Alışveriş

Hayat kalitenizi yükseltme garantili 10 uygulama

Çağımızın en belirgin gelişmelerinden biri ne diye sorsalar birçoğumuz dijitalleşmeyi ilk sıralara koyacaktır. Covid-19 salgının da etkisiyle dijitalleşme sürecimiz büyük bir ivme kazandı. Artık alışverişten haber takibine, ajanda planlamasından sosyalleşmeye ve toplantılara kadar birçok işimizi online olarak hallediyoruz. Bu hızlı dönüşüm karşısında temkinli olanlardan ya da öncelikle fayda odaklı harekete geçenlerdenseniz hoşunuza gidebilecek uygulamaları bir araya getirdik.

HAPPY NOT PERFECT: İÇTEN DIŞA İYİ HİSSET

İlk uygulamamız, bir klinik psikolog ile bir nefes uzmanının kafa kafaya verip geliştirdiği ve muhtemelen üzerine çalışmak istediğiniz her türlü konuya dair en az bir çözüm üretmiş olan “Happy Not Perfect”. Mükemmel olmadığına mutlu olabilmek isteyenlere yönelik uygulama, bilimin de desteklediği yöntemleri kullanarak bizleri içten dışa iyi hissettirmeyi hedefliyor. İçeriği hakkında ipucu vermek gerekirse uyku problemleri, kalp kırıklığı, stres, nefes ya da özgüven üzerinde çalışabileceklerinizin küçük bir kısmı. Meditasyon ile üstesinden gelmek isteyebileceğiniz daha spesifik konular da mevcut. Şimdilik yalnızca İngilizce kullanıma açık olan ve içeriğinde üç yüzden fazla ders, meditasyon ve uygulama bulunan uygulamada hayata daha pozitif bakmanızı sağlayacak oyunlar, şükran duyduklarınızı yazabileceğiniz bir günlük, belirlediğiniz hedefleri listeleyip takip edebileceğiniz bir ajanda ve bırakmak istediklerinizi yazıp vedalaşabileceğiniz bir alan da mevcut. IOS veya Android üzerinden akıllı telefonunuza ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz.

 BLOSSOM / PLANTSNAP: ÇİÇEĞİNİZİN SULAMA VAKTİ GELDİ

Bir uygulama düşünün ki herhangi bir bitkinin fotoğrafını çekiyorsunuz ve ne olduğunu, onun hangi ortamlarda yaşarsa en mutlu olacağını, hangi durumların tehlike yaratabileceğini size bir bir söylüyor. Bunlarla da kalmıyor, bitkinizi ne zaman sulayacağınızı, toprak değiştirme gününü hatta gübreleme tarihini size bildirimle hatırlatıyor. İçinde bitkilerle ilgili merak edebileceğiniz her bilgi ve daha fazlasına ulaşabileceğiniz “Blossom” uygulamasını üç günlük deneme süresinin ardından ücretli kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Ücret ödemek istemeyen ve “Ben bitkinin nasıl bakılacağını öğrenebilir, tarihlerini takip ederim; bana sadece çektiğim fotoğraftan ne olduğunu söylesin yeter” diyen bitkiseverler için ise “Doğayla teknolojinin harmonisi” mottosuyla yola çıkan “PlantSnap”, tavsiye edeceğimiz diğer bitki dostu uygulama. İçerikleri şu anda İngilizce olan her iki uygulamayı da IOS veya Android telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

DOWN DOG: HAREKET ETME ZAMANI

Meditasyon, fitness, yoga, hamile yogası hatta bale… Bir aplikasyondan bekleyebileceğiniz hemen hemen her fiziksel çalışmayı bulabileceğiniz, hem de bunları olabilecek en kaliteli ve kişiselleştirilebilir haliyle sunan bir uygulama Down Dog. Çeşitli aktiviteler için ayrı ayrı aplikasyonları ücretsiz olarak indirmeniz gereken uygulamanın, özellikle yoga aplikasyonları arasında dünyada birinci sırada olduğunun altını çizelim. Bu arada, hepsinin ayrı aplikasyonda olması sizin hangi gün ne yaptığınızı takip etmenizi engelliyor diye düşünmeyin.  Örneğin, o gün canınız sadece meditasyon yapmak istiyor ama ne zamandır da fitness yapmadığınızı merak ediyorsunuz; bunun için Down Dog’un herhangi bir uygulamasındaki takviminden ne zaman, neyi, ne kadar süre yaptığınızı takip edebilir ve programınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Uygulamanın bir diğer güzel tarafıysa, yapacağınız her çalışmayı en ince ayrıntısına kadar değiştirip kişiselleştirebilme imkan sunması. Örneğin, vücudunuzun belli bir bölgesine odaklanmak isteyebilirsiniz ya da sakatlığınız olan yeri çok zorlamamayı tercih edebilirsiniz. Şimdilik sadece İngilizce hizmet veren “Down Dog” uygulamalarına websitesi ya da IOS veya Android üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilir ve her birini ayrı ayrı 1 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

