinin sırasını sana vermesi gibi… Yolcu motoruna bebek arabasını taşımakta zorlanan anneye yardım etmek gibi… Bazen kuralları esneterek destek olmak gibi… Kısacası yapabileceğini basitçe, naifçe yapmak gibi…

Birilerinin yaşamını kolaylaştırmak aslında o kadar kolay ki… Küçük küçük şeylerle, minik minik adımlarla sadece yapabileceğini yaparak… Elindeki beceriyi sunarak, paylaşarak. Hiçbir beklentiye girmeden, hayatın akışında olduğu gibi…Birilerinin yaşamını zorlaştırmak yerine kolaylaştırmayı, katkı olmayı seçerek…

Bumerang etkisi; kolaylaştırdığımız yaşamlar umudumuzu çoğaltarak yaşamımıza katkı sağlıyor. Bir daha hiç görmediğin o kişiye gönülden, hiç düşünmeden, hesap kitap yapmadan sunduğun o küçücük destek, gün geliyor senin için nimet oluyor. İçinden çıkılmaz gibi görünen bir durumda beklenmedik çözümü getiriyor.

Doğru duvar yıkılmıyor. Yaradan’ın ikramı pek bir lezzetli oluyor. İki damla yaş süzülürken yanaklarına biliyor ve hissediyorsun ki kolaylaştırmaya vesile olduğun yaşamlardan dolayı; senin de yaşamın kolaylaşıyor, hafifliyor, rahatlıyor. Sonuç olarak bu döngünün umut olarak yansıması muhteşem… Mucizevi!

İşte böyle; yaşamda bazı zorlu deneyimlerden geçerken yaşamları kolaylaştırmanın umudu çoğalttığını fark ettim. Umudumuz daha da çoğalsın diye paylaşmak istedim. Pazartesi akşamları online buluşmalarla yaşamı kolaylaştırmak niyetiyle BİRlikteyiz. Siz de yaşamları kolaylaştırarak umudu çoğaltmak isterseniz yazın bana lütfen… Görüşmek dileğiyle, sevgilerimle…

Bu yazı, Mümkün Dergi’nin Dergilik platformundaki 1. sayısında yayınlanmıştır. Ocak 2022

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

hande-akin_02
Geçmişinde olanlarla ve özünden gelenlerle bir yolculukta. Yazar, okur, psikoloji, iletişim ve ilişki uzmanı. Aile Konstelasyonu, Regresyon Terapisi, Eft, Recall Healing, Meditasyon, Jungian Koçluk araçlarıyla danışmanlık yapıyor.