FOCUS TIMER: DİSİPLİNLİ VE ÜRETKEN OLMAK İÇİN

Pomodoro tekniğini hiç duydunuz mu? Özellikle odaklanma, erteleme ya da zaman yönetimi konularında sorun yaşayanlar için kurtarıcı olan ve dünyada da sıkça kullanılan bu teknik, yapacağınız bir çalışmayı birkaç parçaya bölüp yirmi beş dakika çalışma, beş dakika mola ve dört çalışmadan sonra bir uzun mola şeklinde ilerleyen etkili bir çalışma modeli. “Focus Timer” ise bu tekniği kullanmamız için yardımcı olan uygulamalar arasında en kullanışlı ve popüler olanı. Uygulamanın özelliklerine gelirsek; teknik temel şekliyle yirmi beş dakika çalışma, beş dakika mola şeklinde olsa da herkesin çalışma ve konsantrasyon süresi farklı olduğundan siz çalışma ve mola dakikalarınızı arzu ettiğiniz şekilde uzatıp kısaltabilir, yaptığınız çalışmaların istatistiklerini takip edebilir; günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlar halinde görebilirsiniz. Ücretsiz olarak IOS ve Android üzerinden indirip deneyebilirsiniz.

TIME PASSAGES: ASTROLOJİYE GİRİŞ

Cep astroloğu desek abartmış olmayacağımız “Time Passages””, konuyla ilgili bilgisi olmayanları bile aydınlatabilecek, sadece olan ve olacakları değil, teknik olarak neyin nereden geldiğini de anlamak isteyenleri doyuracak içeriğe sahip bir uygulama. Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiz uygulamada; doğum bilgilerinizi girerek doğum haritanızı görebilir, sizi etkileyen tüm gezegen ve konumlarının açıklamalarını okuyabilir; günlük, yakın ve uzak gelecekteki gezegensel etkileri eşzamanlı olarak takip edebilirsiniz. Astroloji bilgisini geliştirmek isteyenleri de düşünen uygulama, sıklıkla kullanılan terimleri açıklayan bir sayfaya da ücretsiz olarak ulaşmanıza imkân sağlıyor. Her durum için oldukça açıklayıcı bilgiler barındıran bu aplikasyonu şu anda yalnızca İngilizce olarak kullanabiliyoruz.

BUNDLE: TEMİZ HABER OKUYALIM

“Farklı konular hakkında dünyada olup bitenden haberim olsun; içeriği Türkçe olsun ve karşıma çıkacak olan haber kaynaklarını ve konularını ben seçeyim.” diyorsanız Bundle sizi mutlu edecek harika bir uygulama. Güncel politik haberlere ya da dizi / film, ekonomi, spor, moda, bilim ve teknoloji gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı konuda en son bilgiye ulaşabileceğiniz bu aplikasyon, bir Türk girişimi. Arzu ederseniz bildirimleri açıp “son dakika”yı seçebilir ve acil ve o an öğrenmenize değecek haberleri kaçırmadan öğrenebilirsiniz. Ek olarak, video ve yazılı halde yayınlanan bu haber ve yazılardan o an bakamadığınız ama kaçırmak da istemeyeceğiniz başlıkları daha sonra ilgilenmek üzere aplikasyonda kaydedebilirsiniz. Tabii, beğendiğiniz ve kullanmak ya da paylaşmak isteyebileceğiniz içeriklere de bir kalp koyup kaydettiğiniz içerikler arasına alabilirsiniz. Gündemi takip ederken aynı zamanda sizi zehirleyen içeriklerden de korunmanızı sağlayan “Bundle”’ı henüz indirmediyseniz IOS veya Android telefonunuza ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. 

LAW OF ATTRACTION TOOLBOX: ÇEKİM YASASI ÇALIŞSIN

Adından da anlaşılabileceği gibi Abraham Hicks’in “Çekim Yasası” öğretilerini baz almış olan bu uygulama; titreşimimizi yükselten oyunlar ve zihnimizde bulunan kısıtlayıcı fikirleri değiştirmemizi sağlayacak uygulamalar içeriyor. Örneğin, hayatımıza çekmek istediğimiz bir konu var ve yasayı kullanmak için kendimizi o durumun ve halin içinde hayal etmemiz gerekiyor ancak bunu yapmakta fena halde zorlanıyoruz. Uygulamada o konuyla ilgili yazılmış olan detaylı bir senaryoyu okuyup, dakikasını kendimizin belirlediği zamanlayıcı da açtıktan sonra gözlerimizi kapatıp hayal ettiğimizde kendimizi o durum ve hal içinde kolayca bulabiliyor ve çekmek istediklerimizi hayatımıza davet ediyoruz. Tabii, hiçbir şey yapmadan sadece hayal ederek mucizelerin kapımızda belirmediğini biliyoruz ancak bir şeyleri yapmak için bazı adımları atmak da her zaman o kadar kolay değil. İşte buradaki engel de düşünce kalıplarımızdan kaynaklanıyor. Uygulama, burada da yardımımıza koşuyor ve bize farklı sorular sorarak ya da belli liste başlıkları vererek yazmamızı ve düşünmemizi sağlıyor. Bu sayede, zihnimizde yerleşmiş olan belli kalıpları sorgulayarak, karşımızda iyi bir psikolog varmışçasına doğru sorular üzerine düşünüp, blokaj yaratan düşünceleri fark ediyor ve hayatımıza almak istediklerimiz için artık içimizi de dışımızı da hazır hale getiriyoruz. Şu anda yalnızca İngilizce kullanıma açık “Law of Attraction Toolbox”’ı indirmek, denemek ve kullanmak ücretsiz. Eğer bir üst versiyonda kullanmak isterseniz de tek seferlik ödeme yaparak tüm oyun ve egzersizlere ulaşabilir, beş tane kişisel amaç ve istek belirleyerek uygulamayı daha da kişiselleştirilmiş olarak kullanabilirsiniz.

STUDIO CANLI: ADETA CEP PSİKOLOĞU

“İyi yaşam’a dair her şey bu uygulamada!” mottosuyla yola çıkan ve bir Türk girişimi olan Studio Canlı, tanıştığınıza çok mutlu olacağınız, dopdolu içeriğiyle, konuların gerçek uzmanlarından canlı ve görüntülü olarak grup dersleri almanıza imkân sağlayan, sorularınızı mikrofonunuzu açıp sorabilmenizi sağlayan bir uygulama. İçeriğindeki oldukça ilgi çekici ders konularının alanı gün geçtikçe genişliyor ancak temelinde mindfulness, diyet, spor, sağlık, meditasyon, yoga, bilim ve koçluk gibi iyi bir yaşamın birçok olmazsa olmazı başlıklar var. Kullanım kolaylığı, içerik kalitesi ve hemen her saat ilginizi çekebilecek derslerle zamanınızı dolu dolu değerlendirmenizi sağlarken size hiç bilmediğiniz kapılar da aralıyor. Cebinizdeki yaşam koçu ve canlı bilgi kaynağı “Studio Canlı”’yı, IOS ve Android üzerinden ücretsiz olarak indirebilir, yedi gün boyunca sınırsız olarak deneyebilirsiniz.

SKYVIEW LITE: YILDIZLAR YANI BAŞINIZDA

Hiç gökyüzüne baktınız ve gördüklerinizin hangi gezegen ya da takım yıldızı olabileceğini düşündünüz mü? Şehirde yaşayanlarımız ışık kirliliğinden artık kafamızı kaldırınca ışıl ışıl parlayan yıldızları göremiyoruz ancak “SkyView Lite” bu ihtiyacımızı kısmen de olsa karşılayacak kadar kapsamlı ve keyifli bir uygulama. Aplikasyonu kullanmak için yapmanız gereken tek şey telefonunuzun kamerasını gökyüzüne çevirmek! Ve işte karşınızda orijinal şekil ve renkleriyle gezegenler, yıldız kümeleri, uzak galaksiler yani o büyük ve sonsuz evrenin bilebildiğimiz her yeri. Aplikasyonda ek olarak, çeşitli sebeplerle gezegenimizin yörüngesine fırlatılmış ve çevremizde dönen uydular ile bazı ülkelerden astronotların sırayla gidip bir süre kaldığı Uluslararası Uzay İstasyonu’nu da görebilirsiniz. Hatta, arzu ederseniz bildirimleri açıp üstünüzden geçerken bilebilir ve şanslıysanız kafanızı kaldırdığınızda canlı olarak görebilirsiniz! “SkyView Lite”, gökyüzü severler için hem IOS hem Android üzerinden ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir.

BE MY EYES: HERKES KİTAP OKUYABİLMELİ

Görme engellilerin hayatını biraz olsun kolaylaştırabilmemiz için yaratılmış olan bu mükemmel uygulama, bizim için oldukça basit olan soruları görüntülü arama ile yanıtlamamızı sağlıyor. Görme engelli bir girişimci tarafından kurulmuş olan “Be My Eyes”’ı, IOS veya Android üzerinden ücretsiz olarak indirdikten sonra aralarında Türkçe de olan dil seçeneğinizi seçiyor ve çağrı gelmesi için bekliyorsunuz. Bir görme engellinin çağrısı birkaç gönüllüye gittiği için o an yakalayamasanız da bir kez bu yardımı yaptığınızda yaşayacağınız his paha biçilemez. O an o insanın gözleri olmak ve kıyafetlerinin rengi veya önündeki ilacın ne olduğu gibi bir sorusuna yanıt olmak, hızlı ve sıradan hayatlarımızda unuttuğumuz veya görmezden geldiğimiz büyük şanslarımızı hatırlatırken iyiliği arttırmayı da hedefliyor ve başarıyor. Uygulamanın tek eksiği henüz kullanım sıklığının yeterince yaygınlaşmamış olması, bu da hepimizin katkılarıyla mümkün tabii.

©mümkün dergi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yuka Ajans Yay. ve Org. Tic. Ltd. Şti.’ye aittir. Köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmesi ve/veya habere aktif link verilmesi halinde dahi kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

ozge-ureyen
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini psikoloji alanında, kurumsal kariyerini danışmanlık ve Getir şirketlerinde tamamladı. Psikolog ve yazar kimliklerini ruhsallıkla birleştirerek yazılarını kaleme alıyor.